Teknoloji Haberleri

Bilgisayarınızda Bulunuyorsa Güvenlik ve Fonksiyonellik İçin Silmeniz Gereken 7 Gereksiz Program

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık kimi programlara muhtaçlık duyulmuyor ve bu programlar güvenlik açıkları yaratıyor. Bu programlar bazen Windows ile birlikte yüklü gelirken, bazen de kullanıcılar tarafından bilgisayarlara yükleniyor.

Şayet içeriğimizdeki programlar bilgisayarınızda yüklüyse, bir sonraki işiniz bu programları silmek olabilir.

Kaynak: https://www.makeuseof.com/tag/10-wind…

7. QuickTime

bilgisayarinizda bulunuyorsa guvenlik ve fonksiyonellik icin silmeniz gereken 7 gereksiz program 0 J34zPy5T

Apple tarafından geliştirilen QuickTime, Mac’lerde yeni olmasına karşın 2016 yılından beri Windows için gelişme almıyor.

Bu programa takviyenin kesilmesinden bir mühlet sonra QuickTime’ın içinde büyük güvenlik açıkları bulundu. Apple tarafından Windows sürümüne rastgele bir güncelleme gelemeyeceği için, bu programı silmeniz güvenliğiniz için değerlidir.

QuickTime yerine VLC üzere görüntü oynatma programları kullanabilirsiniz.

6. CCleaner

bilgisayarinizda bulunuyorsa guvenlik ve fonksiyonellik icin silmeniz gereken 7 gereksiz program 1 YuaTYwnp

Geçmişte bilgisayardaki çöpleri temizlemek için güzel bir program olan CCleaner, Avast tarafından satın alındıktan sonra çeşitli güvenlik sorunları yarattı. 

Kendi kendine bilgi toplama ve kapatsanız bile art planda çalışmaya devam etmesiyle CCleaner, güvenlik konusunda kullanıcıların güvenemeyeceği yazılımların başında geliyor.

Tavsiyemiz CCleaner’i silmeniz ve farklı paklık araçları bulmanız. En inançlı metot olarak Windows’un araçlarını kullanabilirsiniz.

5. uTorrent

bilgisayarinizda bulunuyorsa guvenlik ve fonksiyonellik icin silmeniz gereken 7 gereksiz program 2 pEciPWMd

Torrent’ten sağlam bir biçimde bir belge indirmek için uzun yıllar boyunca kullanılan uTorrent, günümüzde güvenirliği konusunda telaşlar var.

Reklam içeren uTorrent, geçtiğimiz yıllarda da kullanıcılarından habersiz art planda madencilik yaptığından ötürü prestij kaybı yaşadı.

Bu sebeplerden ötürü torrent için farklı bir yazılım kullanmanızı öneririz.

4. Adobe Flash Player

bilgisayarinizda bulunuyorsa guvenlik ve fonksiyonellik icin silmeniz gereken 7 gereksiz program 3 ECH2cHzs

2021’in Ocak ayında itibaren Adobe Flash Player’e takviye kesildi. Günümüzde artık yeni tarayıcılarda da Adobe Flash Player’in kullanılmaması, programı gereksiz kılıyor.

Gelecek devirlerde Adobe Flash Player’da bulunabilecek olan bir güvenlik açığından etkilenmemek için yazılımı bilgisayarınızdan kaldırmanızı tavsiye ederiz.

3. Java

bilgisayarinizda bulunuyorsa guvenlik ve fonksiyonellik icin silmeniz gereken 7 gereksiz program 4 MiHAbWgf

Günümüzde artık Java’ya olan muhtaçlık neredeyse 0. Şayet Android bir uygulama geliştiricisi yahut Java’ya gereksinim duyan programlar kullanmıyorsanız, sizin için gereksiz bir program olan Java’yı silmenizi öneriyoruz.

Bunun sebebi ise bilgisayarınızda daha çok yer açmak ve gelecekte olabilecek olan bir güvenlik açığının önüne geçmek.

2. Microsoft Silverlight

bilgisayarinizda bulunuyorsa guvenlik ve fonksiyonellik icin silmeniz gereken 7 gereksiz program 5 jfta1fvg

Web sitelerindeki medyaların yüklenmesi/görüntülenmesi için bir eklenti olarak geliştirilen Microsoft Silverlight, artık günümüzde neredeyse kimse tarafından kullanılmıyor.

Bundan ötürü şayet bu programı/eklentiyi kullanmak zorunda olduğunuz bir yazılım kullanmıyorsanız, bilgisayarınızdan Microsoft Silverlight’i silebilirsiniz.

1. WinRAR

bilgisayarinizda bulunuyorsa guvenlik ve fonksiyonellik icin silmeniz gereken 7 gereksiz program 6 dfLnJHYi

Uzun yıllar boyunca bilgisayarlarda bilhassa zip uzantılı evrakların açılması için kullanılan WinRAR, günümüzde artık fonksiyonel bir program değil.

Programı fiyatsız olarak kullanabilirsiniz lakin her gün WinRAR’ı satın almanız için size hatırlatmalar gelecektir. Ayrıyeten artık daha uygun programlar ile birlikte uzantılı evrakları açabilirsiniz.

Kaynak: https://onedio.com/haber/bilgisayarinizda-bulunuyorsa-guvenlik-ve-islevsellik-icin-silmeniz-gereken-7-gereksiz-program-1066044

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu