Gündem

Boğaziçi Rektörü Naci İnci, Türkiye’nin Tek Matematik Araştırma Merkezini Kapattı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’ni (IMBM) boşaltarak akademisyenlerin girişini engelledi.

bogazici rektoru naci inci turkiyenin tek matematik arastirma merkezini kapatti 0

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci, Türkiye’nin tek olma özeliği taşıyan İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’ni (IMBM) kapatarak akademisyenlerin içeri girmesini engelledi.

Olay, İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’nin toplumsal medya hesabı üzerinden duyuruldu.

IMBM’nin toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda şunlar kaydedildi:

“İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi yerleşkesinde, İstanbul’un çeşitli matematik kısımlarının işbirliğiyle, ülkenin en eski ve büyük inşaat şirketlerinden birinin kurallı bağışı ile yapılarak açılmıştır. Üniversitenin 2021 yılında atanan rektörü tarafından ani bir halde boşaltılması istenmiştir. 24 Mayıs 2022 sabahı IMBM’nin anahtarları değiştirilerek girişimiz engellenmiş ve Merkez elimizden alınmıştır. IMBM matematiksel bilimlerinin tüm alanlarını kapsayan Türkiye’deki, hatta bölgedeki tek araştırma enstitüsüdür. Merkezin ortadan kaybolması manasına gelecek olan bir tahliye, tüm matematik topluluğunu önemli manada olumsuz etkileyecektir.

IMBM’nin maksadı, Türkiye’nin dört bir yanından matematikçiler ve onların yabancı ziyaretçileri tarafından düzenlenen matematik aktifliklerine konut sahipliği yapmak olmuştur. 16 yıl boyunca seminerler, temalı nizamlı toplantılar, memleketler arası çalıştaylar, konferanslar, özel bahislerde dersler, doktora ve ileri seviyede yaz/kış okulları düzenlenmiş ve binden fazla konuşma yapılmıştır. IMBM, yerel/ulusal/uluslararası araştırmacıların mütevazı lakin huzurlu bir ortamda bir ortaya gelip matematik tartışmaları ve araştırma yapmaları için kolay ulaşılabilen bürokrasisi kolay fakat net bir ortam sağlamıştır.

2006’dan beri IMBM tüm dünyadan matematikçiler tarafından ziyaret edilmektedir. David Mumford, Pierre-Louis Lions, Vladimir Voevodsky, Robert Langlands üzere bilim insanlarının iştiraki ve takdirlerini kazanmıştır. İçinde Avrupa’nın en değerli yirmi merkez ve enstitüsünün olduğu “Matematik Avrupa Altyapısı” projesinin bir modülü olmuştur. 15 üniversiteden 60 araştırmacı ve doktora öğrencisinin yer aldığı TÜBİTAK doktora ağına dört sene boyunca mesken sahipliği yapmış, Türk Matematik Derneği (TMD), Avrupa Matematik Derneği (EMS) üzere matematik derneklerinin toplantı yeri olmuştur. IMBM, memleketler arası matematik standı IMAGINARY’nin kurulumuna bilimsel tavsiyelerde bulunarak da katkıda bulunmuştur. IMBM, BÜ Matematik kısmından bir öğretim üyesi ve ikinci bir meslektaş tarafından 2 yıllık uzatılabilir mühletler için ortaklaşa yönetilir.

İdare Şurası beş farklı kurumdan, fizikçi, mühendis ve matematikçilerden oluşur. IMBM, milletlerarası seçkin beş matematikçiden oluşan bir Bilimsel Müşavere Komitesi tarafından yıllık faaliyet raporlarıyla denetlenmektedir. Bu raporlar Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü başta olmak üzere 15 yıldır IMBM’nin tüm bileşenleriyle paylaşılmaktadır.’

Üniversite idaresinin kararına akademisyenlerden reaksiyon geldi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/bogazici-rektoru-naci-inci-turkiye-nin-tek-matematik-arastirma-merkezini-kapatti-1071473

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu