Donanım

Bu USB kablo sonları zorluyor: Telefon ve laptoplarda yeni dönem!

Akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar günümüz teknolojik aygıtların ortak sorunu bataryaların dolma müddetleri olabilir. Fakat yeni kuşak USB-C 2.1 kablo ile bu sorunun büyük derecede önüne geçilecek üzere görünüyor. Hollanda merkezli Club3D’nin yeni USB-C 2.1 kablosu, 240W’a kadar güç transferi yapabiliyor.

240W güç transferi yapabilen yeni jenerasyon USB-C 2.1 kablo

Her aygıtla uyumlu olan USB Type-C kablo fikri, sunabileceği güç ölçüsünden ötürü sonlu bir kullanıma sahip. Lakin Club3D isimli firma, 240W’a kadar güç sağlayabilen yeni jenerasyon USB-C 2.1 kablosunu satışa çıkardı. Şirket müşterilere üç farklı kablo seçeneği sundu: ikisi güç, bilgi ve görüntü transferi için USB-C 2.1; oburu ise güç ve daha yavaş data için USB 2.0 girişinde.

bu usb kablo sonlari zorluyor telefon ve laptoplarda yeni donem 0

Halihazırda kullanılan USB-C kablolarının sağlayabileceği azamî güç 100W hududunda olduğu için Club3D’nin yeni eserleri epeyce savlı görünüyor. Üç modelden birinci olan CAC-1573, sırf 480Mbps’de USB 2.0 bilgi transfer suratı sunuyor ve görüntü çıkış dayanağı bulunmuyor.

Bir üst model olan CAC-1575 ise 20Gbps’ye kadar USB4 suratın yanı sıra, 60Hz 4K görüntüler için transfer dayanağı sunduğunu söylüyor. Son olarak CAC-1576; 40 Gbps’ye kadar USB4 suratı ve 60 Hz 8K görüntü dayanağına yer veriyor. Ayrıyeten öteki iki kablo iki metre, en güçlü model CAC-1576 yalnızca bir metre uzunluğunda.

bu usb kablo sonlari zorluyor telefon ve laptoplarda yeni donem 1 CSnOTEtM

Club3D’nin yeni kuşak kabloları her ne kadar heyecan verici olsa da, bu güç transferini destekleyebilecek bir şarj adaptörü bulunmuyor. Hollandalı şirketin kendi şarj aygıtı başlıkları azamî 132W desteklediğini argüman ediyor.

Bundan ötürü yeni USB-C 2.1 kabloları, akıllı telefonlar ve birçok dizüstü bilgisayar için kullanmak en azından şimdilik mümkün değil. Ayrıyeten bu kabloların fiyat etiketini ve ne vakit satın alınabileceğini şimdi bilmiyoruz.

Pekala siz yeni kuşak USB-C 2.1 kabloları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/yeni-nesil-usb-c-21-240w

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu