Gündem

‘Bu Coğrafya Bizim Kaderimiz’ Diyen Binali Yıldırım: ‘1,5 Milyar Din Kardeşimizin Sorumluluğu Bize Ait’

Memleketi Erzincan’da düzenlenen bayramlaşma programına katılan AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Kafkaslar ’da, Orta Doğu’da, Kuzey Afrika’da, Orta Asya’da ve Balkanlar’da yaşayan 1,5 milyar din kardeşimizin sorumluluğu da bize ait” dedi.

Yıldırım, belediye binasında protokol ve vatandaşlarla düzenlenen toplu bayramlaşma merasiminde yaptığı konuşmada, 2020 ve 2021 yıllarında tüm dünyada tesirli olan salgın münasebetiyle bir ortaya gelip bayram kutlaması yapamadıklarını hatırlattı.

Bayram ve ramazan günlerinin kardeşlik ve dostlukların daha da arttırılacağı günler olduğunu belirten Yıldırım, “Bugün hamdolsun ülkemizin tamamında 780 bin kilometrekare vatan toprağı ile 492 bin kilometrekare mavi vatanımızda ay yıldızlı bayrağımız dalgalanıyor. Huzur ve inanç içinde vatandaşlarımız yaşıyor, bu büyük bir nimet.’ dedi.

Yıldırım, Türkiye’nin sıkıntı bir coğrafyada yer aldığının altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: 

‘İbn-i Haldun, ‘Coğrafya yazgıdır.’ demiş. Bu coğrafya bizim bahtımız. Bu coğrafyada yalnızca 85 milyonun sorumluluğunu taşımıyoruz. Ayrıyeten Kafkaslar da, Orta Doğu’da, Kuzey Afrika’da, Orta Asya’da ve Balkanlar’da yaşayan 1,5 milyar din kardeşimizin sorumluluğu da bize ilişkin. Onun için bu topraklarda güçlü olmaktan öteki dermanımız yok. İçeride ve dışarıda ülkemize karşı kurulan tuzaklara karşı amansız uğraşımız bugün de yarın da kararlılıkla devam edecektir. Dünya büyük kahırlardan geçiyor. Salgında, Ukrayna-Rusya savaşında, Orta Doğu’da, Libya’da, Yemen’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen istikrarsızlar nedeniyle insanlık büyük bedel ödüyor. Beşerler memleketlerini, yerlerini yurtlarını terk etmek, diğer yerlere göç etmek mecburiyetinde kalıyor. İşte bu kurallar altında bizim Türkiye’de bu külfetlerin üstesinden gelmek üzere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere herkes elinden gelen çabası gösteriyor. Bütün bunlar geride kalacak. Daha hoş günleri elbette bir arada yaşamaya devam edeceğiz. Bunun için gereksinimimiz olan farklılıklarımızı zenginlik olarak göreceğiz ve birbirimize kenetleneceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, canlı olacağız, kardeş olacağız, ay yıldızlı bayrağımızın altında hür ve bağımsız olarak yaşamaya devam edeceğiz.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/bu-cografya-bizim-kaderimiz-diyen-binali-yildirim-1-5-milyar-din-kardesimizin-sorumlulugu-bize-ait-1065263

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu