Kripto Para

Bitcoin 14 Yaşında! BTC Fiyatı Hareketlendi

Küresel iktisatta ihtilal niteliği taşıyan Bitcoin (BTC), 3 Ocak 2009‘da hayata geçmesinin akabinde 14’üncü yaşını kutluyor.

Satoshi Nakamoto tarafından başlatılan ve yıllar sonra global bir ihtilale dönüşen Bitcoin, bugün 14’üncü yaşını kutluyor. Yıllar sonra Bitcoin, binlerce kripto para ünitelerinin de ortaya çıkmasına öncülük etti. Önder kripto para ünitesi, tüm güçlü ekonomik şartlara karşın hayatta kalmayı başardı. Ayrıyeten BTC, ayı ve boğa döngüleri ortasında milyonlarca insanın tercihi oldu. Yeni yıla boğa umutlarıyla başlayan kripto para piyasasında, BTC fiyatında hareketlenmeler gözlemlendi.

Bitcoin, İhtilal Yarattı!

Merkeziyetsiz ödeme aracı olarak ortaya atılan Bitcoin (BTC), güçlü süreçler ve çeşitli karalamalar ortasında 14’üncü yaşına girdi. Satoshi Nakamoto, tam 14 sene evvel bugün Bitcoin‘i piyasaya sürdü.

Başlangıçta yalnızca yasa dışı ticaretin bir aracı olarak görülen Bitcoin, vakit geçtikçe global yatırım aracı haline geldi. Ülkelerin benimsemesi ve kabul etmeye başlaması, Bitcoin‘in global çapta ödeme aracı olmasına yönelik umutları artırdı.

bitcoin 14 yasinda btc fiyati hareketlendi 0 mmlWAkhYSatoshi Nakamoto

2009 yılında açık kaynak kodlu bir yazılım ile ortaya çıkan başkan kripto, bugünlerde bir ülkenin resmi para ünitesi olacak kadar ün kazandı. Ayrıyeten birinci BTC transferi, Satoshi Nakamoto ve Hal Finney ortasında gerçekleşmiştir. Bu nedenle birçok kripto uzmanı, Finney’in aslında Satoshi olduğunu düşünüyor.

Diğer taraftan Bitcoin, yarattığı iktisat ihtilali ile dikkatleri üzerine çekti. Gelecekte BTC‘nin nerede ve nasıl kullanılacağı merakla bekleniliyor.

Bitcoin Doğum Gününü Kutluyor! BTC Fiyatında Neler Oluyor?

Uzun vakittir sabit fiyat aralığında ilerleyen Bitcoin (BTC), son günlerde ufak da olsa üst istikametli sıçrama yaptı. Başkan kripto, bu yükseliş ile birlikte altcoin’leri de hareketlendirdi.

bitcoin 14 yasinda btc fiyati hareketlendi 1 TVLRDv6l

Son üç gündür BTC, yeşil mumlar ile döngü değişimi yaşayabileceğine işaret ediyor. Lakin bakıldığında, şimdi güçlü bir boğa takviyesini gerisine alamadı.

30 Aralık tarihinde 16.333 dolarlık düzeye iğne atan BTC, yeni yılın birinci günlerinde 16.799 dolarlık düzeyden döndü. 16 Aralık‘ta gerçekleşen düşüşten sonra, BTC fiyatı 17.000 doların üzerinde kalıcı olamadı.

14’üncü yaşını kutlayan başkan kripto, 17.000 dolar düzeyindeki direnç noktasını kırması halinde 17.580 dolarda yer alan güçlü dirence temas edebilir. Şimdi boğaları ardına alamayan BTC, mümkün direnç başarısızlığında tekrar tıpkı noktaya dönebilir.

Birçok kripto analisti, yeni yılın BTC açısından daha yeterli geçeceğini düşünüyor. Grafik durumuna bakıldığında, hacimde gözle görülür bir artış yaşanmadı. Lakin başkan kripto, birinci kıracağı direnç noktasının akabinde boğaları iştahlandırabilir.

Yükselişin güç kazanması ve direnç noktalarının kırılması, BTC açısından 18.000 ve 18.500 dolarlık düzeylerin gelebileceğine işaret ediyor. Elbette bu durum, global iktisatta ve kripto piyasasında berbat hava şartlarının yaşanmamasına da bağlı olacak.

Diğer taraftan önder kripto, yakın dayanak noktası olan 16.450 dolara güveniyor. Bu düzeyin kaybedilmesi halinde, 16.000 dolar ve 15.500 dolar masada görünüyor. Bakıldığında, BTC açısından bu dayanak noktalarını kıracak bir ayı baskısı da görünmüyor.

Son olarak BTC, üç gündür üst üste yeşil mum göstererek umut aşılamaya devam ediyor. Ufak çaplı yükselişler, genel kripto piyasasını da alım istikametli hareket ettiriyor.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bitcoin-14-yasinda-btc-fiyati-hareketlendi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu