Gündem

Borsa, Dolar, Petrol, Altında Yönetici Pozisyonda ‘Merkez Bankaları’ Bulunuyor!

Küresel piyasalarda enflasyon ve resesyon arasında süren fiyatlamalar, Powell’ın ABD Kongresi’ne yapacağı sunum ve yurt içinde de TCMB faiz kararından etkileniyor. Enerji tarafındaki gelişmeler de gündemin ana maddeleri arasında bulunurken, altında da merkez bankaları izleniyor. Döviz kurlarında da seyrin belirleyicisi de para politikaları olacak.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,07oranında 1,77 puan artışla 2.576,07 puandan başladı

borsa dolar petrol altinda yonetici pozisyonda merkez bankalari bulunuyor 0 ZGdvgbgh

Yurtiçi piyasaların bugün ana gündemi TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında olurken, anketlere katılan ekonomistler genel olarak değişim öngörmüyor. Yurtdışında da Fed ve ECB’den gelecek açıklamalar izlenecek. 

Dün, dünya borsalarındaki oynaklıktan etkilenen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,06 oranında düşüşle 2.574,30 puandan tamamladı.

Endekste aşağı yönlü hareketlerde 2.555 seviyesi öne çıkarken, yükselişte de 2.600 puanın seviyesi direnç olarak izlenecek. Vadeli işlemlerde BIST30 endeks kontratı güne yüzde 0,26 oranında düşüşle 2.846,25 puandan başladı.

Enflasyon gündemi ile borsalarda baskı sürüyor

borsa dolar petrol altinda yonetici pozisyonda merkez bankalari bulunuyor 1 GUVuQyPU

Fed yetkililerinin açıklamaları yakından izlenirken, ABD Başkanı Biden’ın da benzin fiyatları ile ilgili vergi düzenlemesi fiyatlamaları etkiliyor. Wall Street’te dün dalgalı bir seyir ile S&P 500 endeksi günü yüzde 0,13, Nasdaq ve Dow Jones da yüzde 0,15 oranında değer kaybı ile günü tamamladı. Bu sabah vadeli işlemlerde de yatay seyir görüldü.

Avrupa’da ise enflasyondaki yükseliş ve enerji başlığı ile endişeler sürüyor. Borsalarda ise negatif bir seyir ile dün Almanya’da DAX 40 yüzde 1,11, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,88, Fransa’da CAC 40 yüzde 0,81 ve İtalya’da FTSE MIB 30 yüzde 1,36 oranında düşerken, vadeli işlemlerde de düşüş bugün devam ediyor. Endeksler yeni güne sınırlı düşüşlerle başladığı görüldü. 

Asya borsaları ise durgunluk endişelerinden etkilenirken, Çin özelinde teknoloji şirketleri düzenlemesinde sona yaklaşılması da borsada fiyatlamaları yönlendiriyor. Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,2 oranında düşüşle günü tamamlarken, Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,2, Çin’de Şanghay bileşik yüzde 1,3 ve Hong Kong’da Hang Seng yüzde 2 oranında yükseliş kaydetti.

Dolar/TL’de dün yatay bir seyir izlenirken, bugün faiz kararı beklentisi öne çıkıyor.

borsa dolar petrol altinda yonetici pozisyonda merkez bankalari bulunuyor 2

Dün 17,3420 seviyesinden günün tamamlayan dolar/TL bugün bankalararası piyasada 17,3510 seviyesinden güne başladı. 

Oynaklığın arttığı tahvil piyasalarında ise Fed Başkanı Powell açıklamaları izlenirken, gerileme görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,15 seviyesine geriledi.

TL karşısında euro ise 18,3658 seviyesinden sabah saatlerinde işlem görürken, euro/dolar ise 1,057 seviyesinde karşılık buluyor.

Bugün fiyatlamaların ana yön belirleyicisi TCMB’nin faiz kararı olacak. Saat 14.00’te açıklanacak karardan piyasa anketlerinde beklenti değişiklik olmayacağı yönünde oluştu.

Altın yakın vadede taban görüleceğine karşı uyaran uzmanlar, orta ve uzun vade için de olumlu beklentiler açıklıyor.

borsa dolar petrol altinda yonetici pozisyonda merkez bankalari bulunuyor 3 ub9tDgng

ABD Merkez Bankası Fed’in Başkanı Powell dün yaptığı açıklamalarla piyasanın odağında olurken, sert faiz artışlarına ve resesyon dair endişeleri değerlendirdi. 

Ons altın güne 1.837 dolardan seviyesinden başlarken, 1.834 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise 1.024 TL’den yurt içinde fiyatlandı. 

Ons altın, merkez bankalarının sıkı para politikaları ile resesyon endişelerini fiyatlarken, dar bir bantta işlem görüyor. Tahvillerdeki gerilemenin de etkisiyle otoritelerin söylemleri yatırımcılar etkileyen ana unsurla oluyor. Dünyada majör merkez bankaları önderliğinde yapılan sıkılaşmaların, küresel büyümeyi etkileyeceği ve durgunluğu tetikleyeceği konuşuluyor.

Resesyon endişeleri petrol fiyatlarını aşağı çekmeye devam ediyor

borsa dolar petrol altinda yonetici pozisyonda merkez bankalari bulunuyor 4 OE63dOR8

Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon ile mücadele ederken ABD ekonomisinin resesyona girmesi olasılığının bilincinde oldukları söylemi küresel pazarda talebin yavaşlayacağı endişeleri ortaya çıkararak petrol fiyatlarını aşağı çekiyor.

BoE’nin ardından ECB’nin de faiz artırımına gidecek olmasının küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı, yüksek enflasyonun hane halklarının harcama güçlerini aşağı çekmesinin akaryakıt talebini de azaltacağı değerlendirmeleri petrol fiyatlarını baskılıyor.

Şu sıralarda ICE’de Ağustos vadeli Brent petrolü düne göre 2,02 dolar düşüşle 104,17 dolar/varil seviyesinde. NYMEX’de Batı Teksas petrolü de 1.91 dolar düşüşle 104,28 dolar/varilden işlem görüyor.

Analistler, ikinci çeyrek sonu yaklaşırken ABD ve Avrupa merkezli hedge fonlardan gelen pozisyon kapatma satışlarının da petrol fiyatlarındaki gerilemede rol oynadığını belirtiyorlar. 

Suudi Arabistan’da petrol ihracatında yaşanan artışa bağlı olarak mal ihracatı yükselişini sürdürdü. Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu (GASTAT) tarafından açıklanan verilere göre, Nisan ayında toplam mal ihracatı geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 98,0 artışla 137,1 milyar riyal oldu. Geçen yılın aynı ayında ihracat Covid-19 salgınının etkisiyle 69,3 milyar riyal seviyesinde kalmıştı. Artış büyük ölçüde petrol ihracatından kaynaklandı. Petrol ihracatı yüzde 123,0 artarak 60,5 milyar riyale yükseldi. Petrol ihracatının toplam içindeki payı yüzde 71,1’den yüzde 80,0’e çıktı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/borsa-dolar-petrol-altinda-yonetici-konumda-merkez-bankalari-bulunuyor-1077711

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu