Gündem

Azra’yı Katleden Sanık Kendini Savundu: ‘Cinsel Yönelimim Olmadı, İstemeden Vefatına Neden Oldum’

Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldürüp, cesedini 13 modüle ayırdığı suçlamasıyla yargılanan Mustafa Murat Ayhan dördüncü sefer hakim karşısına çıktı. Sanık sözünde, “Maktule yönelik cinsel yönelimim olmadı. İstemeden maktulün vefatına neden oldum’ dedi. Duruşma 30 Mayıs’a ertelendi.

azrayi katleden sanik kendini savundu cinsel yonelimim olmadi istemeden vefatina neden oldum 0 71qBhcHj

Antalya’da Azra Gülendam Haytaoğlu’nu(21) öldürmek kabahatinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpusu istenen Mustafa Murat Ayhan, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten öldürme’, ‘hırsızlık’ ve ‘cinsel saldırı’ cürümlerinden dördüncü kere hakim karşısına çıktı.

Duruşmaya, Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan sanık Mustafa Murat Ayhan SEGBİS aracılığıyla katılırken, öldürülen Azra’nın annesi Mezide Haytaoğlu, baba Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşmaya ayrıca Türkiye’nin birçok vilayetinden çok sayıda yetki dokümanlı avukat, şikayetçi müdafi olarak katıldı.

‘Madem akıl sıhhati yerinde neden bu ilaçlara devam edildi’

azrayi katleden sanik kendini savundu cinsel yonelimim olmadi istemeden vefatina neden oldum 1 q4N7S9rM

Mahkeme başkanı, sanık Mustafa Murat Ayhan’a, cezai sorumlululuğun tam olduğu tarafındaki rapora dair söyleyeceği olup olmadığını sordu. Ayhan, “Rapor düzenlenirken bana ‘Pişman mısın’ formunda soru soruldu. Öbür bir görüşme konuşma olmadı, yanıt alma tarafında bir şey olmadı. Heyet raporu bu formda düzenledi’ dedi.

Rapora itiraz eden sanık avukatı Mehmet Ali Başaslan, Ayhan’ın günlük 1 miligramdan fazla ruhsal ilaç aldığını belirtti. Tek bir soruyla akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığının tespit edilemeyeceğini aktaran sanık avukatı Başaslan, “Madem akıl sıhhati yerinde neden bu ilaçlara devam edildi’ dedi.

‘Maktule yönelik olarak cinsel yönelimim olmadı’

azrayi katleden sanik kendini savundu cinsel yonelimim olmadi istemeden vefatina neden oldum 2 taKyQDmz

Başaslan, sanığa tekrar rapor alınması ve en yakın Elazığ’a sevk edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık Ayhan’a tekrar akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığına dair raporun alınma talebini reddetti.

Cumhuriyet Savcısı, sanığın ‘nitelikli taammüden öldürme’ ve ‘cinsel saldırı’ cürümlerinden yargılanmasını, ‘hırsızlık’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden beraatını talep etti.

Nitelikli taammüden öldürme ve cinsel atak cürümlerinden mütalaa verilmesine yönelik görüşü sorulan Mustafa Murat Ayhan, “Maktule yönelik olarak cinsel yönelimim olmadı. İstemeden maktulün vefatına neden oldum’ dedi.

Sanık avukatı Mehmet Ali Başaslan, “Mütalaaya karşı savunma yapmak için müddet talep ediyoruz’ diye konuştu. Duruşma 30 Mayıs’a ertelendi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/azra-yi-katleden-sanik-kendini-savundu-cinsel-yonelimim-olmadi-istemeden-olumune-neden-oldum-1066453

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu