Bu yeni pil türü ısıyı sever ve asla patlamaz

2 dk


Avustralya Deakin Üniversitesi, 2016 yılında tamamen enerji depolama teknolojisinin geliştirilmesine adanmış bir pil araştırma ve geliştirme merkezi oluşturdu. Bu hafta, bu merkez bazı çok ilginç özelliklere sahip bir lityum metal pil prototipi inşa ettiğini açıkladı.

Söz konusu hücre – 1Ah düz kese hücresi – bugünün hücrelerine göre yüzde 50’ye kadar daha fazla enerji depolama sağlama yetenekleri nedeniyle ödüllendirilmiş bir lityum metal anot kullanır. Ancak aynı zamanda iyonik bir sıvı elektrolit kullanır – oda sıcaklığında sıvı formda olan ve mevcut ana teknolojiye göre çeşitli avantajları olan bir tuz.

“İyonik sıvılar uçucu değildir ve ateş yakmaya karşı dirençlidir,” diyor araştırma merkezinin direktörü Profesör Patrick Howlett, “örneğin, şu anda Samsung ve Tesla tarafından kullanılan lityum iyon hücrelerinde kullanılan elektrolitlerin aksine, t patlayabilir. Sadece bu değil, aynı zamanda ısındıklarında daha iyi performans gösterirler, bu nedenle pillerin aşırı ısınmasını durdurmak için pahalı ve hantal soğutma sistemlerine gerek yoktur. ”

Yeni yüksek yoğunluklu lityum pil prototipi ısıyı seviyor, patlamayacak

Bu, teorik olarak, günümüzün lityum pilleri ile yapmamızın tersine, yüksek hızlarda şarj ve deşarj olmayı tercih eden bir pile yol açabilir.

Isınan bir pil, kucağınızı kızartmaya başlayabilecek el tipi cihazlar veya dizüstü bilgisayarlar için daha az yararlı olabilir, ancak ısı tahliyesinin önemli bir sorun olduğu bazı elektrikli araç türlerinde müthiş olabilir.

“Lityum metal pillerde lityum metal elektrotların kullanılması pil endüstrisinde yaygın değildir, bu nedenle bu hücreleri gösteri için pratik seviyelerde üretmenin en iyi yolu hakkında çok az şey biliniyor,” diyor araştırma görevlisi Dr. Robert Kerr, projesi.”

“Üretim süreçlerine ve ayrıntılara yıllarca özen gösterdikten sonra ekip, sektördeki herkesin oturmasını ve fark etmesini sağlayacak bir kıyaslama seviyesine ulaştı. Bu, yakında üretimde olacak olan 1.7 Ah hücrelerine giden yolda bir basamak taşı olmasına rağmen, bu, yeni bir teknolojinin gösterilmesi için pil dünyasında önemli bir kilometre taşıdır. ”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

51
6 Paylaşım, 51 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir