Gündem

Bankalar tarafından seçilen ilk 10 kripto varlık şaşırttı!

Küresel bankaların kripto para piyasasına maruz kalma durumu hala nispeten küçük olsa da, bu finansal kurumlar, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) en popüler kriptoları listeleyen yeni bir raporuyla yavaş yavaş dijital varlıklara kapılarını açıyor. rapor edilen kripto maruziyeti.

Bankalar tarafından seçilen ilk 10 kripto varlık şaşırttı!

Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi, Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ) Basel III’e göre rapor edilen kripto varlık riskinin %31’i Bitcoin’e ve % 22’si Ethereum’a ait olarak lider durumda. (BIS Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS) tarafından 30 Eylül’de yayınlanan İzleme Raporuna göre)

Bankalar arasında en popüler kriptolar

Rapora göre, bu iki büyük kripto “rapor edilen risklerin neredeyse %90’ını oluşturuyor”, bankalar arasındaki diğer popüler kripto varlıkları ise rapor edilen risklerin %2’si ile Polkadot ( DOT ), %2 ile Ripple tarafından verilen XRP, Cardano ( ADA ) ile %1, Solana ( SOL ) ile %1, Litecoin ( LTC ) ile %0.4 ve Stellar ( XLM ) ile %0.4 ile yer aldı.

bankalar tarafindan secilen ilk 10 kripto varlik sasirtti 0 RUtVrA2G

Küresel bankalar arasında kripto maruziyeti. Kaynak: BIS raporu

BIS bunu şöyle açıklıyor:

“Bu riskler, Basel Komitesinin mevcut istişare önerisi kapsamında muhtemelen Grup 2 kripto varlıkları olarak sınıflandırılacaktır. Bankalar ayrıca daha küçük miktarlarda bir stablecoin (USD madeni para) ve tokenize edilmiş varlıklar bildirdi.”

BIS’in şüpheci yaklaşımı

Hatırlatma olarak, BCBS, Haziran ayı sonlarında , “Kripto varlıkların ihtiyatlı muamelesine ilişkin ikinci danışma” başlıklı danışma belgesinde , bankaların toplam risklerini “Grup 2 kripto varlıklarının Tier 1 sermayesinin %1’i ile” sınırlandırılması için bir öneride bulunmuştu.

Aynı zamanda kurum , “paranın sosyal rolünü yerine getiremeyeceğini ” belirterek dijital varlıklara karşı şüpheci bir duruş sergilemeye ve kripto satışlarının tehlikelerle ilgili tahminlerinin gerçekleştiğini gösterdiğine dair uyarıda bulunmaya devam ediyor.

Bu arada, Finbold daha önce BIS’in bulguları hakkında, küresel bankaların kripto para birimlerine toplam maruziyetinin yaklaşık 9,4 milyar Euro (9,18 milyar $) veya “Basel III izleme çalışmasına dahil edilen bankaların tamamı göz önüne alındığında” sadece %0,01 olduğunu bildirmişti.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/bankalar-tarafindan-secilen-ilk-10-kripto-varlik-sasirtti-633b324523ddf73a3d67db3e

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu