Kripto Para

Blockchain Köprülerinden Bu Yıl 2 Milyar Dolar Çalındı

Nomad Bridge’e yapılan 190 milyar dolarlık atak, 2022’de yapılan 13 başka hırsızlıktan yalnızca biriydi.

Yeni bir rapora nazaran Cross-Chain Bridge hackleri 2022’de çalınan kripto paranın yüzde 69‘unu oluşturuyor. Bu da 2 milyar dolar kayıp manasına geliyor. Rapor, Salı günü blockchain tahlil firması Chainanalysis’ten geldi. Raporda bu yıl 13 kere Cross-Chain Bridge hacklenmesi olduğu vurgulandı. Sonuncusu ise 190 milyon dolarlık Nomad Bridge hırsızlığıydı.

2022’nin birinci çeyreği, 2021’den beri en çok kripto para çalınan çeyrek oldu. Mart’ın sonlarına hakikat gerçekleşen Ronin Bridge saldırısıla birlikte 624 milyon dolar pahasında Ethereum (ETH) ve USD Coin (USDC) çalındı.

Blockchain köprüleri olarak da bilinen Cross-Chain köprüleri bir kripto parayı blockchain networkünden başkasına aktarmak için kullanılıyor. Chainalysis köprülerin dizaynlarının farklılık göstermesine karşın kullanıcıların tokenlerini bir zincirden köprü protokolüne yatırdıklarını ve bunun daha sonra bir kontrata kitlendiğini açıklıyor. Daha sonrasında ise kullanıcıya öteki zincirdeki muadil token veriliyor.

Köprülerin Zayıf Noktaları

Chainalysis raporuna nazaran blockchain köprüleri :

Blockchain köprülerinde varlıkların nasıl depolandığından bağımsız olarak bu ,bir smart contract yahut merkezi bir kollayıcı olabilir, depolama amaç haline geliyor.

Bazı uzmanlara nazaran efektif blockchain köprülerinin geliştirilmesi hala birinci etaplarda. Kimi geliştiriciler ise güvenlik protokollerini nispeten daha az anlıyor. Bu yüzden geliştirilen kimi köprüler hackerler tarafından atağa açık hale geliyor.

Nomad kurucusu James Prestwich Temmuz 22’de attığı tweette:

Cross-Chain sistemlerinde taarruzlara karşı şimdi o kadar deneyim edinemedik. Beşerler sık akınların ne olduğunu bilmiyor, bu yüzden de taarruzlardan korunamıyorlar.

Chainalysis’e nazaran merkezi borsalar bir periyot hackerların favorisi olsa da güvenlik protokllerindeki gelişmelerle birlikte bu taarruzlarda muvaffakiyet oranları düştü.

Blockchain analitik firması kripto para hizmetleri başlattı. Firma, blockchain köprülerinin güvenliği için bir an evvel geliştirilmesi gerektiğine inanıyor:

Bunun üzere meseleleri ele almaya yönelik kıymetli bir birinci adım, son derece titiz kod kontrollerinin hem protokoller oluşturanlar hem de bunları kıymetlendiren yatırımcılar için DeFi’ın altın standartı haline gelmesi olabilir. Vakitle en güçlü, inançlı, akıllı mukaveleler geliştiricilerin oluşturması için şablonlar olarak hizmet edebilir.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/blockchain-koprulerinden-bu-yil-2-milyar-dolar-calindi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu