Kripto Para

Blockchain Layer 1 ve Layer 2 Ölçekleme Tahlilleri Nedir?

Birçok şeyde olduğu üzere Blockchain de büsbütün meselesiz bir sistem değil ve kendi içinde çözülmesi gereken sorunları barındırıyor. Bunlardan biri de ölçekleme sorunları, Layer 1 ve Layer 2 ölçekme tahlilleri de burada devreye giriyor. Pekala Layer 1 ve Layer 2 ölçekleme tahlilleri nedir?

Layer 1 (L1) ve Layer 2 (L2) ölçekleme tahlillerine değinmeden evvel Layer 1 ve 2 ne demek onları öğrenmemiz gerekiyor. Gelin bir arada bu kavramlar ne manaya geliyor öğrenelim akabinde da tahlillerini inceleyelim.

Blokchain Layer 1 (L1) Nedir?

Layer 1 ekseriyetle bir Blockchain yahut Blockchain’in temel düzeyini tabir eder. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC), hepsi birer layer 1 Blockchain’i örnekleridir. Bununla alakalı tahliller ekseriyetle yepyeni Blockchain’in şahsen kendisine uygulanır. Bu, süreç kapasitesini artırmak için düzeneklerin yahut kuralların değiştirilmesini içeren güncellemelerdir. Bilgilerin yanı sıra daha fazla kullanıcının ağı kullanması, Layer 1 ölçekleme tahlillerine gereksinimi doğurur.

Belirgin L1 ölçeklendirme tahlilleri, fikir birliği protokolünün değiştirilmesini içerir. Örnek olarak Bitcoin Ethereum’un Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) geçişiyle PoW kullanan birkaç kripto varlıktan biri. PoS’a geçişle birlikte madenciliğe muhtaçlık duyulmaması ağ için kullanılan gücün azalması manasına da geliyor.

Örneğin bir araştırmaya nazaran Ethereum‘un PoS’a geçmesinin akabinde ortaya çıkan artık kullanılmayacak güç Finlandiya’ya yetecek güçte. PoW’dan PoS’a geçiş, madencilere olan gereksinimi ortadan kaldırıyor ve yeni süreç bloklarını doğrulamak için doğrulayıcıları Blockchain’e getiriyor.

Diğer tahlil ise sharding. Bu terim Ethereum topluluğu ortasında hayli tanınan. Kripto ağı, birçok ölçeklenebilirlik meselesiyle uğraş ediyor. Ethereum 2.0, Tezos, Qtum ve Zilliqa ile tıpkı halde çalışıyor.

Blockchain sanayisindeki nispeten deneysel durumuna karşın, parçalama, en sevilen Layer 1 ölçekleme seçeneklerinden biri olarak büyüyen dağıtılmış veritabanlarından ödünç alınan bir metottur. Tüm ağı izlemeyi daha uygun hale getirmek için, parçalama, tüm Blockchain ağının durumunu kesimler olarak bilinen başka veritabanlarına bölmeyi içerir. Bunu takiben, öbür birçok sürecin önünü açmak için modüller ağ tarafından işlenir.

Layer 2 Nedir?

L1’den farklı olarak Katman-2 tahlilleri esasen var olan bir Blockchain üzerinde çalışır. Burada, L2, benzeri bir mimariyi dahil ederek tek bir Blockchain üzerindeki yükü azaltmak için düşünülmüş bir tahlildir. Yepyeni Blockchain temel olarak, ana zincire paralel çalışan ikincil ağlara dayanır. Bitcoin’in Lightning Network’ü , L2’nin önde gelen örneklerinden biridir.

Layer 2’nin ölçeklenebilirlik tahlilleri, State Channels, Sidechain ve Nested Blockchain’lerden oluşur.

Sidechain, kendi doğrulayıcılarıyla süreç zincirlerine bitişik olan farklı ağlardır. Bu, ana zincirin köprü akıllı kontratının, yan zincir ağının meşruiyetini bağımsız olarak doğrulamadığını gösterir. Sonuç olarak, yan zincir, ana zincirdeki varlıkları yönetme yeteneğine sahip olduğundan, düzgün çalıştığına güvenilmeli. Ayrıyeten, yan zincirdeki rastgele bir güvenlik ihlaline karşın ana zincir ise bu durumdan etkilenmez.

Nested Blockchain’ler, ana zincirin üstünde değil, içinde çalıştıkları için epey farklıdır. İç içe Blockchain mimarisi çoklukla, daha büyük bir ağ için kuralları belirleyen ve yürütmelerin birbirine bağlı bir alt zincirler ağında yer aldığı Blockchain’lerden oluşur. Ana zincir, her biri bir alt irtibattan yararlanan birkaç Blockchain katmanının temeli olarak hizmet edebilir.

Bir sonraki ise State Channels. Bunun, süreç yapan varlıklar için iki istikametli bir bağlantı ortamı oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Bu ekseriyetle Blockchain’ğ-i ve zincir dışı süreç kanallarını içerir. Kripto ağının süreç suratı ve kapasitesi bu durumda bir darbe alır.

Bir State Channel, Layer 1 ağ düğümü doğrulamasına tabi değildir. Tam aykırısı biçimde, çoklu imza yahut akıllı kontrat formülü kullanılarak kilitlenen ağa yakın bir kaynak olarak misyon yapar. Bir durum kanalının son durumu ve ilgili geçişler, bir süreç yahut toplu süreç tamamlandıktan sonra temeldeki Blockchain’e göndererek çalışır.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/blockchain-layer-1-ve-layer-2-olcekleme-cozumleri-nedir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu