Yazılım

Casus yazılım hatalarının geldiği korkutucu nokta!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kabahat cinsleri de değişim gösterdi. Dünyanın hiç elbet en değerli alanlarından olan yazılım, epeyce makus maksatlar için kullanılabilir durumda. Bu cins yazılımlar genelde birtakım şirketler tarafından tasarlanıyordu. Lakin artık durum değişti. Bunun son örneği Avusturalya’da yaşandı.

John Keen, 15 yaşında oluşturduğu korsan yazılım ile 400 bin dolar kazandı

Şu anda 24 yaşında olan Jacob Wayne John Keen, Avustralya’nın Brisbane kentinde yıllardır akıl almaz bir iş yürütüyor. Keen, 15 yaşında hazırladığı bir korsan yazılım sayesinde büyük paralar kazanıyordu. Lakin son işi, onun yakalanmasına neden oldu.

Keen, bireylerin kullanıcıların kurbanlarının bilgisayarlarının denetimini uzaktan ele geçirmelerini sağlayan uzaktan erişim truva atı (RAT) olarak bilinen gelişmiş bir korsan yazılım tasarladı. O denli ki Keen, dünyanın farklı yerlerindeki yaklaşık 15 bin şahsa bu yazılımı sattı.

casus yazilim hatalarinin geldigi korkutucu nokta 0 9RHkjSF7

Imminent Monitor ismi verilen korsan yazılım, heyetimi yapılan bilgisayar yahut tabletin kamerasını kullanabilir, aygıtta kayıtlı e-postalara erişebilir ve birçok ferdî datayı elde edebilir. Avustralya federal polisine nazaran yazılımı satın alanlar ortasında birçok farklı kabahatlerden kaydı bulunan şahıslar de yer alıyor.

casus yazilim hatalarinin geldigi korkutucu nokta 1 WhSNYvD3

Polis tarafından yakalanan Keen, önümüzdeki günlerde mahkemeye çıkarılacak. Fakat genç, bu cürmü işlerken yalnız değildi. Annesi de elde edilen gelirleri düzenlemekle suçlanıyor. Polis yorumuna nazaran hatalıların gerçekte kazandığı para, belirtilenden çok daha fazla.

Kaynak: https://shiftdelete.net/korsan-yazilim-suclarinin-geldigi-korkutucu-nokta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu