Gündem

BOTAŞ Artırımlara Karşın Ziyanda: SGK’ya Son Üç Ayda Hazine’den Ne Kadar Aktarıldı?

Doğalgazda artırımlar 1,5 yılda yüzde 125 oranına ulaşırken, BOTAŞ ziyan etmeye devam ediyor. SGK ya ise Hazine’den aktarılan ölçü artıyor. 

Yaklaşık 1,5 yılda 9 defa artırım yapılan doğalgazda toplam artırım oranı yüzde 125 oranına ulaştı. Vatandaşlar doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanırken, BOTAŞ ise zararda!

botas artirimlara karsin ziyanda sgkya son uc ayda hazineden ne kadar aktarildi 0 wBAIGWqk

Türkiye Varlık Fonu (TVF) çatısı altında olan ve 100 milyar liralık borcu geçen yıl silinen BOTAŞ, döviz satışları ile gündeme gelirken, tabir yerindeyse borç batağına saplandı.

Sözcü’den Başak Kaya haberine göre, 2017 yılında 3,3 milyar lira kâr ederken, varlık fonuna devredildikten bu yana ÇAYKUR üzere ziyan eden BOTAŞ, 2022 yılının birinci 3 aylık periyodunda borç hanesine 52,5 milyar lira eklendi.

“BOTAŞ’ın 100 milyar TL dolayında borcu geçen yıl yapılan düzenlemeyle silinmesine karşın TVF bünyesindeki bu kuruluş, tekrar borç batağına girdi. “

botas artirimlara karsin ziyanda sgkya son uc ayda hazineden ne kadar aktarildi 1 UH8JVUEp

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın hazırladığı raporda, “BOTAŞ’ın 100 milyar TL dolayında borcu geçen yıl yapılan düzenlemeyle silinmesine karşın TVF bünyesindeki bu kuruluş, tekrar borç batağına girdi. Ocak-Mart 2022 periyodunda borç verme kaleminde en büyük para 52,5 milyar TL ile BOTAŞ’a aktarıldı” denildi. 

Raporun devamında ise şu bilgiler yer alıyor: 

Hane halkına toplumsal yardım olarak verilen 2,3 milyar TL ile, özel şirketlere verilen 1,4 milyar TL de borç verme kaleminde yer alıyor. Geçen yılın mart ayında 46,2 milyar TL olan cari transferler, bu yılın birebir ayında 85,8 milyara yükseldi. Misyon ziyanı olarak bilinen cari transferlerde, geçen yıl ocak-mart devrinde 133 milyar lira olan meblağ, yüzde 67 artışla 224 milyar TL’ye çıktı. Bütçedeki 657 milyar liralık cari transfer ödeneğinin yüzde 34’ü, birinci üç ayda harcandı.

“Geçen yıl ocak-mart devrinde 48 milyar TL olan faiz sarfiyatları bu yıl 85 milyar TL’ye çıktı.”

botas artirimlara karsin ziyanda sgkya son uc ayda hazineden ne kadar aktarildi 2

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK yöneticisi olduğu periyoda daima atıf yaptığı hatırlatılan raporda SGK’ya son üç ayda Hazine’den 30,7 milyar TL aktarıldığını açıklayarak şöyle denildi: 

Tıpkı periyotta iktidarın özel kasasına dönen Ziraat Bankası’na 1 milyar 794 milyon, Halkbank’a ise 2 milyar 134 milyon TL ziyan transferi yapıldı. Geçen yıl ocak-mart periyodunda 48 milyar TL olan faiz sarfiyatları bu yıl 85 milyar TL’ye çıktı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/botas-zamlara-ragmen-zararda-sgk-ya-son-uc-ayda-hazine-den-ne-kadar-aktarildi-1062346

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu