Kripto Para

Bankaların Kripto Konumları 2022’de Düşüş Yaşadı

2022 yılı kripto para bölümü için hiç de düzgün geçmedi, BIS raporuna nazaran bu süreçte bankaların kripto konumları da düşüş gösterdi.

BIS’in yaptığı bir araştırma muhakkak bankaların 2022 yılında kripto konumlarının yüzde 44 kadar düştüğünü gözler önüne serdi. Bankalar da kripto kesiminin yaygınlaşmasıyla birlikte sanayiye katılanlar ortasındaydı.

Bankaların Kripto Konumları Yüzde 44 Kadar Düştü

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki bankaların belli kripto para ünitelerine maruz kalmalarını geçen yıl boyunca yüzde 43,6 oranında azalttığını söyledi. Bu azalmanın nedeni ise geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Basel Bankacılık Kontrol Komitesi’nin, bir bankanın belli kripto para ünitelerine maruz kalmasının yüzde 2’yi geçmemesi gerektiğini onaylamasıydı.

bankalarin kripto konumlari 2022de dusus yasadi 0 zYmS9LTI

BIS Basel Bankacılık Kontrol Komitesi’nin (BCBS) bir raporuna nazaran, hem direkt kripto paralara hem de türev eserlerine maruz kalma yoluyla kripto para ünitelerine toplam maruz kalma, 2021’de yüzde 61,7’den 2022’de yüzde 15,4’e düştü.

Raporda, bankaların kripto maruziyetindeki değişikliğin, çoğunlukla BIS anketine karşılık veren daha az sayıda bankadan kaynaklandığı öğrenildi. Buna rağmen tıpkı vakitte piyasa şartları ve bankalar üzere başka faktörlerin muhtemelen BCBS’nin global kripto bankacılığı kuralları nedeniyle risklerini azaltmasından kaynaklandığı belirtildi.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/bankalarin-kripto-pozisyonlari-2022de-dusus-yasadi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu