iOS

Bu yıl iPhone satışları düşecek mi? Apple’dan riskli atak

Bu sene International Veri Corporation (IDC) bilgilerine nazaran akıllı telefon satışları düştü. Apple ise bu düşüşten pek de etkilenmeyen firmalar ortasında. Bu düşüşün gelecek sene de devam edeceği öngörülüyor. Buna rağmen Apple riskli bir atak yapmaya karar verdi. Daha evvelki yıllar tedarikçilere en az 75 milyon adet iPhone siparişi veren Apple, geçen sene birinci kere bu sayısı yükseltti. Bu sene satışların daha da düşebileceği sinyallerine rağmen firma iPhone 14 satışları için risk alma kararı verdi.

Apple, iPhone 14 satışları için risk alıyor

Her ne kadar Android telefon üreticileri daha çok akıllı telefon satıyor olsa da Apple geçen sene yine ikinci sıraya kadar yükseldi. Bunda ise global manada pazarda yaşanan daralmanın tesiri büyük. Bu daralmaya rağmen Apple geçen sene üretim ölçüsünü artırdı.

Bu sene de ortaya çıkan sızıntıya nazaran firma tekrar 90 milyon iPhone üretimi yapacak. Aslında daha evvel ortaya çıkan habere nazaran Apple’ın bu sayısı 95 milyona çıkardığı konuşuluyordu. Fakat Business Insider’ın aldıkları son bilgilere bakılırsa sevkiyat ölçüsü geçen sene ile birebir ölçüde.

IDC ise 1 Haziran’da yaptığı araştırmada, bu yıl akıllı telefon satışlarının düşme eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Buna nazaran global akıllı telefon pazarının 2023 yılında 3.5 oranında küçülmesi beklentiler ortasında. Apple ise tüm bu küçülme sinyaline rağmen geçen yılla tıpkı adette üretim yapmaya karar verdi.

Bu manada Apple’ın iPhone 14 satışları için çok da olumsuz beklentileri olmadığı ortaya çıktı. Buna rağmen geçen sene yaşanacağı beklenen düşüşe karşın Apple büyük bir risk almıştı. Apple bu yıl ise gayesini büyütmeden yoluna devam ediyor. Şirket içinden gelen sızıntıya nazaran Apple’ın 90 milyon iPhone üretimi yapacak olması, iPhone 14 satışlarının da iPhone 13 düzeyinde olacağı beklentisinden kaynaklı.

Son ortaya çıkan bilgilere nazaran, Apple bu yıl iPhone 14 serisiyle birlikte yeni bir stratejiye geçiyor. Bu manada iPhone 14 Pro serileri ile iPhone 14 ve Max ortasında çok daha büyük bir kas farkı olacak.

Buna nazaran Apple, iPhone 14 ve 14 Max modellerinde A15 Bionic işlemcisine yer verecek. Pro modellerde ise yeni A16 Bionic işlemcisi yer alacak. Bu değişik kararda global manada yaşanan çip krizinin tesiri olduğu da teoriler ortasında.

Bildiğiniz üzere Apple bu yıl Pro modellerinde çentiği kaldıracak. Bu manada firma tasarım manasında hem kamerada hem de ön tarafta Pro dizaynını farklı hale getirme peşinde.

Kaynak: https://shiftdelete.net/iphone-14-satislari-dusecek-mi-90-milyon-iphone

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu