Gündem

Bilim Şurası Üyesi Anlattı: Maymun Çiçeğine Yakalananlar Ne Yapmalı?

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, maymun çiçeği virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de virüsün tespit edilmesi durumunda yapılması gerekenleri anlatan Yavuz, 4 haftalık karantina uygulanabileceğini söyledi. 

bilim surasi uyesi anlatti maymun cicegine yakalananlar ne yapmali 0

Maymun çiçeği salgınına dair de değerli bilgiler veren Prof. Dr. Yavuz, birinci kere 7 Mayıs’ta İngiltere’de tespit edilen olayın üzerinden geçen 20 günde, tam 21 ülkede yeni hadise tespit edildiğine işaret ederek ‘Koronavirüs’teki üzere büyük bir pandemi beklenmese de burada en büyük zahmet; virüsün hayvan konaklardan da geçebilmesi nedeniyle, denetiminin zorlaşabileceği’ diye konuştu. Prof. Dr. Yavuz, ’20 günde, 21 ülkede olay tespit edildi. Bu bayağı bir salgın olduğunu gösteriyor bize. Gerçek boyutunu da tam olarak bilemiyoruz. Bu yalnızca yakalanan olgular. Sürveyans (takip) sistemi güzel olan ülkelerin yakaladığı olgular. Aslında bilinenden çok daha fazla hadise olduğu kestirim ediliyor. Eldeki datalara nazaran pandemik kapasitesinin çok yüksek olmadığı düşünülüyor. Zira teneffüs yoluyla çok tesirli bir halde bulaşamıyor, ya da asemptomatik devirde bulaştırıcılığı yok diye kabul ediliyor. DNA virüsü olduğu için çok mutasyon geçirmeyecek diye varsayım ediliyor. Lakin alışılmış ki mikroorganizmaların yakın takip edilmesi gerekiyor. Zira daha evvel koronavirüsler de bu kadar bulaşıcı olarak bilinmiyordu. SARS hele hiç yayılmıyordu mesela’ dedi.

Ne yapılması gerekiyor?

bilim surasi uyesi anlatti maymun cicegine yakalananlar ne yapmali 1 wtJWMvWE

Prof. Dr. Yavuz, şimdi Türkiye’de hadise tespit edilmediğini lakin birinci hadise çıkarsa neler yapılması gerektiğini ise şu sözlerle anlattı: ‘Türkiye’de düşünsenize hiç görülmemiş bir hastalık. Birinci hastanın, döküntüler büsbütün kuruyana kadar izolasyonda kalması gerekecek. Zira toplumda hiç görülmeyen bir hastalık ki birinci sefer olacak. Daha evvel yayılmamış bir hastalık yani, bu formda tahminen yayılmasını engelleyebiliriz. Hasta tespit edildikten sonra tüm lezyonlar kuruyacak, kabukları dökülecek, zira oralardan da bulaşma kelam konusu olabiliyor; bu da 2 ila 4 hafta kadar sürüyor. Semptomlar çıktıktan, döküntüler başladıktan sonra 14-28 gün ortası hasta olan kişinin izolasyonu gerekiyor. Temaslıda ise semptomlar oluşmadan aşılama yapılması ve 21 güne kadar izolasyonu kelam konusu olabilir.’

Hastalığın bulaşma yolunun döküntülerle yakın temastan geçtiğine işaret eden Prof. Dr. Yavuz, ‘Döküntülerde bol ölçüde virüs var. O döküntü yahut hastanın çıkartılarıyla diyelim (vücut sıvıları) yakın temasla bulaşır. Mesela konuşurken de uzun müddet çok yakın temasta, bulaşma riski var. Zira Afrika’daki salgınlarda yapılan çalışmalarda, mesken halkının yüzde 10’una yakın, temasla bulaştığı tespit edilmiş’ dedi.

‘Hekimlerin de bilgilendirilmesi lazım’

Kaynak: https://onedio.com/haber/bilim-kurulu-uyesi-anlatti-maymun-cicegine-yakalananlar-ne-yapmali-1071619

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu