Kripto Para

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Kripto para piyasası son derece hareketli ve son vakitlerde kaydedilen gelişmeler sonucunda olarak önemli paha kayıpları yaşadı. Durum bu türlü olunca, yatırımcılar kripto para fiyatlarının neden düştüğünü merak etmeye başladı. Biz de, sizler için Bitcoin (BTC) kripto paraların neden düştüğünü ayrıntılı bir halde açıklayacağız.

Bu rehber içeriğimizde Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin son dakika yorumları düşüşlerde ne kadar tesirli, düşüşlerin akabinde Bitcoin ne vakit yükselir ve Bitcoin’de son durum hakkında konuşacağız.

1- Kripto Paralarda Çok Değerlenme

Son düşüşten evvel Bitcoin farklı düzeyler üzerinden düşüşler gerçekleşti ve bu durum öteki kripto paralar boyunca piyasada tıpkı biçimde izlediğini söyleyebiliriz. Bilhassa Bitcoin başta olmak üzere, kripto paralarda çok pahalanma durumu çok fazla olabilir ve bu durum, kripto para alım satım süreçlerini gerçekleştiren şahısların karlarını realize etmeleri için büyük satışlar gerçekleştirilebilir ve bu yüzden kripto para fiyatlarında düşüşler meydana gelebilir. Bu düşüşler çoklukla finansal piyasalar üzerinde sık sık olur ve şayet projelerin temeli sağlamsa uzun vadede artış sergileyeceğini söyleyebiliriz.

bitcoin btc ve kripto paralar neden dusuyor 0 vErgzYUJ

Analistler kripto para yorumlarında vakit zaman, Bitcoin ve altcoin’lerin çok yükseldiğini ve bu nedenle baloncukların oluştuğunu belirtiyor. Çok yükselişler nedeniyle kripto paralar daha sonra sert fiyat düzeltmelerine gidebiliyor. Bu nedenle “Bitcoin fiyatı neden düşüyor” sorusuna birinci karşılık olarak çok pahalanma yanıtı verilebilir.

2- Panik Satışları

Panik satışlar ekseriyetle bir proje hakkında çıkan dedikodular, devlet regülasyonları ve farklı mecralardan gelen açıklamalar başta olmak üzere farklı gelişmeler, kripto para piyasalarında ve Bitcoin’de panik satışını tetikleyebilir. Bilhassa son günlerdeki gelişmelerin kripto para piyasasında panik satışları, piyasadaki belirsizlik ile birleştiği vakit önemli sonuçları olabilir ve piyasayı daha da aşağıya sürebilir.

Kripto paralar neden düşüyor son dakika haberler bu düşüşlerde ne kadar tesirli? Özetle önde gelen kişi yahut kurumların yaptığı açıklamalar kripto paralarda panik satışına yol açabilir. Bu nedenle “Kripto para neden düşüyor” sorusuna birinci cevap olarak çok pahalanma yanıtı verilebilir.

3- Yatırımcı Psikolojisi

Finansal piyasaların tümü de olmak üzere kripto para piyasalarında psikolojinin tesirinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para piyasalarında devletler ve kuruluşlar, piyasayı olumlu biçimde etkileyecek gelişmeler çıktığında piyasada olumlu havanın sonucu optimist bir psikoloji oluşsa da, tam karşıtı durumun olması durumunda yatırımcı psikolojisi tam aykırısı duruma döner. Bu ayrıyeten panik satışları ve stop buyrukları ile birleştirildiği vakit ise kripto para piyasalarında yıkıcı tesirleri oluştuğunu görebiliriz. Bu durumun kıymetli bir kısım oluşturduğunu yılın başında WallStreetBets subreddit’i, Dogecoin’i (DOGE) birebir anda yüksek derecede alım gerçekleştirerek piyasa pahasını yükseltip başkalarını de kendilerine çekme sürecini tamamladıktan sonra birdenbire satış gerçekleştirildi. Başka bir örnek ise, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın Tesla’lar için Bitcoin ve Dogecoin kabul edeceğini ve şirketin de 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını söyledikten sonra kripto para piyasalarında ani satışlar gerçekleşti. Üçüncü örnek ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Bitcoin’in balon olduğunu söylemesi durumu da Bitcoin’in fiyatını düşürmede tesirli oldu. Bu nedenle kripto para neden düşüyor sorusunun bir başka karşılığı olarak yatırımcı psikolojisi cevabı verilebilir.

bitcoin btc ve kripto paralar neden dusuyor 1 s25Dcs8K

4- Regülasyonlar

Devletler piyasaları regülasyonlar çıkararak etkileyen pozisyonda olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden bilhassa büyük devletler başta olmak üzere devletlerin çıkardığı regülasyonlar, kripto para piyasası üzerinde epeyce tesirli. Bu sene gerçekleşen son regülasyonların kripto para piyasasında son derece yıkıcı tesiri oldu. Birinci olarak bilhassa Çin’in kripto paraları yasaklaması sonucu gerçekleşen satışların kripto paraların bedelini düşürdüğünü söylemek mümkün. Çin’deki eyaletlerin Bitcoin ve Ethereum (ETH) madenciliğini yasaklayarak düzenlenen baskınlar sonucu madencilik aktivitelerinin birçoklarının durdurulması sonucu kripto paraların piyasa bedelleri düştü. Ayrıyeten Çin’in kripto para borsalarını yasaklaması ile birlikte Çin’li vatandaşların birebir anda çıkma istekleri ile birlikte gerçekleşen satış baskısı ile birlikte kripto para piyasalarında çöküşün gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ayrıyeten ABD’de 10.000 dolar üzerinde kripto para süreci gerçekleştirilen şahısların süreçlerini vergi dairesine bildirilmesi zorunluluğunu eklemesi de piyasada etkin olan şahısların ellerindeki kripto paralarını satıp nakde geçtikleri için kripto paraların düşürüldüğünü söyleyebiliriz.

5- Hash Oranlarının Düşmesi

Bitcoin üzere madencilik temelli kripto paraların bedellerinin bir kısmı madencilik ile çalıştığı için giderek artan hash gücü ve azalarak artan arzlar ile birlikte kıymetini muhafazasını ve artırmasını sağlar. Ancak son günlerdeki üzere hash düzeylerinde önemli azalmaların oluşması ise Bitcoin ve madencilik temelli kripto paraların bedellerini önemli biçimde olumsuz olarak tesirler. Bilhassa Çin’in madencilik aktivitelerini yasaklaması ve madencilik aktivitelerini gerçekleştiren şahısların tutuklanmasına karar verdikten sonra madencilerin bir kısmı ekipmanlarını satıp piyasadan büsbütün çıktılar. Geri kalan madenciler ise ekipmanlarının tamamını, kripto para madenciliğine imkan tanıyan ülkelere taşıma çalışmaları madencilik düzeylerini düşürüp kripto para fiyatlarının düşmesine sebep verdi. Bu da, madencilik şirketlerinin kendi aygıtlarını diğer bölgelerde kurana kadar aşikâr bir mühlet geçmesi gerektiğini hesaba katarsak, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların fiyatlarındaki düşüşleri açıklayabilir.

bitcoin btc ve kripto paralar neden dusuyor 2 MknteQ2K

Zincir üstü analistlerin kripto para yorumlarına bakarak hash oranındaki hareketlilikleri takip edebilirsiniz. Altcoin fiyatları Bitcoin’le bağlantılı olduğundan BTC hash oranının düşmesi sonrası altcoin’lerde de paha kayıpları yaşanabiliyor. Bu nedenle kripto paralar neden düşüyor sorusuna karşılık olarak hash oranındaki hareketlilikler gösterilebilir.

6- Güncellemeler

Kripto paralarda güncelleme öncesi ekseriyetle düşüşlerin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bilhassa madencilik tabanlı kripto paralarda yahut madencilikten farklı bir algoritmaya dönmeye çalışan kripto paralarda bu durum gerçekleşebilir. Ayrıyeten, madencilerin kabul etmediği güncellemeler ile birlikte kripto para fiyatları büsbütün tabanı vurabilir. Bu durumun sonucu olarak, kripto para güncellemeleri esnasında farklı şartlar hesapta olduğu için kripto para fiyatları olumsuz bir formda etkilenebilir.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bitcoin-btc-ve-kripto-paralar-neden-dusuyor/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu