Gündem

Bunu da Koruyamadık: Ayasofya’nın Tarihi İmparatorluk Kapısı Tahrip Edildi

İki yıl evvel müze statüsünden mescide dönüştürülen Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, kamera kayıtlarının incelenmesi ve bahsin savcılığa taşınması gerektiğini söyledi.

bunu da koruyamadik ayasofyanin tarihi imparatorluk kapisi tahrip edildi 0 dAfb7j9P

Sanat Tarihi Derneği toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama ile Ayasofya’nın İmparatorluk Kapısı’na kimliği meçhul bireyler tarafından ziyan verildiğini belirtti.

“Bu süreç tarihi yapıya taammüden ziyan verme ve tahrip etme hatasıdır.”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat, Sanat Tarihi Derneği’nin hususa ait toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımı alıntılayarak şöyle dedi:

“Ayasofya’nın tarihi kapısının özel bir uğraş ile tahrip edilmesi çok acı. Bu tahribatı yapan kişi yahut şahıslar kamera kayıtları ile tespit edilmeli. 1. Derece tarihi yapı Ayasofya’ya taammüden ziyan vermeleri nedeniyle bahis 2863 sayılı Kanun 65. hususu uyarınca savcılığa taşınmalı. Bu süreç tarihi yapıya taammüden ziyan verme ve tahrip etme hatasıdır. Kanunda karşılığı ‘iki yıldan beş yıla kadar mahpus ve beş bin güne kadar isimli para cezası’dır.”

Kaynak: https://onedio.com/haber/bunu-da-koruyamadik-ayasofya-nin-tarihi-imparatorluk-kapisi-tahrip-edildi-1062235

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu