Gündem

Berat Kandili ne zaman? 2020 Kandil ve dini günler takvimi

Berat Kandili ne vakit idrak edilecek sorusu vatandaşlar doğrulusunda tetkik hususu olmaya devam ediyor. İslam dünyasında kutsal üç aylar olarak tanınan Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içine alan ayların ortamında yer alan kandil günleri tetkik hususu olmaya devam ediyor.

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk cuma günü Regaip, 27’inci günü Miraç Kandili olarak idrak edilmişti? Peki Berat Kandili ne vakit eda edilecek?

Beart Kandili ne vakit sorusu müslümanlar doğrulusunda tetkik hususu olmaya devam ediyor. Mübarek üç ayların ortamında yer alan kandil günleri ise tetkik hususu olmaya devam ediyor. Recep ayının ilk cuma günü Regaip Kandili olarak idrak edilmiş tekrar aynı ayın 27’inci gecesi ise Miraç Kandili olarak eda edilmişti. Şaban ayına girilmesi ile beraber Berat Kandili ne vakit sorusu vatandaşlar doğrulusunda tetkik hususu olmaya başladı. Peki Berat Kandili hangi gün ne vakit idrak edilecek?

BERAT KANDİLİ HAKKINDA

Berat Kandili, (Berâet Kandili), İslam dininde mübarek kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil ismini almıştır.

Berat (Berâet), Arapça’da temize çıkma manasına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de RAhmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Bir kısım Müslümanlar bu geceyi ibadet ve itaatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi bulunduğuna inanır. Bu hususta İslam peygamberi Muhammed’in bir hadisi vardır:

“Şaban ayının on beşinci gecesi bulunduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden ileri gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

Ayrıca Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir.

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN 2020?

2020 senesinde Berat Kandili 7 Nisan Salı günü idrak edilecek.

2020 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Üç ayların başlangıcı 25 Şubat 2020

Regaip Kandili 27 Şubat 2020

Miraç Kandili 21 Mart 2020

Berat Kandili 7 Nisan 2020

Ramazan ayı başlangıcı 24 Nisan 2020

Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020

Ramazan Bayramı 24-26 Mayıs 2020

Kurban Bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos 2020

Hicri Yılbaşı 20 Ağustos 2020

Aşure Günü 29 Ağustos 2020

Mevlid Kandili 28 Ekim 2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu