Gündem

BiP Nedir? Tüm Yönleriyle Yerli Uygulama BiP

WhatsApp’ın 8 Şubat’ta yürürlüğe giren yeni Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Koşulları tartışılmaya devam ediyor. Yeni yönerge, kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılmasını mecburi kılıyor.

Bunu kabul etmek istemeyen kişiler, yeni mesajlaşma uygulamalarına kaymaya başladı. Bu yazımızda, Turkcell’in sahibi olduğu BiP’i mercek altına alıyoruz. “BiP nedir? BiP nasıl indirilir? BiP özellikleri neler?” gibi kullanıcıların merak ettiği soruların cevaplarını veriyoruz.

BiP, kullananlara neler sunuyor?

WhatsApp ile ilgili tartışmalar devam ederken, gelen resmî bildirime göre Turkcell‘in sahibi bulunduğu yerli mesajlaşma uygulaması BiP, son 24 saatlik internet ortamında 1 milyondan çok kişi tarafından indirildi. Bu da son zamanlarda WhatsApp seçeneği arayışında olan kullanıcıların, BiP’e ilgi gösterdiğinin bir kanıtı olarak görülüyor. Peki, BİP nedir, nasıl indirilir? BİP programı güvenilir mi?

BiP nedir?

BiP; Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için tasarlanan ve bütün operatör abonelerinin kullanabildiği anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

bip teknobizdeyiz
BiP Nedir? Tüm Yönleriyle Yerli Uygulama BiP 5

Tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanan uygulama ortamında; kaybolan mesaj, caps oluşturma, takım mesajlaşmaları, konum paylaşma, oyunlar ve para aktarımı gibi pek çok özellik bulunuyor.

BiP nasıl indirilir?

Bütün operatör abonelerinin bedava bir şekilde kullanabildiği BiP uygulaması, App Store, Google Play ve Huawei AppGallery üzerinden basitçe indirilmektedir. BiP uygulamasını alttaki bağlantılardan telefonunuza indirebilirsiniz:

BiP özellikleri

10 lişiye kadar takım görünümlü görüşme özelliği yayınlayan BiP aynı vakitte takım mesajlaşma, kaybolan mesajlar, koordinat takibi, titreşim, ulusal çıkartmalar ile bedava mesajlaşma özelliği de sunuyor. İşte ilgi çeken başlıca BiP özellikleri:

Karanlık mod, Görüntülü görüşme, Kalite kayıbı olmaksızın fotoğraf ve video gönderme, Sticker / Çıkartma desteği

WhatsApp’ta olmayan ancak BiP’te olan özellikler

bip teknobizdeyiz 1
BiP Nedir? Tüm Yönleriyle Yerli Uygulama BiP 6

Popülerliği gittikçe çoğalan BiP uygulamasının WhatsApp’tan farklı olarak sunmuş bulunduğu kendisine has özellikleri ise şöyle:

Acil hal butonu, Para gönderilme ve alma, Çeşitli keşfet servisleri, Oyunlar, Titreşim gönderebilme, Türkçe çıkartmalar, Uygulama içersinde HD nitelik görünümlü sohbet özelliği de bulunuyor. Keşfet bölümü ile spor, moda ya da teknoloji gibi ilgi alanlarınıza dair son gelişmeleri takip edebiliyorsunuz. Uygulamada sudoku, Jelly Madness, Bubble Shooter gibi çoğu oyun bulunuyor.

BiP ile başka numarandan da arama ve mesajlaşmalarını aynı telefondan yapılabiliyor. BiP üzerinden GSM aramalarını yapabilir, BiP’i olmayan dostlarınızla sınırsızca konuşabilirsiniz.

BiP ücretlendirme

Turkcell abonelerinde, mesaj, fotoğraf, video, ses kaydı göndermeleri kotalarından düşüyor. Fakat başka paylaşımlar, paketleri varsa internet paketlerinden, yoksa normal mobil internet tarifesi üzerinden ücretlendiriliyor.

Diğer operatör abonelerinin BiP kullanımları varsa internet paketlerinden, yoksa normal mobil internet tarifesi üzerinden ücretlendirilir?

Uygulama ortamından gerçekleşen aramalar ise ses paketlerinden yoksa operatörün normal ses tarifesi üzerinden gerçekleştirilir.

BiP uygulaması güvenilir mi?

BiP uygulaması, Turkcell bünyesindeki Türk mühendisler doğrulusunda geliştirilmiştir. Her ne kadar BiP’in gerisinde Türk bir şirket olsa da kullanıcı gizliliği ve güvenilirği konularında neler sunmuş bulunduğu merak ediliyor. Öncelik ile BiP uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanmaktadır. Bu mevzuya dair bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, bugünümüzde kullanıcıların en çok ehemmiyet verilen konunun, şahsi verilerin korunması bulunduğunu belirtti.

turkcell bip teknobizdeyiz
BiP Nedir? Tüm Yönleriyle Yerli Uygulama BiP 7

Türkcell Genel Müdürü Murat Erkan, BiP’in son iki günde 1 milyondan çok indirildiğini açıkladı.

“Turkcell olarak bugüne kadar bütün teknoloji altyapımızı ve bilgi birikimimizi müşterilerimizin güvenilirği amacıyla kullandık” diyen Erkan, BİP üzerinden gönderilen bütün verilerin Türkiye’deki veri merkezlerinde güvenle saklamaya devam ettiklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu