Yaşam

Bağlardaki Yaş Farkı Neden Tercih Edilir?

Hepimiz öteki yarımızı bulmak ve memnun olmak istiyoruz. Yani vakti geldiğinde her bayan ve erkek, hayalindeki eşi bulmak ve onunla evlenmek ister. Pekala neden bayanlar, münasebetlerinde yaşça kendilerinden büyük erkekleri tercih ederler? Erkekler ise kendilerinden yaşça küçük bayanları? Bugün bu hususa bilimsel bir açıdan yaklaşacağız.

Bu hususa değinmeden evvel şunu da belirtmemiz gerek, psikologların yazıları ve bilimsel araştırmalar üzere çeşitli kaynaklardan araştırdığımız kadarıyla yaptığımız çıkarımları ve özeti sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda vereceğimiz bilgiler her ne kadar bilimsel araştırmalara ve çıkarımlara dayansa da her birey için geçerli salt bir gerçek değildir. Bu yüzden bu içeriğin var olan ve sık karşılaşılan bir olguyu ele aldığını; bunun herkes için geçerli olduğu manasına gelmediğini bilmenizi isteriz.

Partner yaşı tercihinin aralığı, cinsiyete nazaran değişiyor

baglardaki yas farki neden tercih edilir 0 rcEt5CQi

Yapılan birçok araştırmada erkeklerin ve bayanların hayat partneri yaşı tercihleri ve/veya seks partnerlerinin yaşı incelendi. Kenrick ve Keefe (1992) deneylerinden sonra yazılan makalelerde erkeklerin ve bayanların partnerlerindeki yaş tercihlerinin farklı gelişimsel yörüngelere sahip olduğu söyleniyor. Bir kişi yaşlandıkça tercihleri değişme eğiliminde oluyor ve kelam konusu ‘daha yaşlı erkek’ ve ‘daha genç kadın’ seçimi de vakit içinde değişebiliyor. Ekseriyetle de yaş seçimi, kişinin yaşının arıtşıyla birlikte artıyor.

Bu artışın büyüklüğü cinsiyetler ortasında farklılık gösteriyor. Bayanlar için kendisinin bir yıl daha yaşlanması, dilek edilen eşlerin yaşındaki emsal bir artışa tekabül ediyor. Araştırmalara nazaran bayanlar, kendilerine yakın yaşlarda yahut kendilerinden biraz daha yaşlı olan partnerleri tercih etme eğiliminde. Öte yandan erkekler, istek ettikleri partnerlerinden daha süratli yaşlanmalarından ötürü, yaşlanınca istek edebileceği partnerin yaşında daha küçük bir artış görülür.

Erkekler neden kendilerinden yaşça küçük bayanlara ilgi duyar?

baglardaki yas farki neden tercih edilir 1 YIaK5Vdv

Aslında yapılan araştırmalara nazaran 20 yaşın altındaki genç erkekler, kendilerinden yaşça büyük partnerler ilgi duyuyorlar. Fakat erkeğin yaşı ilerledikçe hâlâ 20’li yaşlardaki bayanları arzuluyorlar. Her ne kadar gençken kendilerinden büyük bayanlara ilgi duysalar da yaşlandığında erkekler, genç bayanlarla ilgilenmeye başlıyor.

Heteroseksüel erkeklerin partner tercihlerinin 20’li yaşlardaki bayanlar olması, bu yaşın bayanlarda yüksek doğurganlık evresi olması ve en yüksek çiftleşme isteği periyodunda olmaları ile ilişkilendiriliyor. Yani bu bir evrimsel sonuç. 40 yaşındaki annelerde bebekte düşük ve kromozomal anormallik riski (kalıtsal hastalıklar), 25 yaşındaki annelere nazaran yaklaşık 10 kat daha fazla oluyor.

baglardaki yas farki neden tercih edilir 2 wig1Tqp5

Hasebiyle bir bayan partnerin yaşı, erkeklerin üreme ve bu üremeden doğacak çocuğun sağlıklı olması derdi ile ilişkilendiriliyor. Kendilerinden yaşlı yahut kendileriyle tıpkı yaşta olan bayanlarla birlikte olmayı tercih eden erkekler, gelecek jenerasyonunu geleceğe taşıyamama içgüdüsünde oluyorlar.

Bayanlar neden kendilerinden büyük erkeklere ilgi duyarlar?

baglardaki yas farki neden tercih edilir 3 w2wTSuUb

Bilimsel araştırmalara nazaran heteroseksüel bayanların kendilerinden yaşlı erkeklere olan ilgisi de erkeklerin içgüdüsel olarak genç bayanlara yönelmelerine misal içgüdüsel ve genetik dertler içeriyor. Buna nazaran yaşça büyük erkekler, bayanlar tarafından içgüdüsüel olarak genetik olarak daha güçlü ve sağlıklı olarak bedellendiriliyor. ‘O yaşta’ ve hala sağlıklı bir erkeğin, genetik olarak güçlü olması, bayanların o erkeklere yönelmesine sebep oluyor.

Bu fikirde ‘güçlü ve genç’ erkekler de denklemin içine giriyor lakin genç bir erkeğin ‘gücünün’ devam edip etmeyeceğinin bilinmeyen olması, bu erkeklerin ilerleyen yaşlarda daha az sağlıklı ve güçsüz olması ihtimali, yeniden bayanları yaşça büyük erkeklere iten durum oluyor.

Nasıl ki bir dişi tavus kuşu daha güçlü ve heybetli tavus kuşunu seçiyorsa, bu temel mantık beşerler için de içgüdüsel olarak cinsini devam ettirme güdüsüyle kendini gösterebiliyor. Lakin doğal ki artık çağdaş insanın güç ve üreme tarifleri geçmişle birebir tıpkı değil; hasebiyle bu davranışların ‘herkes için’ geçerli ve tek gerçek olmadığını tekrar etmekte yarar var.

Araştırmalar ayrıyeten bağlarda yaş denkleminin genelde bayanların tercihlerine nazaran şekillendiğini gösteriyor. Bu da tabiatta sayısız örneğini gördüğümğüz; eşi dişinin seçmesi davranışıyla epeyce emsal bir senaryoya işaret ediyor.

Özetleyecek olursak:

baglardaki yas farki neden tercih edilir 4 VD4TRrdn

Yaşı fark etmeksizin bayanlar, kendilerinden yaşlı partnerleri tercih ederken erkekler, yeniden yaşları fark etmeksizin 20’li yaşlardaki bayanları tercih ediyor. Erkeklerin kendilerinden yaşça küçük bayanları tercih ederken ki dertleri daha çok üremek iken, bayanların kendilerinden yaşça büyük erkekleri tercih etmesinin sebebi genetik sıhhat ve gücün devam etmesi davranışına yoruluyor.

Bilimselliği bir kenara bırakıp yazımızı bitirecek olursak: Şu anda içinde bulunduğumuz vakit, münasebetlerde yaş farkı olmasının ayıplanacak yahut garipsenecek bir şey olmadığını da artık öğrenmemiz gereken bir vakit. Açıkçası daha büyük ve gerçek sorunlarımız var, bu yüzden ortalarında yaş farkı olan çiftleri taşlamak yerine gülümsemelerini ve gerçek aşklarını görüp keyifli olabilmeliyiz. Keyifli olun arkadaşlar!

Kaynak: https://www.webtekno.com/neden-kadinlar-kendilerinden-buyuk-erkekleri-erkekler-kucuk-kadinlari-tercih-eder-h122576.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu