Kripto Para

Bitcoin’deki Sert Düşüşün 3 Muhtemel Sebebi

Bitcoin’de düşüş sürüyor. Geçen hafta sert bir düşüş yaşayan BTC dört günde %16’dan fazla paha kaybetti. Bu süreçte BTC, süreç gördüğü 39.500 dolardan 32.700 dolara kadar geriledi. Emsal halde birçok altcoin de büyük hasar aldı. Kripto para piyasasının toplam kıymeti de 300 milyar dolar geriledi. İşte düşüşün birkaç mümkün sebebi:

Makroekonomik Belirsizlikler

Geçtiğimiz yıl hükumetler, koronavirüsün iktisada verdiği ziyandan “kurtulmak” emeliyle epeyce büyük ölçülerde para basımı gerçekleştirdi. Bu atılım, yüksek enflasyon ile sonuçlandı ve ABD üzere ülkelerde enflasyonun %8.5 üzere oranlara tırmanmasına yol açtı. Yüksek enflasyonla çaba Fed’i faiz oranlarını artırmaya itti ve son olarak geçtiğimiz günlerde 50 baz puan faiz artışı gerçekleşti.

Borsalara Gönderilen BTC Ölçüsü Artıyor

Glassnode datalarına nazaran, borsalara gönderilen ölçünün 7 günlük hareketli ortalaması son 3 ayın en yüksek düzeyi olan 1.755.021 BTC’ye ulaştı. Bu, büyük oyuncuların piyasadan çıktığını gösteriyor.

Teknik Görünümde Problemler

Birçok piyasa yorumcusunun dikkat çektiği üzere, Bitcoin’in teknik göstergeleri de pek parlak görünmüyor. Daha evvel aktardığımız üzere Bitcoin, 2014’ten bu yana birinci defa art geriye 6 haftayı kırmızı kapatırken; yedinci haftayı da düşüşle açtı. 

Ayrıyeten Fees to Reward Ratio ölçümü de tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden değerli ölçüde düştü. Analistler bunu ayı piyasasının yaklaştığı biçiminde yorumluyor. Zarardaki adres sayısının 7 günlük hareketli ortalaması da son 2 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. 

Bitcoin yayın saati itibariyle 32.865 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bitcoindeki-sert-dususun-3-olasi-sebebi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu