Gündem

Cenk Dağcı Yazio: Pandeminin Yükselen Yıldızı: Astroloji

Astroloji yüzyıllar boyunca insanların ilgisini çekiyordu ancak pandemiden sonra bu ilgide büyük patlama yaşandığını biliyor musunuz?

Bilim adamları bilhassa insanların pandemi, doğal afetler ve siyasi ayaklanmalar üzere büyük, global olayları anlamlandırmaya çalıştığını söylüyor.

cenk dagci yazio pandeminin yukselen yildizi astroloji 0

Bu cins devirlerde beşerler bu olayları anlamlandıracak bilgiler arar ve aradığı rahatlığı ne kadar ölçülemez olsa da inanç ve geleceğe ilişkin büyük fikirlerde bulur.

Birinci çağlardan bu yana beşerler yeryüzünde karşılaştığı pek çok sorunun karşılığı için gökyüzüne bakmıştır. Işığın çok az olduğu karanlık vakitlerden bu yana, gökyüzünü aydınlatan ay ve yıldızlar pek çokları için yol gösterici olmuştur. Güneş, astrolojik haritaların en kıymetli göstergesidir. Devrin ışığını, gücünü ve motivasyon halini gösterir. Güneş ile birlikte Ay ve öbür tüm gezegenler kendi etraflarında ve Güneş’in etraflarında döner ve tüm astrolojik göstergeler bu hareketlere nazaran kıymetlendirilir.

Astroloji, yıldızların hesabı manasına gelen “Astrologia” sözünden türemiştir. Türk Lisan Kurumu’na nazaran “Yıldız falcılığı” olarak yorumlanmaktadır. Oxford Dictionary ise biraz daha genel bir tanımkullanarak; ‘Göksel cisimlerin hareketi ile göreceli pozisyonları ve bunların insan hayatı üzerindeki varsayılan etkilerin incelemesidir’ diye yazmıştır.

Astroloji, gökyüzü görünümleriyle yaşanan anın genel koşullarına ışık meblağ ve asıllarını “gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde o vardır” felsefi görüşünden alır. Astroloji gerek ferdî psikoloji manasında gerekse de toplumsal ilgiler, meslek ve meslek açısından kıymetli bir dayanak aracı olarak görülmektedir.

Günlük burç yorumları ise astrologların gezegenlerin günlük hareketlerini inceleyip bu hareketlerin burçlara tesirlerini yorumlamasıdır. Günlük haritalarda yükselen burç yaklaşık iki saatlik vakit diliminin genel havasını gösterir. Bu burç içinde yer alan gezegenlerin nitelikleri ve bilhassa de bu gezegenlerin iyicil, kötücül istikametleri belirleyicidir.

Daha şanlı bir güç arayışı

cenk dagci yazio pandeminin yukselen yildizi astroloji 1 EqPAm548

Birinci burç yorumu köşesinin Britanya’nın Sunday Express’inde yer aldığı 1930 yılından bu yana astroloji çok yol kat etti. Ancak bu alana duyulan ana ilgi hâlâ birebir. Kelam konusu köşe borsa çöküşünün akabinde insanların kayıp ve korkmuş hissettiği, rehberlik aradığı bir periyotta ortaya çıktı. Takvimler 2022’yi gösteriyor ve pandeminin bir sonucu olarak, beşerler yeniden karşılık bulma uğraşında.

“Astrolojiye gösterilen ilgideki artış daha ağır bir toplumsal istikrarsızlık periyodunda gerçekleşiyor,” diye açıklıyor Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nden din antropoloğu Dr. Susannah Crockford. Bu türlü devirlerde yardım için daha ulu bir güce dönmek insanın tabiatında var. Ama büyüyen dinî ilgisizliğin Batı’da yarattığı boşlukla birlikte genç beşerler alternatif inanç sistemlerine dair bir arayışa giderek daha çok yöneliyor.

“Son beş yıldır yeni çağ maneviyatını izliyoruz; öz bakım ve zindelik paylamasının erken bir yan eseri olarak tasaya bir panzehir biçiminde ortaya çıktı,” diyor tüketici davranış kestirimcisi WGSN’de kıdemli içgörü stratejisti olarak çalışan Sarah Owen. Yıllar içerisinde astroloji ve tarot veya numerolojiye duyulan ilgideki artışın zorlayıcı periyotlarla sık sık paralellik gösterdiğini açıklıyor.

Bu durum, gerçeği kurgudan ayırt etme marifetimizin birçok insani manevi rehberlik arayışına sürüklediği “gerçek-ötesi” periyotta astrolojiye duyulan ilgi son yıllarda süratle arttı. Geçtiğimiz yıl ABD’de iddialara inananların oranı kadınlarda yüzde 42’ye ve erkeklerde yüzde 23’e yükselerek kritik kütleye ulaştı.

Genç jenerasyon astrologlar toplumsal medyada

cenk dagci yazio pandeminin yukselen yildizi astroloji 2 WiYauett

Google Trends’e nazaran 2020 içinde ‘doğum haritası’ terimi aramaları beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve astrolog olarak geçimini temin eden birçok kişi salgın hasebiyle ilan edilen kapatma devirlerinde işlerinin alıp yürüdüğünü söylüyor.

Toplumsal medya platformu TikTok, Yıldız Burçları lisanına yeni bir nesli taşıdı ve en başarılı astroloji hesaplarını internet fenomenleri haline getirdi. Toplumsal medyada, genç ve çok farklı hayatlardan ve çevrelerden gelen yeni bir öncü astrolog kümesi doğdu.

Charm Torres, ‘astrolojinin, herkesten ve her şeyden nitekim koptuğumuz hissettiğimiz bir vakitte, bizi hayata ve bizden daha büyük bir şeye bağlayabilen bir tarafı var’ diyor.

Yeniden de son bir yıl içinde büyüyen ilginin ardında bu ‘her şeyden ve herkesten kopuş’un rolü olsa da teknolojik buluşlar ve yeni jenerasyonların (Z kuşağı) değişen inanç dünyasının da bu patlamanın art planını çok daha evvelce oluşturduğunu not etmek gerekiyor.

Yükselen bir dal

cenk dagci yazio pandeminin yukselen yildizi astroloji 3 eMesly2J

Astrologların birçok bu işe para için girmiyorsa da geniş bir takipçi kitlesi oluşan astrologlar maharetlerini paraya çevirmenin giderek daha yaratıcı yollarını buluyorlar.

Günümüzün en beğenilen astrologlarından Chani Nicholas, basıldığı hafta 14 bin satan You Were Born for This isimli kitabı için hem Netflix’le hem de yeni bir uygulama için muahede yaptı. Nicholas’ın Los Angeles merkezli şirketinde şu anda işlerle baş edebilmek için her biri yılda 100 bin doların üzerinde maaş alan üç başka yönetici çalışıyor.

Yakınlarda TikTok’taki en önemli astrolog ilan edilen Maren Altman 10 ay içerisinde YouTube görüntülerini bir avuç insanın seyrettiği birinden milyonu aşkın izleyici olan bir fenomene dönüştü. Salgının birinci aylarında TikTok’a giren Altman’ın viral olan birinci görüntüsü mizahi içerikli ‘Neden Yıldız Burçlarınızdan Nefret Ediyorum?’ idi. Lakin daha sonra Trump’ın mağlubiyetini ve ABD Başkanlık Seçici Şurası’nın bileşimini yanlışsız varsayım ederek puanını güzelce yükseltti. Daha da yakınlarda Bitcoin fiyatındaki artışı ve ABD pay senetleri piyasalarındaki hareketleri yanlışsız iddia etti. Hala birkaç bin müşteriye haftalık ya da aylık abonelik karşılığında iddialarını yolluyor, paralı kurslar düzenliyor. Müşterilerinin birçoklarının 30’lu yaşlarında ve geçmişte astrolojiye ilgi duymuş beşerler olduğunu söylüyor.

Bilim mi, kehanet mi?

cenk dagci yazio pandeminin yukselen yildizi astroloji 4

“Bilimi takip etmemiz” ve palavra haberleri görmezden gelmemizin giderek daha çok salık verildiği bir devirde günün sonunda neredeyse büsbütün ihtiyari olan bir şeyi benimsemeye neden bu kadar istekliyiz?

Dr. Correia da Silva’ya nazaran “bir bilgi sistemi olarak kabul edilecek bir yapının yanı sıra, insanların hayal kurup bu fikirleri kendi gerçekliklerine uygulamasına müsaade verecek kadar da şekillendirilebilir soyutlamaya sahip olması sebebiyle” astrolojinin cazibesi göründüğü kadar mantıksız olmayabilir.

Nihayetinde öz bakım, şahsî gelişim ve öz farkındalık fikirlerini yücelten ve giderek daha da bireycileşen bir toplumda kendini tanımak günümüzde edinebileceğiniz en değerli toplumsal akçe olabilir.

Ferdî içgörünün ötesinde astroloji, bu sıkıntı vakitlerde hayatlarımıza dair değerli bir bakış açısı sağlayarak hayatın ne kadar engin ve taşkın olduğunu ve birbirimize ne kadar bağlı olduğumuzu hatırlamamıza yardımcı olabilir. Birebir elementlerden meydana geldiğimizi ve bu vasıtayla birbirimizle bağdaşabilirken bir yandan da anlaşılmaz derecede eşsiz olabileceğimizi öğretiyor.

Astroloji, hayatımızda ne kadar yer kaplamalı? Hayatımızın merkezinde mi olmalı? Yoksa ‘yan kategori’ kontenjanından mı bizlerle olmalı?

cenk dagci yazio pandeminin yukselen yildizi astroloji 5 8hEXZeeH

Açıkçası son yıllarda muazzam bir astroloji çılgınlığı yaşanıyor. Astroloji epey trend. Ünlü ünsüz, güçlü güçsüz fark etmiyor, pek çok insan hayatını astrolojiye nazaran şekillendiriyor.

Bakmayın siz gözükene, en az bayanlar kadar erkekler de ilgi gösteriyor astrolojiye. Kapalı zımnî bakıyorlar. ‘Yengeç burcu erkeği yay burcu bayanı bağı yürür mü?’ diye bakıyorlar.

Gökbilimci Carl E. Sagan bu durumu şöyle özetlemektedir: “Yıldızlara ikişekilde bakılabilir: Ya oldukları halde, ya da olmalarını dilediğimiz biçimde.”

İnanmak, inanmamak size kalmış!..

Web

Instagram

Kaynak: https://onedio.com/haber/cenk-dagci-yazio-pandeminin-yukselen-yildizi-astroloji-1071475

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu