Kripto Para

Cardano Kurucusu Hoskinson, Staking Sistemine Değindi

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, yakın vakitte önerdiği kurala bağlı staking hakkındaki yanlış anlamalara açıklık getirmek için Twitter üzerinden paylaşımda bulundu. 

Charles Hoskinson’a nazaran şartlı staking teklifi, Cardano’da Müşterini Teşhis (KYC) doğrulamasının uygulanacağı manasına gelmiyor. 

Hoskinson: “Bu Model, Cardano Protokolünü Daha Fonksiyonel Kılacak”

Proof-of-stake (PoS) protokolü için şartlı staking fikri, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) tarafından Kraken’e yönelik baskının akabinde geçtiğimiz hafta erken bir tarihte paylaşılmıştı. Düzenleyici, Kraken’in kullanıcıların fonlarını tuttuğunu ve diğerlerinin gayretlerinden mükafatlar ödediğini ve böylece bir menkul değer oluşturduğunu belirtti. 

Koşullu staking teklifinde Hoskinson, SEC’den gelen tüm düzenleyici talepleri karşılamak ismine stake yapanların ve stake havuzu operatörlerinin (SPO’lar) resmi bir mutabakat yapmasını istiyor. Kurucu bunun yanı sıra, staking modelinin Cardano protokolünü genel olarak daha fonksiyonel hale getireceğini de sav ediyor. 

Hoskinson yaptığı son açıklamada, şartlı staking modelinin olağan staking’in yerini almasını amaçlamadığını söyledi ve şu sözleri kullandı: “Koşullu staking, Cardano üzerinde bir KYC rejimi uygulamaz. Olağan staking özelliğinin yerine geçmez ve özel havuzları kaldırmaz. SPO’lardan oluşan bir pazar yeri halihazırda var olacak ve insanların olağan pay havuzları da dahil olmak üzere tercihlerini yapmalarına müsaade verecektir.” 

Düzenleyicinin Kraken üzerinde yarattığı baskıyla birlikte, birçok sanayi uzmanı staking hizmetlerinin geleceği hakkında düşünmeye başladı. SEC’den gelecek düzenlemelerin meçhul olduğu bu süreçte, staking fikri hala bilinmeyen bir sorun olmaya devam ediyor. Birden fazla fikir başkanının savunduğu üzere, fazla netlik olmadığı sürece Amerikalı yatırımcılar tıpkı teklifi denizaşırı ülkelerde aramak zorunda kalabilirler.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/cardano-kurucusu-hoskinson-staking-sistemine-degindi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu