Kripto Para

BEP-95 Nedir?

BEP-95, BNB Chain’e gerçek vakitli bir yazma sistemi getiren bir Binance Evolution Teklifidir. BNB’nin tokenomiklerini dinamik hale getirmek ve ağı daha fazla dağıtmayı amaçlamaktadır.

BEP-95 Protokolü Nedir?

BEP-95 protokolü, BNB yakım sürecini hızlandırmak ve BNB Chain’i daha merkeziyetsiz hale getirmek için ortaya konulmuş bir düzenektir. Bu protokol ile birlikte, BNB token iktisadının daha dinamik olması hedeflenmiştir. Ayrıyeten yapılan açıklamalara nazaran yakım oranları yönetişim yoluyla değiştirilebilecektir.

Öte yandan bu düzeneğin uygulamaya konulmasının akabinde BNB arzının azalacağı hasebiyle da fiyatın yükselişe geçeceği istikametinde teoriler mevcut. Ayrıyeten stake edilmiş BNB ölçüsüne nazaran kullanıcıların oy haklarının olacağı da vurgulanmaktadır.

bep 95 nedir 0 yKNbkdey

BEP-95 Nasıl Çalışır?

BEP-95 ile ağ, doğrulayıcıların topladığı her bloğun gaz fiyatının sabit bir oranını yakacaktır. Kesin oran, blokzincirin yönetişim sistemleri aracılığıyla belirlenecektir. Yakma süreçleri, BNB Chain’in 100 milyon BNB’lik gayesine ulaşmasından sonra bile devam edecektir. BNB arzını azaltarak, madeni paranın fiyatı üzerinde üst taraflı bir baskı oluşur.

BEP ayrıyeten alınan BNB delegatörlerinin ve doğrulayıcılarının ölçüsünü azaltabilir. Bununla birlikte, üst taraflı fiyat baskısı ile prestiji para kıymeti de artabilir ve madeni paralardaki rastgele bir azalmayı dengeleyebilir. Bunu teknik olarak uygulamak için ağ, her bloğun gas fiyatlarını toplar ve iki akıllı kontrat ortasında bölüştürür:

  1. Sistem Ödül Mukavelesi: Gas fiyatlarının 1/16’sı, azamî 100 BNB’ye ulaşana kadar Sistem Ödül Sözleşmesi’ne girecektir. Bu paralar zincirler ortası paket sübvansiyonları olarak kullanılacaktır.
  2. ValidatorSet Mukavelesi: Diğer tüm gas fiyatları ValidatorSet Sözleşmesi’ne girecek ve BNB Beacon Chain aracılığıyla yetki verenler ve doğrulayıcılar ile günlük olarak paylaşılacaktır.
    Bir yazma gerçekleştirmek için ValidatorSet Mukavelesinde bir burnRatio değişkeni vardır. Her bloğun tamamlanmasının akabinde bir doğrulayıcı, gaz fiyatlarını akıllı mukavelelere aktaran bir süreç imzalayacaktır. Para yatırma fonksiyonu, kolay formülü tetikleyen yazma mantığını içerir.

BSC Doğrulayıcıları, burnRatio ölçüsünü değiştirmek için teklifler aracılığıyla oy kullanabilecektir. Bu yönetişim sistemi, BNB İşaret Zincirinde gerçekleşir ve rastgele bir topluluk üyesi, asgarî 2 bin BNB depozito ile incelenmek üzere bir teklif sunabilir. Bir teklifin ardında ve oylamada yatırılan tüm BNB bir karar verildikten sonra iade edilir.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bep-95-nedir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu