Gündem

BioNTech Aşısının Yapımcılarından Korkunç Haber…

BioNTech aşılarının arkasındaki iki bilim insanı Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Times’a verdikleri röpartajda COVID-19’un mutasyonlarla birlikte daha farklı boyutlara ulaşabileceğini belirtti.

COVID-19 virüsünün hayatlarımıza girmesiyle birlikte çeşitli tedbirler alınsa da, virüs vakalarının düşmesi beklensede ne yazık ki yeni mutasyonlara bürünerek varlığı devam ediyor.Bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin The Times gazetesine verdikleri röportajda COVID-19’un uğradığı mutasyonların henüz emekleme aşamasında olduğunu ve durumun daha farklı boyutlara taşınabileceğini üzülerek belirttiler.

Sözcü gazetesinin aktardığı bilgilere göre, aşı geliştirme süreçlerini anlatan kitabın tanıtımı için The Times gazetesine konuşan Türeci ve Şahin, virüsün mutasyonlara uğramaya devam edeceğini belirterek, “Uzun bir savaş olacak. Şu an sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar koronavirüsünün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Fakat virüs oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir.” ifadelerine yer verdi.

İlerideki mutasyonlar aşının güvenlik duvarını geçebilir…

Bilim insanların açıklamalarına göre Mu varyantın aşıların yarattığı korumayı geçemediğini fakat başka mutasyonların bunu gerçekleştirebileceğini söyledi. Şahin, üçüncü doz fikrinin iyi bir fikir olduğunu belirterek, “Bağışıklık azalıp, enfeksiyon riski doğuracak seviyeye geldiğinde üçüncü doz aşı iyi bir fikir. Daha az enfeksiyon olması daha iyi çünkü bu durumda virüs her seferinde daha tehlikeli bir mutasyona dönüşebilir.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs bitmeyecek

Aşı karşıtlarına yönelik de açıklama yapan Şahin, “Bu sadece Covid-19’la mücadele değil. Bilgi kirliliği ile de ilgili. İnternette doğru ve yanlış bilgi çok var. Eğer aşı karşıtıysanız sizin düşüncenizi destekleyecek içerik her zaman bulabilirsiniz.” ifadelerini kullandı. Şahin, dikkatli olmak gerektiğini çünkü koronavirüsün gitmeyeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu