Gündem

Çanakkale Valiliği 15 Eylül Tarihine Kadar Ormanlara Girişi Yasakladığını Açıkladı!

Ülkemizin ciğerleri ormanlar, geçtiğimiz yıl büyük yangınlar nedeniyle ağır yara almıştı. Uzun süre söndürülemeyen yangınlar, bu sene de maalesef ki başladı. Geçtiğimiz günlerde Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan yangınlar 5. gününde söndürülebilmişti. Ormanları mahveden yangınlara sebebiyet veren doğan etkenlerden olan sıcaklık, aşırı rüzgar, düşük nem başta Çanakkale olmak üzere birçok valiliği harekete geçirdi. Valilikten yapılan açıklamaya göre; Çanakkale’de ormanlık alana yapılacak olan tüm girişler 15 Eylül’e kadar yasaklandı.

Türkiye’nin gözde ilçelerinden olan Marmaris’te çıkan yangın 5’inci günde söndürülebilmişti.

canakkale valiligi 15 eylul tarihine kadar ormanlara girisi yasakladigini acikladi 0

Korkutucu yangının ardından Jandarma ekipleri ormanlarda devriye gezmeye başladı ve tedbirleri arttırdı.

canakkale valiligi 15 eylul tarihine kadar ormanlara girisi yasakladigini acikladi 1 s9UDBEWw

Çanakkale’deki ormanlara görevliler dışında girişler yasaklandı.

canakkale valiligi 15 eylul tarihine kadar ormanlara girisi yasakladigini acikladi 2 dJ4SPhYk

İnsan faktörü dışında yangınların çıkmasında büyük risk taşıyan sıcaklık, aşırı rüzgar, düşük nem gibi meteorolojik şartların oluşması ihtimaline karşı Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde Çanakkale’de ilave tedbirler alındığı açıklandı. Bu kapsamda, 6831 sayılı ‘Orman Kanunu’ çerçevesinde, Çanakkale’deki ormanlara görevliler dışında bugünden başlayarak 15 Eylül’e kadar girişlerin  yasaklandığı duyuruldu. Konuyla ilgili Çanakkale Valiliği sosyal medyada açıklamalarda bulundu.

Çanakkale’de 15 Eylül 2022 tarihine kadar ormanlara girilmeyecek!

canakkale valiligi 15 eylul tarihine kadar ormanlara girisi yasakladigini acikladi 3 vrOGNvLu

Çanakkale Valiliği’nin yaptığı açıklamalarda,  ‘Tüm iletişim araçları kullanılarak vatandaşlarımızın orman yangınları riski konusunda bilgilendirmenin yapılması, Çanakkale ili 2022 Yılı Orman Yangınları Mücadele Komisyon Kararı ile belirlenmiş olan Çanakkale vilayeti dahilindeki kamu kurum ve kuruluşlarda orman yangınlarında kullanılabilecek dozer, greyder, loder, treyler, itfaiye aracı, arazöz gibi her türlü araç ve gereçlerin görevli elemanları ile kritik hava hallerinde, her an kullanılmak üzere göreve hazır olarak bekletilmesi, orman idaresinin talebi üzerine ilgili araçların derhal temin edilmesi ve nakli için gerekli koordinasyonun Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yerine getirilmesi, orman yangınlarına sebebiyet verenlerin tespiti gayesi ile gerekli önlemlerin alınması, şüphelisi tespit edilenler ile ilgili olarak kanunda öngörülen yasal işlemlerin uygulanması, ayrıca ilgili hususların kaymakamlıklarca köy halkına duyurulması hususlarında gereği yapılacaktır.’ ifadeleri yer aldı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/canakkale-valiligi-15-eylul-tarihine-kadar-ormanlara-girisi-yasakladigini-acikladi-1080072

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu