Kripto Para

Bill Gates, NFT’leri Eleştirdi

Microsoft kurucusu, piyasa bugüne kadarki en berbat çöküşlerinden birini yaşarken kripto para ünitelerine yönelik eleştirisini devam ettirdi. Gates tenkitlerini NFT’ler üzerinden devam ettirdi.

Gates, Salı günü TechCrunch Sessions: İklim 2022 konferansında, milyonlarca dolar ve ünlülerin dayanağını çeken Bored Ape Yacht Club NFT’lerine alaycı bir halde atıfta bulunarak, şunları söyledi:

“Açıkçası maymunların değerli dijital imajları dünyayı güzelleştirecek.”

Gates, sürdürülebilir güç teşebbüs fonu Breakthrough Energy’nin kurucusu olarak konferanstaydı. Gates, kripto para ünitelerini ve NFT’leri, hassaslık tarafından yönlendirilen bir pazar olarak nitelendirdi. Gates, “Bir varlık sınıfı olarak, %100 büyük aptal teorisine dayanıyor” sözlerini kullandı.

“Büyük aptal” teorisi, insanların, bir diğerinin gelip bunun için daha da fazlasını ödeyeceği umuduyla, gerçek bedellerinden bağımsız olarak, çok bedelli varlıklara yatırım yaptıkları bir uygulamadır. Lakin her vakit daha fazla ödemeye istekli birinin olacağı inancıyla yönlendirilen piyasalar, sonunda bir pürüze çarpabilir.

Gates daha evvel kripto para ünitelerini rastgele bir gerçek bedeli olmadığı için eleştirmişti. Gates, Mayıs ayında bir Reddit soru-cevap oturumunda, “Kripto pahası, bir diğerinin onun için ne kadar ödeyeceğine karar verdiği kıymettir, bu nedenle başka yatırımlar üzere topluma katkıda bulunmaz” demişti.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bill-gates-nftleri-elestirdi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu