Bilim İnsanları, Virüs Taşıyan Yarasalar Hakkında Açıklama Yaptı!

2 dk


Bilim insanları, yarasaların Sars, Ebola gibi çok sert etkisi belirleme edilen kuvvetli virüsleri taşıdığı durumda niçin etkilenmediğini, Sting adı verdiği bağışıklık geninde ortaya gelen bir mutasyondan kaynaklı olma ihtimalini söylüyor.


Virüslerin olumsuz etkisi hem insanlarda hem hayvanlarda çoğu semptom gösterirken, bu etkiler yarasalarda mutasyon yaşamış Sting geni sebebiyle görülmüyor.

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışmalarına devam eden Prof. Peng Zhou, başlangıçta yarasalarda kuvvetli bir antikor olduğunu düşünerek çalışmaya başladıklarını, ancak daha sonra Sting’in, hücrelerin sitoplazmasında bulunmaması gereken DNA’ları belirleme ederek hücreyi ele geçirmesine engel olduğunu gösteren bilgiler olduğunu söylüyor.

İnsan bağışıklık sisteminde ise bu DNA’lar aniden çok hücreye yayılıyor, DNA’yı tanıyıp antikor geliştiriyor ve savaşmaya başlıyor. Bu süreçte ise yüksek ateş gibi semptomlar meydana çıkıyor. Sting’in, daha çok virüslerde belirleme edilen RNA materyalini de belirleme edebileceği düşünülüyor.

Covid-19 salgını başladığı günden beri çalışmalara devam eden bilim insanları, yeni tip koronavirüsün evvelce yarasadan bir diğer hayvana, daha sonra insana bulaşmış olma ihtimalini düşünüyor.

ABD’de tespit edilen ve kar hedefi taşımayan bilim kuruluşu EcoHealth Alliance’ın başkan muavini Kevin Olival, 30 yıldan daha uzun vakit yaşam sürdüren dünyanın tek uçan memeli hayvanı yarasaların 130’dan çok virüs taşıdığını belirtti.
Yarasaların uçuş esnasında beden ısıları 38 derecenin üzerine çıkarken, kalp atışları da dakikada 1000’i geçiyor.

Singapur’da Duke-NUS Tıp Fakültesi’nde yarasa virüsleri üzerine çalışan Linfa Wang, bu hızın normalde çoğu memelinin ölümüne yol açtığını, fakat yarasaların uçmanın zorluklarıyla baş edebilmek amacıyla bağışıklıklarında yeni bir sistem geliştirklerini söylüyor. Yarasalarda mutasyona uğrayan bu sistem yardımıyla zarar gören hücre derhal kendini onarım ediyor. Böylece iltihaplanmalara büyük reaksiyonlar vermiyorlar.

Wang, virüslerin olumsuz etkilerine karşın hayatta kalan yarasaların bağışıklık sistemlerini inceleyerek insanlar amacıyla de iltihaplanmalara karşı tedavi geliştirebileceğini düşünüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

75
9 Paylaşım, 75 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir