Yazılım

Bir dönemin sonu: Internet Explorer için beklenen gün geldi çattı!

Windows’un demirbaşlarından Internet Explorer için beklenen gün geldi çattı. İnternet tarayıcısı, 2020’de duyurulan iptal kararı sonrası saatler sonra bizlere veda edecek. 2003‘e dek yüzde 95’lik kullanım oranına tepede yer alan, lakin rakiplerin artmasıyla gözden düşen tarayıcının iptal edilmesinin akabinde nasıl bir süreç yaşanacak? İşte ayrıntılar…

Internet Explorer, 15 Haziran’da emekli oluyor

Windows kullanıcılarını internetle buluşturan Internet Explorer için beklenen gün geldi. En son 2013 yılında Internet Explorer 11 ile karşımıza çıkan tarayıcı, bugüne dek devamlı kan kaybetti. Gerek yavaşlığı gerekse hatalarıyla akıllarda yer edinen 27 yaşındaki internet tarayıcısı 15 Haziran‘da, (yarın) bizlere sonsuza dek veda edecek.

bir donemin sonu internet explorer icin beklenen gun geldi catti 0 cXUYC7uV

Tabii tarayıcıiçin yolun sonu gelmesi, yeni bir haber değil. Çünkü Microsoft, iptal kararını birinci olarak 2020’de duyurdu. Hatta geçtiğimiz yıl Internet Explorer 11‘in Google dayanağı de sonlandırıldı. Ayrıyeten şirket, muhakkak aralıklarla yaptığı açıklamalarla kullanıcıların artık tarayıcıyı bırakması gerektiği konusunda ihtarlarda bulundu.

Microsoft, iptal kararı alsa da Edge’deki “Internet Explorer modu” sayesinde eski tarayıcının kıymetli özelliklerini kullanıcılara sunmaya devam edecek. Lakin yarından itibaren kendi başına bir tarayıcı olmayacak.

Microsoft‘un şu anki internet tarayıcısı Edge, günden güne yaygınlaşıyor. Çünkü StatCounter‘un raporuna nazaran pazarın yüzde 10,07’sine hakim durumda. Bu da kendisini yüzde 67’lik Google Chrome’un akabinde en tanınan ikinci internet tarayıcısı yapıyor. Üçüncü sırada da yüzde 9,61 kullanım oranına sahip Apple Safari karşımıza çıkıyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Yarın bizlere veda edecek tarayıcıyla ilgili görüşleriniz nedir? Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/bir-devrin-sonu-internet-explorer-icin-beklenen-gun-geldi-catti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu