Gündem

Bir haftada 1 milyar dolar kayıp veren Solana ( SOL ) için yolun sonu mu?

Merkezi olmayan finans ( DeFi ) belirteci Solana’nın ( SOL ) fiyatı, ağın o zamandan beri iflas etmiş olan FTX kripto para borsası ile yakın ilişkisi hakkındaki sorular nedeniyle düşmeye devam ediyor.

Bir haftada 1 milyar dolar kayıp veren Solana ( SOL ) daha fazla çökecek mi?

Şu anda Solana, gün içinde %3,2 düşüşle ve önceki haftaya göre %22,93 daha düşerek 9,17 $’dan işlem görüyor ve SOL fiyatı bir noktada 8,14 $’a kadar düşerek 19 Şubat 2021’den bu yana en düşük fiyatı.

bir haftada 1 milyar dolar kayip veren solana sol icin yolun sonu mu 0 ImIELZcb

Sol fiyatı 1 günlük grafik. Kaynak: Finbold

Hızlı fiyat düşüşü özellikle FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in tutuklanmasıyla daha da hızlandı ve SOL geçen hafta piyasa değerinden 1 milyar doları sildi ve yayın tarihinde 4,36 milyar dolardan 3,33 milyar dolara düştü.

bir haftada 1 milyar dolar kayip veren solana sol icin yolun sonu mu 1 JvIW1mwZ

Sol piyasa değeri 7 günlük grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Solana

Başka bir yerde Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Solana için potansiyel olarak parlak bir geleceği tartıştı. Pek çok kişinin “korkunç fırsatçı para insanları” olarak adlandırdığı şey blok zincirinden kaldırıldıktan sonra Buterin, Solana topluluğunun da gelişme fırsatı bulacağını umduğunu belirtti.

“Bazı akıllı insanlar bana Solana’da ciddi bir akıllı geliştirici topluluğu olduğunu ve insanların korkunç fırsatçı paraları havaya uçtuğuna göre, zincirin parlak bir geleceği olduğunu söylüyor. Dışarıdan bir şey söylemek benim için zor ama umarım topluluk gelişmek için adil bir şans yakalar.”

Görünüşe göre varlığın “Ethereum ( ETH ) katili” olma hırsı, FTX’in sonuçları devam ederken suya düştü. Kripto borsasında yaşananlardan sonra, insanların Solana’nın geleceğine olan güveni önemli ölçüde azaldı.

Yatırımcılar, iki taraf arasındaki yakın ilişkinin Solana’nın geleceğini tehlikeye atıp atmayacağını hâlâ belirlemeye çalışıyor. Operasyonlar zirvedeyken Bankman-Fried ve FTX’in Solana ekibine büyük miktarda yardım sağlaması özellikle dikkate değerdir.

Ancak Solana’nın kurucu ortağı Raj Gökal, ekosistemin SOL’un fiyat hareketinden endişeli olmadığını ileri sürerek geleceğin olumlu göründüğünü söyledi.

Gökal “Uzun vadede bence bu gerçekten iyi. FTX’in ekosisteme dahil olması ve sahiplik hissesinin yoğunlaşması hakkında her zaman gerçekten olumsuz eleştiriler duyduk,” dedi.

Geliştiriciler ve projeler Exodus Solana ağı

Aynı zamanda ağ, çok sayıda proje ve geliştiricinin ayrıldığını görüyor. Örneğin, Solana blok zincirinde misli olmayan tokenler (NFT’ler) oluşturmaya yönelik en başarılı girişimlerden ikisi, DeGods ve Y00ts, yakın zamanda Polygon ( MATIC ) ekosistemine geçiş yapma niyetlerini açıkladılar.

Bir veri toplayıcı olan Token Terminal, Solana geliştiricilerinin sayısının 2022’de yaklaşık %90 oranında düştüğüne dair bazı ilginç iddialar yayınladı. Ancak Solana, verilerin doğruluğu konusunda şüphe uyandırdı.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/bir-haftada-1-milyar-dolar-kayip-veren-solana-sol-icin-yolun-sonu-mu-63b17f7efd40e63d15590ab3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu