Kripto Para

BCB Group, Silvergate Açığını Kapatmak İçin Harekete Geçti

Kripto bankacılık firması BCB Group’un CEO’su Oliver von Landsberg-Sadie, dolar-kripto sistemi BLINC’in ikinci çeyreğin başlarında hayata geçebileceğini belirtti.

CEO, CoinDesk’e verdiği röportajda, kripto şirketlerini bankacılık sistemine bağlayan bir ödeme aracı olan BCB Group’un, kısa mühlet evvel kapatılan Silvergate Exchange Network’ün (SEN) bıraktığı boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için ABD doları yetenekleri ekleme planlarını hızlandırdığını söyledi. Birleşik Krallık düzenleyici kurumu Financial Conduct Authority’den (FCA) ödeme lisansı alan birinci kripto şirketi olan Londra merkezli BCB, Avrupa’da bilhassa Bitstamp, Galaxy Digital, Gemini ve Kraken gibi kurumsal oyunculara sterlin, euro, İsviçre frangı ve yen üzere para üniteleri için fiat-kripto seçenekleri sağlıyor. 

Sadie: BLINC Fonları Birebir Oranında ve Tam Korumalıdır

Bankacılık, birçoğu klâsik finansın yine keşfini kesin gayeleri olarak gören kripto şirketleri için riskli bir mevzu olmuştur. Son vakitlerde yaşanan çöküşler ve skandallar, ABD’deki düzenleyicilerin dağınık bir reaksiyon vermesine yol açtı ve kripto bankacılığı üzerinde bir tıp tıkanma noktası yaşattı.

BCB, 2020 yılının ortalarında BCB Likidite Değişim Ağı Konsorsiyumu (BLINC) isimli anlık yerleşim ağı üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bu, SEN’in yakın vakte kadar ABD’de doları cinsinden süreç yapan büyük kripto müşterileri için kullandığı gerçek vakitli bir brüt ödeme sisteminin neredeyse birebiri.

Lansberg-Sadie, BLINC-dolar bileşeninin yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışıldığını ve piyasaya sürülmeye hazırlandığını söyledi. CEO, Silvergate’in artık çalışmadığı haberlerine atıfta bulunarak: “Açıkçası bunu mümkün olduğunda çabuk piyasaya sürmeye çalışacağım” tabirlerini kullandı ve devam etti: “İlkbahara kadar yayında olabileceğini söylemek isterim, bu nedenle SEN tarafından mağdur olanların BCB ve Silvergate müşterilerinin büyük ölçüde örtüştüğü göz önüne alındığında bir tıp süreklilik elde etmelerini sağlamak ismine ne gerekiyorsa yapacağız.”

Landsberg-Sadie, BLINC ve SEN ortasındaki temel farkın, birincisinin çok para üniteli olması ve Silvergate ya da Signature Bank üzere tek bir kredi kurumuna bağlı olmaması olduğunu söyledi.

Lansberg Sadie, bu merkezi olmayan bir model dedi ve kelamlarına şu sözler ile devam etti: “Silvergate ve Signature ile sahip olduğunuz şey, öncelikle bir ödeme problemine uygulanan bir kredi kurum tahlilidir. Silvergate’in sıkıntıları, 2022’nin çılgın piyasalarında çözülmesi imkansız bir durum olan kısa vadeli nakit mevduatlara karşı uzun vadeli Bitcoin yatırımlarına müsaade verdiklerinde başladı. BLINC fonları 1:1 oranında, kaldıraçsız, rehinsiz, her vakit tam muhafazalı fonlardır.”

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bcb-group-silvergate-acigini-kapatmak-icin-harekete-gecti/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu