Gündem

Borsa İstanbul Tepeyi Sevdi: Altın Sürat Kesmiyor!

Borsa İstanbul’da tepeler yenilenmeye devam ederken, altın tarafında ise belirsizlikler ve riskler yükselişini sürdürüyor.

BIST 100 endeksi geçen haftayı yüzde 0,77 oranında kıymet karıyla 2.494,37 puanda ve tüm vakitlerin en yüksek kapanışı ile tamamladı.

borsa istanbul tepeyi sevdi altin surat kesmiyor 0 9c6BizEn

Cuma günü ABD ve Avrupa piyasalarının kapalı olduğu tatil bugün Avrupa piyasalarında devam ediyor. Fed’in kelamlı yönlendirmeleri ile Rusya-Ukrayna savaşı haber akışı da piyasalarda izlenmeye devam edecek.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.500 ve üzeri direnç, 2.440 puan da dayanak pozisyonunda bulunuyor. 

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,34 oranında 8,60 puan yükselişle 2.502,97 puandan açılış yaptı.

Avrupa’da tatile devam, Çin’de datalar izleniyor

borsa istanbul tepeyi sevdi altin surat kesmiyor 1 L7h5Nsiy

Çin iktisadı yılın birinci çeyreğinde yüzde 4,8 oranında büyüdü. Beklentileri aşan büyüme oranı Kovid-19 salgın kısıtlamalarında perakende satışlar verisi ile de tesirli oldu. İşsizlik ise pandemi başlangıcından bu yana en yüksek düzeyini gördü. 

Rusya-Ukrayna savaşı da arz istikametli tasalarla emtia fiyatlarında oynaklığı besliyor. Dünya çapında negatif gerçek faiz getiri arayışına neden olurken, yatırımcıların altın talebi artıyor. 

Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,3 paha kaybederken, Güney Kore’de Kospi endeksi yatay seyretti.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Aralık 2018’den bu yana en yüksek düzeyine yüzde 2,88’e tırmandı.

borsa istanbul tepeyi sevdi altin surat kesmiyor 2 tEERbAuB

Temkinli hava dolar ve altını desteklerken, Dolar/TL cuma günü bankalararası piyasada yüzde 0,2 artışla 14,6360’tan kapanırken, bugün açılışta 14,6310 düzeyinde süreç gördü. Fed’in mayısta 50 baz puanlık faiz artışına gitme ihtimali yüzde 91’e yükseldi.

Bugün dolar/yen paritesi 126,8’le son 20 yılın en yüksek düzeyini yenilerken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda’nın döviz kurunun bu düzeylerinin ekonomik aktiviteye ziyan verebileceği tarafındaki açıklamalarına rağmen yenin kıymet kaybı sürüyor. Euro/dolar paritesi de 1,07976 düzeyinden süreç gördü. 

Özgür piyasada TL karşısında dolar 14,6429, euro 15,8223 düzeyinden karşılık buldu.

Altın, Rusya-Ukrayna savaşı, enflasyonist ortam ve resesyon riski ile inançlı varlıklara olan talebin artırmasıyla son beş haftanın tepesinde süreç gördü

borsa istanbul tepeyi sevdi altin surat kesmiyor 3 JhQvWLBA

Yeni haftaya başlarken, Asya piyasalarında yüzde 0,5 oranında paha kazanan altın, Ukrayna’da Rus taarruzlarının ağırlaşması, AB’den gelecek yeni yaptırım kararlarının emtia tesiri ile Fed’in faiz artırımlarında süratli hareket edeceği ihtimali altın üzerinde tesir ediyor. 

Geçen haftayı 1974 dolardan tamamlayan ons altın, bu haftaya da birebir düzeyden başlarken, sabah saatlerinde 1990 düzeyini test etti. Gram altın da 936 lira düzeyinden süreç gördü.

Ukrayna krizinin derinleşmesiyle petrol fiyatları 3 haftanın doruğuna yaklaştı

borsa istanbul tepeyi sevdi altin surat kesmiyor 4 mqduDgSJ

Petrol fiyatları, Ukrayna krizinin derinleşmesi sonucu önde gelen petrol ihracatçısı Rusya’ya daha ağır yaptırım mümkünlüğünün artmasıyla üç haftanın en yüksek düzeyine yaklaştı. 

Brent petrol vadeli süreçleri, % 1 civarında artarak 112,79 dolar/varile çıkarak 30 Mart’taki 113,80 dolar/varil düzeyine yaklaştı. 

ABD’de Batı Teksas petrol vadeli süreçleri %0,9 artarak 107,95 dolar/varili gördü. 

AB hükümetleri geçen hafta, birlik idaresinin Rusya’dan ham petrol ithalat yasağına dair taslak sunulduğunu söyledi lakin diplomatlar Almanya’nın çabucak bir ambargoyu faal olarak desteklemediğini belirtti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/borsa-istanbul-zirveyi-sevdi-altin-hiz-kesmiyor-1061991

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu