Teknoloji Haberleri

Bilim İnsanı NASA’yı Uyardı! Dünya’nın Pozisyonunu Uzaya Göndermek Uzaylı İstilasına Taban Oluşturabilir!

Oxford Üniversitesi’ndeki bilim adamları, NASA’nın Dünya ve beşerler hakkında uzaya bildiri gönderme planının, uzaylıların istilası da dahil olmak üzere öngörülemeyen ve son derece tehlikeli sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

İkili kodlardan oluşan Galaksideki işaret yani BITG isimli iletinin içeriğinde güneş sistem, Dünya’nın yüzeyi ve insanlık hakkında değerli bilgiler yer alıyor.

bilim insani nasayi uyardi dunyanin pozisyonunu uzaya gondermek uzayli istilasina taban olusturabilir 0 nZqui9h1

1974 yılında Porto Riko’daki radyo teleskobuyla gönderilen Arecibo bildirisinin güncellenmiş bir versiyonu da diyebiliriz.

NASA’nın yeni iletisi, dünyanın güneş sistemindeki pozisyonu, gezegenin kimyasal bileşimi ve grafiksel temsilleri üzere bilgileri, ayrıyeten DNA ve insanoğlunun dijitalleştirilmiş imgelerini içeriyor.

Sinyalin SETI Enstitüsü’nün California, ABD’deki Allen Teleskop Dizisinden ve Çin’in FAST radyo teleskopundan yayınlanması amaçlanıyor.

bilim insani nasayi uyardi dunyanin pozisyonunu uzaya gondermek uzayli istilasina taban olusturabilir 1 YMFPcU28

Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nde (FHI) kıdemli araştırma vazifelisi Anders Sandberg, bu tıp bilgilerin paylaşılmasının bir risk oluşturduğu konusunda uyardı.

bilim insani nasayi uyardi dunyanin pozisyonunu uzaya gondermek uzayli istilasina taban olusturabilir 2 OkUKdnYR

Sanberg’e nazaran bu iletisi uzaylıların almasının çok düşük ihtimalli olmasına karşın şayet ulaşırsa yalnızca dostça bir selamlamayla karşılaşmayacağız.

Oxford’daki bir diğer FHI bilimcisi olan Toby Ord, sinyalleri uzaya iletmeden evvel bir kamuoyu tartışmasının düzenlenmesi gerektiğini savundu.

bilim insani nasayi uyardi dunyanin pozisyonunu uzaya gondermek uzayli istilasina taban olusturabilir 3 5sVyWTyT

Dr Ord, asıl sorunun, düşman medeniyetlere kıyasla barışçıl medeniyetlerin oranı olduğunu söyledi.

‘Bunun yüksek mi yoksa düşük mü olduğuna dair çok az delilimiz var ve bilimsel bir fikir birliği yok. Dezavantajın üstten çok daha büyük olabileceği göz önüne alındığında, bu bana temasa yönelik etkin adımlar atmak için uygun bir durum üzere gelmiyor.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/bilim-insani-nasa-yi-uyardi-dunya-nin-konumunu-uzaya-gondermek-uzayli-istilasina-zemin-olusturabilir-1062004

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu