Gündem

Batan geminin malları bulundu

Korsanlığın “Altın Çağı”nın başlangıcında, bir İspanyol gemisi, süslü hazinesi ile birlikte Karayip denizinde sulara gömülmüştü. Bu olayın üzerinden 350 yıldan daha uzun bir süre geçtikten sonra, artık bu bahtsız geminin uzun süredir kayıp olan hazinesi derin sulardan çıkarılarak eski ihtişamı ile Bahamas Maritime Museum’a (Bahamalar Denizcilik Müzesi) taşınıyor.

4 Ocak 1656 tarihinde Nuestra Señora de las Maravillas isimli gemi, filosundaki bir başka gemi ile çarpışarak Bahamalar açıklarındaki bir mercan kayalığına çarptı. Yaklaşık 900 tonluk gemi, İspanya’dan Küba’ya giderek kral ve ülkenin zenginlerine ait hazineleri taşıyordu.

Bu hikayenin büyük bir kısmı, Bahamalı ve ABD’li uzmanlar ile beraber çalışan bir Allen Exploration keşif dalışı sırasında kısa bir süre önce ortaya çıktı. Geçtiğimiz iki yıl boyunca bölgeyi tarayarak gemi batığı ve kayıp hazine hakkında bilgi toplandı.

Allen Exploration kurucusu Carl Allen’ın söylediğine göre bu kalyonun batığı, 17’inci ve 18’inci yüzyıllarda İspanyol, İngiliz, Fransız, Hollandalı, Bahamalı ve Amerikalı kaşifler için bir uğrak noktası haline geldi ve 1970’lerden 1990’ların başlarına kadar kurtarma gemileri tarafından elden geçirildi. Kalıntıların artık toza dönüştüğü söyleniyordu ancak modern teknoloji ve bilimin yardımıyla, büyük bir batık izi alanı bulundu.

Bu çalışmaların sonucunda etkileyici bir mücevher, altın grubu, İspanyol çömlekleri, Çin porselenleri, gemi donanımları, madeni paralar ve hatta asker Don Martin de Aranda y Gusmán’a ait gümüş bir kılıç kabzasını içeren büyük bir koleksiyon bulundu.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/batan-geminin-mallari-bulundu-62f6c40455b18d7351582a7e

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu