Kripto Para

Bitget ve BCG, Kripto Borsalarının Web3 Dönüşümünü Sağlamada Kıymetli Bir Rol Oynamasını Öngörüyor

Bitget, Boston Consulting Group (BCG) ve Foresight Ventures ile ortak bir rapor yayınladı. Bitget’in birinci kapsamlı endüstriyel raporu “Kripto Borsalarını Gelecekte Neler Bekliyor”, kripto borsalarının rekabetçi ortamına dalıyor. Kripto piyasalarında değerli gelişme eğilimlerini, Web3 iktisadını etkinleştirmedeki rolünü ve bir ayı piyasası sırasında kripto alanında nasıl istikamet bulunacağına dair görüşlerini paylaşıyor.

Bu rapor, gelişen bir türev piyasası, süratli süreç hacmi büyümesinin momentumları, düzenleme tesirleri ve yenilikçi uygulamalar üzere farklı merceklerden kripto borsaları için gelişen ortam hakkında ağır bir çalışma sunuyor. Rapor ayrıyeten, kripto borsaları için büyüme yollarına ait perspektiflerin yanı sıra, son durum rekabet ortamı hakkında ileriye dönük bir bakış açısı getiriyor.

Rapor hakkında yorum yapan Bitget Yöneticisi Gracy Chen,

“Bu rapor, kripto borsaları ve gelecekteki kazanma operasyonları etrafında dönen keskin bilgilerle kripto pazarındaki son gelişmelere ışık tutuyor. Bu çeşit piyasa şartlarına karşın yatırımcılardan büyük bir ilgi görmeye devam ediyoruz. Raporun bulgularına nazaran, kripto süreç hacmi hala büyümek için geniş bir alana sahipken, LATAM ve APAC, daha yüksek pazar potansiyeli ve ilerici kripto düzenlemeleri nedeniyle global oyuncuların genişlemesi için en cazibeli iki bölge olmaya devam ediyor. Bu iki bölge öncelikli odak noktamız ortasında yer aldığından, geliştirme stratejimizi yansıtan tıpkı görüşte. Bu ortada, dünyanın geri kalanı için finansal bağımsızlığı artırma vizyonuyla eserlerimizi yaratıcılık ve yenilikle geliştirmeye, kripto ve toplumsal ticaretin benimsenmesini artırmaya devam edeceğiz.”

BCG Yönetici ve Kıdemli Ortağı Tjun Tang,

“Piyasadaki son bozulmaya karşın, pazarın ileride büyüme fırsatları olduğuna inanıyoruz. Kripto borsaları, erişim, likidite ve altyapı sağlayarak Web3 ekosisteminde kıymetli bir rol oynuyor. Ağırlaşan rekabetle birlikte, kripto borsaları dinamik piyasa durumuna ahenk sağlamalı ve rekabeti kazanmak için stratejilerini değiştirmelidir. Bu raporda, Web3’ün benimsenmesinin geleceği, ortaya çıkan yüksek potansiyel pazarlar, kripto borsası rekabet ortamı ve gelecekteki son durum hakkında perspektifler sunuyoruz. Kripto borsalarının keşfedebileceği eşsiz büyüme fırsatlarını vurguluyoruz: temel teklifleri güçlendirmek ve ölçeklendirmek; bitişik eserlere ve tekliflere genişlemek; yenilikçi iş modelleri geliştirmek. Web3 tahlillerini klâsik sanayilere getirmede öncülük ediyor.” 

Özet

Genel kripto sanayisinin güçlü tarihi büyümesi ve dünya çapında artan benimseme

 • Kripto piyasasındaki son bozulmalara karşın, kripto iktisadının kalıcı olacağına inanılıyor
 • Küresel merkezi kripto süreç hacmi 2021’de 54 trilyon dolardı. Spot süreç hacmi 20,6 trilyon dolardı, 2016 hacimlerinin 2.000 katından fazla. Tarihî olarak, spot süreç hacmi, genel kripto piyasası bedeli ve oynaklığı ile güçlü bir formda bağlıdır.
 • Kripto hala benimsenme eğrisinin başında:
  • Değer açısından: Pay senetlerinde tutulan %25’in tersine, kişisel servetin sadece %0,3’ü şu anda kripto varlıklarında tutuluyor
  • Hacim açısından: kripto benimsenme seviyesi şu anda 1998 yılındaki internete yakın. Kripto benimseme trend çizgisi devam ederse, kestirim etmek güç olsa da, toplam kripto kullanıcılarının sayısı 2030 yılına kadar 1 milyara ulaşabilir

Kripto Borsalarının Büyümesini Etkileyen Üç Makro Eğilim

 1. I.Kurumsal iştirakin artmasıyla piyasanın karmaşıklığı
 • Küresel üç aylık spot süreç hacmi, 2022’nin birinci çeyreğine kadar olan iki yılda yedi kat artarak 3,2 trilyon dolara yükselirken, kripto türevleri birebir vakit diliminde on iki kat artarak 6,3 trilyon dolara ulaştı.
 • Kurumsal yatırımcılar, çoğunlukla prop ticaret firmaları, daha fazla ticaret stratejisi uygulama esnekliği, daha yüksek sermaye verimliliği, daha yeterli risk idaresi ve vergi verimliliği nedeniyle türev süreçlere çekilmektedir.
 1. Web3 uygulamalarının süratli gelişimi, altcoinlerin süreç hacminde artışa yol açmaktadır
 • Web3 uygulamaları, blok zinciri teknolojisinden yararlanarak, gerçek hayattaki uygulamalarda kriptonun yararını artırmaktadır. 2017’de ~800 olan uygulama sayısı bugün ~10.000’e yükseldi
 • Kripto borsaları, likidite sağlayarak Web3 ekosistemini etkinleştirmenin anahtarıdır. Birtakım durumlarda, merkezi borsalar, borsa saklama cüzdanları aracılığıyla kripto nezareti için altyapı sağlama sorumluluğunu da üstlenebilir.
 • Web3’ün ortaya çıkışını göstermek için, 2020 ve 2021 ortasındaki spot süreç hacmi artışının %70’inden fazlası BTCve ETH dışı tokenler tarafından yönlendirildi
 1. Gelişmekte olan piyasalar, kripto benimsemede öncülük ediyor; 2021 süreç hacmindeki değerli artış
 • Gelişmekte olan piyasalar ve gelişmiş APAC ülkeleri, 2021’de global spot süreç hacimlerinin 1/3’ünü ve global türev süreç hacimlerinin yaklaşık %40’ını oluşturdu.
 • MEA, LatAm ve APAC’da spot süreç hacmi Ocak 2021’de %26’dan Aralık 2021’de %32’ye yükseldi. Tıpkı bölgedeki türevlerin hacim hissesi %39’dan %42’ye yükseldi
 • Gelişmekte olan kimi pazarlarda kripto penetrasyonu gelişmiş ülkelerden zati daha yüksek; Örneğin, Nijerya’daki kripto penetrasyonu, ülkedeki klâsik bankacılık penetrasyonundan bile daha yüksek, %40’ın üzerinde.
 • LatAm ve APAC, daha yüksek pazar potansiyeli ve nispeten daha ilerici ve muhakkak kripto düzenlemeleri nedeniyle global oyuncuların genişlemesi için en alımlı iki bölgedir.
 • Gelişmekte olan ülkelerdeki birtakım kullanım örnekleri, sadece yatırım yapılabilir bir varlık olmanın ötesine geçer: klâsik finansal altyapıya daha ucuz bir alternatif olarak havaleden kripto takviyeli ödemelere kadar değişebilir.
 • Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) tarafından koordine edilen çalışmanın geleceği, yeni işbirliği kullanım durumlarının kilidini açacak

Kripto türevleri için büyüme beklentileri

 • Türevlerle ilgili olgun düzenleyici ortamlara sahip daha gelişmiş finansal piyasaları yansıtan daha yüksek kripto türevleri büyümesi bekliyoruz. Genel kripto türevi-spot oranının, klâsik pay senedi piyasalarında gözlemlenenlere yaklaşması bekleniyor.
 • Sürekli takaslar yerine vadeli süreçleri ve seçenekleri tercih eden kripto türevlerinde daha fazla eser yeniliği.
 • Kurumsal yatırımcıların ortaya çıkması, riskten korunma ve risk idaresi talebini artırdı
 • Son piyasa olayları ve oynaklık göz önüne alındığında, türev eserler için spot piyasalara kıyasla potansiyel olarak daha sıkı düzenlemeler bekleniyor.

Kripto Borsası Son durum perspektifleri

 • Kripto borsası ortamı, 2021’de spot süreç hacminin yaklaşık %70’ini ve türev süreç hacminin yaklaşık %90’ını oluşturan birinci beş kripto borsası ile ağırlaşmıştır.
 • Geleneksel finans piyasası görüntüsünün tarihî olarak nasıl geliştiğine benzeri biçimde, düzenlemeler rekabetçi son durumu şekillendirmede ve monopolleri önlemede kıymetli bir rol oynayacaktır. Bilhassa son piyasa olaylarından sonra düzenleyicilerden giderek daha proaktif bir duruş gözlemleniyor.
 • Geleneksel finansla kıyaslama yaparak, birinci beş borsanın piyasayı konsolide etmeye devam edeceği ve Global olarak spot süreçlerde %65-75 hisse alacağı rekabetçi bir son durum varsayım ediliyor
 • Benzer biçimde, birinci beş borsanın konsolide olmasını ve gelişen piyasalarda türev süreçlerin %80-90’ına ve daha sıkı düzenleyici ortamlar ve lokal düzenleyici oyuncuların rekabeti nedeniyle gelişmiş ekonomilerde türev süreçlerde %70-80’e ulaşmasını bekleniyor.

Kripto Borsası Büyümesi için Başucu Kitabı

 • Kısa ve orta vadede, kripto borsaları, temel müşterilerinin gereksinimlerine nazaran uyarlanarak ve gelişmekte olan pazarlara genişleyerek eser tekliflerini güçlendirmeye odaklanmalıdır.
 • Orta ve uzun vadede, kripto borsaları farklı büyüme taktiklerinin bir kombinasyonunu keşfetmelidir.
  • NFT’ler ve DeFi üzere bitişik alanlara genişlemesi
  • Ekosistemleri ve kullanıcı büyümesini önyüklemek için borsa tokenlerinden yararlanması
  • Özellikle finansal altyapının nispeten olgunlaşmamış olduğu ve kripto takviyeli altyapının klasik finansı geçme potansiyeline sahip olduğu gelişmekte olan pazarlarda klasik finans kullanım durumlarını benimsemesi

Bitget Hakkında

2018 yılında kurulan Bitget, dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biridir. Şu anda dünya çapında 50’den fazla ülkede iki milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren Bitget, 20’den fazla ülkeye yayılan 500 kişilik bir iş gücüyle 2021’de merkezi olmayan finansı teşvik etme misyonunu hızlandırdı.

Bitget’in Haziran 2019’da kripto türevleri pazarındaki resmi lansmanından bu yana, platform artık dünyanın en büyük kripto copy trade ve türev borsalarından biri haline geldi ve hacme nazaran türev süreçler için CoinMarketCap ve CoinGecko tarafından küresel olarak birinci beşte yer alıyor. Bitget’in amiral gemisi eseri Tek Tıkla Copy Trade, dünya çapında kripto türevleri traderları için tecrübeye yenilik getiren 20.000’den fazla copy traderı kendine çekti.

‘Better Trading, Better Life’, ideolojisine sıkı sıkıya bağlı kalarak, Bitget, Web2 ve Web3’ü aşan, CeFi ve DeFi’yi birbirine bağlayan ve geniş bir köprü ile sonuçlanan portal olmayı hedefleyerek, küresel olarak kullanıcılara kapsamlı ve geniş kripto ağına inançlı ticaret tahlilleri sağlamayı taahhüt eder. Eylül 2021’de Bitget, dünyaca ünlü futbol grubu Juventus’un birinci forma partneri ve kısa müddet sonra PGL Major’ün resmi espor kripto partneri olarak sponsorluğunu duyurdu. Önde gelen espor tertibi Team Spirit ve Türkiye’nin önde gelen ve esaslı futbol kulübü Galatasaray ile paydaşlıklar da 2022’nin başlarında duyuruldu.

Boston Consulting Group Hakkında Boston Consulting Group

Boston Consulting Group, en kıymetli zorlukların üstesinden gelmek ve en büyük fırsatlarını yakalamak için iş dünyası ve toplum başkanlarıyla ortaktır. BCG, 1963’te kurulduğunda iş stratejisinde öncüydü. Bugün, karmaşık değişime ilham veren, kuruluşların büyümesini sağlayan, rekabet avantajı sağlayan ve kesin tesir yaratan tam bir dönüşümle müşterilerimize yardımcı oluyoruz.

Başarılı olmak için kuruluşların dijital ve insan yeteneklerini harmanlaması gerekir. Çeşitliliğe sahip global gruplarımız, derin sanayi ve fonksiyonel uzmanlık ile değişimi tetikleyecek bir dizi bakış açısı getiriyor. BCG, teknoloji ve tasarım, kurumsal ve dijital teşebbüsler ve iş gayesi ile birlikte öncü idare danışmanlığı yoluyla tahliller sunar. Firma genelinde ve müşteri tertibinin tüm düzeylerinde eşsiz bir işbirlikçi modelde çalışarak müşterilerimizin gelişmesine imkan sağlayan sonuçlar üretiyoruz.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bitget-ve-bcg-kripto-borsalarinin-web3-donusumunu-saglamada-onemli-bir-rol-oynamasini-ongoruyor/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu