Sıradaki içerik:

Apple, AirPods’ların Türkiye Fiyatına Zam Yaptı

e
sv

Booking, 3 Yıl Sonra Türkiye’ye Dönüyor

1144 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2017 senesinde haksız rekabet oluşturması ve vergi vermemesi nedeniyle ülkemizde kullanılamayan Booking.com, Türkiye’ye büro açıp vergi vermeyi kabul etti. Edinilen verilere göre Booking, ofis açıp 500 bin TL teminat bedelini ödedikten sonra hizmet vermeye devam edebilecek.

Sabah Gazetesi’nde yer alan verilere göre 2017 senesinden beri ülkemizde kullanılamayan tatil rezervasyon devi Booking, seneler sonra aramıza geri dönüyor. Edinilen verilere göre şirket, oluşturulan görüşmeler neticesinde Türkiye’de büro açıp, vergi vermeyi kabul etmiş. Buna göre şirket, Türkiye’de elde ettiği cironun %7,5’ini vergi olarak ödeyecek.

Booking.com’un Türkiye’de tartışmalı duruma gelmesinin bir başka sebebi, vergi ödemeden haksız rekabete sebep olmasıydı. Hal bu tür olunca da Booking, ülkemizdeki tatilciler doğrulusunda yalnızca vatan dışı tatilleri amacıyla kullanmak mümkün duruma gelmişti. Hem de vatan dışındaki insanlar, Türkiye tatilleri amacıyla Booking’i tercih edebiliyorlardı. Yapılacak çalışmaların sonrasında Booking, Türkiye’deki tatilcilerin Türkiye tatilleri amacıyla de kullanılabilecek.

Haberde yer alan verilere göre Hollanda odaklı otel rezervasyon devi, Ticaret, Maliye ve Turizm Bakanlığı ile detaylı görüşmeler yürütmüş. Yapılan görüşmeler neticesinde da Booking yetkilileri, Türkiye’de büro açıp 500 bin TL teminat ödemeyi kabul etmiş. Edinilen verilere göre Booking’in Türkiye ofisi, birkaç gün içersinde açılacak.

Mahkeme, Booking’in haksız rekabete yol açan ifadelerini de kaldırma kararı aldı. Buna göre “booking.com olarak en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi kurmayı amaçlıyoruz”, “En düşük fiyatlar” ve “Booking.com hem şehirlerde hem de deniz kenarı ya da kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir” gibi ifadeler, internet sitesi ve mobil uygulamalardan kaldırılacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.