Donanım

Capture Card Nedir, Ne İşe Fayda, Nasıl Kullanılır?

Profesyonel bir oyuncu ve yayıncıysanız ya da sadece oyun tecrübenizi takipçilerinizle paylaşmak istiyorsanız ekran içeriğinizi anlık olarak yüksek kalitede kaydeden ve daha sonra dilediğiniz platformda yayınlayabileceğiniz bir formata dönüştüren Capture Card aygıtı kesinlikle duymuşsunuzdur. Pek çok farklı yazılım versiyonu olsa da Capture Card aygıtı hala oyun konsolları ve bilgisayarlar için en yeterli kaydı oluşturur.

Capture Card harici bir aygıt olduğu için birkaç farklı kablo ile ekran, konsol ve bilgisayar üzere aygıtları birbirine bağlamanız gerekiyor. Bu kablolar gereksiniminiz olan transfer genişliğini sunduğu için ekran içeriğiniz en yüksek kalitede kaydedilir ve Capture Card, bu içeriği pek çok farklı platformda paylaşmaya uygun hale getirir. Gelin Capture Card nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır bütün ayrıntılarıyla görelim.

Capture Card nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır?

Capture Card nedir?
Capture Card ne işe fayda?
Capture Card nasıl kullanılır?
Adım #1: HDMI kablosunun bir ucunu Capture Card aygıtına bağlayın
Adım #2: HDMI kablosunun öbür ucunu ekrana bağlayın
Adım #3: Bilgisayar ya da oyun konsolunu Capture Card aygıtına bağlayın
Capture Card hangi aygıtlarda kullanılır?
Capture Card alternatifi yazılımlar:
CamStudio
QuickTime
Monosnap
Jing
VLC
Capture Card ile ekran kaydetme yazılımları ortasındaki farklar

Capture Card nedir?

Capture Card; bilgisayarlarda ve oyun konsollarında kullanılan, ekran içeriğini anlık olarak yüksek kalitede kaydeden, pek çok farklı platformda paylaşmaya hazır dijital koda dönüştüren bir aygıttır. Capture Card ile kaydedilen imgeler daha sonra paylaşılmak üzere olduğu üzere anlık canlı yayın akışında da paylaşılmaya hazırdır. Tüm bilgisayarlar ve farklı jenerasyon oyun konsollarıyla uyumlu olduğunu tercih edilmektedir.

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 0 3XG36pZC

Capture Card ne işe fayda?

Pek çok oyun konsolunun dahili ekran kaydetme özelliğinin ve bilgisayarlar için manzara yakalama yazılımlarının olduğu bir periyotta neden Capture Card kullanalım sorusu son derece mantıklı. Fakat bir defa olsun oyun oynarken canlı yayın yaptıysanız, bilhassa bir oyun konsolu ekranı içeriğini paylaştıysanız farkı anlarsınız.

Capture Card, ekran içeriğini anlık olarak yüksek kalitede kaydetmekle kalmıyor, tıpkı vakitte canlı yayın akışı için gerekli bant genişliğini de sağlıyor. Üstelik farklı irtibat portları sayesinde her jenerasyon oyun konsoluna uyumlu olduğu için oyuncuları yeni bir konsol alma kederinden kurtarıyor.

Capture Card nasıl kullanılır?

  • Adım #1: HDMI kablosunun bir ucunu Capture Card aygıtına bağlayın.
  • Adım #2: HDMI kablosunun başka ucunu ekrana bağlayın.
  • Adım #3: Bilgisayar ya da oyun konsolunu Capture Card aygıtına bağlayın.

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 1 dTDgljAb

Adım #1: HDMI kablosunun bir ucunu Capture Card aygıtına bağlayın:

Capture Card, ekran içeriğini anlık olarak yüksek kalitede kaydeden bir aygıt olduğu için öncelikle bir HDMI kablosuna gereksiniminiz var. Birinci olarak HDMI kablosunun bir ucunu Capture Card aygıtının giriş portuna takmalısınız.

Adım #2: HDMI kablosunun başka ucunu ekrana bağlayın:

Bir ucunu Capture Card aygıtına bağladığınız HDMI kablosunun öbür ucunu oyun konsolu ya da bilgisayarınızı bağladığınız ekranın çıkış portuna bağlamalısınız. Böylelikle ekran içeriği direkt olarak Capture Card aygıtınıza aktarılacak ve kaydedilecek.

Adım #3: Bilgisayar ya da oyun konsolunu Capture Card aygıtına bağlayın:

Capture Card aygıtı ve ekranı birbirine bağladıktan sonra geldik ekran içeriği sağlayacak aygıta. Bu aygıt bir bilgisayar ya da oyun konsolu olabilir. Bilgisayarınızı ya da oyun konsolunuzu USB ile ya da PCI-e ile Capture Card aygıtına bağlayın. Zati öbür aygıtlar birbirine bağlı olduğu için artık ekran içeriği anlık olarak kaydedilmeye ve yayınlanmaya hazır olacak.

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 2 2jDt573W

Capture Card hangi aygıtlarda kullanılır?

Capture Card aygıtını birden fazla ekran ile kullandığınız Windows ve MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda, farklı jenerasyon PlayStation oyun konsollarında, farklı kuşak Xbox oyun konsollarınızda, 3DS’de, Wii’de, Nintendo Switch’de ve başka pek çok farklı oyun konsolunda kullanabilirsiniz. Elbette, kullanacağınız aygıta nazaran farklı temas kabloları kullanmanız gerekecektir.

Capture Card alternatifi yazılımlar:

  • CamStudio
  • QuickTime
  • Monosnap
  • Jing
  • VLC

CamStudio

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 3 iGviCvuY

Rendersoft tarafından geliştirilmiş olan CamStudio, ekran içeriğini AVI formatında kaydeden fiyatsız bir ekran kayıt yazılımıdır. Kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip CamStudio ile profesyonel ekran kayıtları yapabilirsiniz. Şu an için sadece Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılan CamStudio yazılımının dahili bir görüntü düzenleme aracı bulunmuyor olması olumsuz bir özellik olarak söylenebilir.

QuickTime

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 4

Hepimizin bir medya oynatıcı olarak tanıdığı QuickTime, birebir vakitte ekran kaydı yapmanıza da imkan sağlıyor. MacOS için geliştirilmiş en güzel fiyatsız yazılımlardan biri olarak kabul edilen QuickTime, tıpkı vakitte iPhone aygıtlarınızda da manzara ve ses kaydı yapabiliyor. QuickTime ile kaydedilen ekran içeriği WMV, AVI, MKV başta olmak üzere pek çok farklı görüntü belge formatına dönüştürülebiliyorsunuz.

Monosnap

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 5 pbvbEreM

Ekran içeriği kaydetme, üzerinde çizim yapma ve paylaşma üzere özelliklere sahip olan Monosnap programı üzerinden ekranın bir kısımını ya da tamamını kaydedebilir, özel imajları bulanıklaştırabilir, kayıt alanınızı genişletebilir, kayıtlarınızı fiyatsız bulut depolama alanında saklayabilir, tek tıkla kayıtlarınızı paylaşabilir ve dahili düzenleyici ile ekran kayıtlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Jing

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 6 h1O4lmTH

Epeyce kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip olan Jing yazılımı, son derece düşük boyutlu olması ile dikkat çekiyor. Özelleştirilebilir yan araç çubuğu sayesinde süratle ekran kaydı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Odak alanını işaretleyerek tam olarak istediğiniz imgelerin kaydedildiğinden emin olabilirsiniz. Jing yazılımı tıpkı vakitte geniş bir arşiv oluşturduğu için basitçe geçmiş kayıtlarınıza ulaşabilirsiniz.

VLC

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 7 SelCRMJ1

Hepimizin bir medya oynatıcı olarak tanıdığı VLC, birebir vakitte ekran kaydı yapmanıza da imkan sağlıyor. Kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip olduğu için husus hakkında bilgisi olmayan kullanıcılar bile kolay kolay ekran kaydı oluşturabilirler. Rastgele bir codec bileşeni indirmeye gerek kalmadan tüm görüntülerinizi oynatabileceğiniz VLC; Windows, MacOS, iOS ve Android başta olmak üzere tüm işletim sistemleriyle uyumludur.

Capture Card ile ekran kaydetme yazılımları ortasındaki farklar:

capture card nedir ne ise fayda nasil kullanilir 8 TtUnnblW

Öncelikle Capture Card, var olan donanımıza bağlı olmayan farklı bir aygıttır. Bu nedenle çalıştığı vakit sistem performansınıza rastgele bir olumsuz tesir yapmaz. Lakin ekran kaydetme yazılımları bilgisayarınızın dahili donanım gücü ile çalıştıkları için direkt olarak performans üzerinde tesir yaratacaklardır.

Capture Card aygıtları çok daha yüksek ses ve manzara kalitesinde kayıt ve transfer yapabilirler. Ekran kaydetme yazılımları, bilhassa fiyatsız olanları, birçok vakit tam olarak istenilen ses ve imaj kalitesinde kayıt yapmazlar. Lakin birinin fiyatlı, birinin ise pek çok fiyatsız alternatifi olması profesyoneller için olmasa da amatör oyuncular için kıymetli bir tercih sebebidir.

Ekran içeriğinizi anlık olarak yüksek kalitede kaydetmenizi sağlayan ve daha sonra ya da canlı olarak yayınlanmak üzere hazırlayan Capture Card nedir, ne işe fayda üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu aygıt yerine kullanabileceğiniz alternatif yazılımlardan bahsettik. Capture Card ve alternatifi yazılımlar hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.webtekno.com/capture-card-nedir-ne-ise-yarar-kullanimi-h122895.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu