Kripto Para

Ayı Piyasasının Kazananları Blockchain Oyunları Oldu

Terra’nın çöküşüyle tetiklenen kripto piyasasındaki düşüşe karşın yatırımcılar, blockchain oyunlarına ve metaverse projelerine yatırım yapmaya devam ediyor. Şu an Ayı piyasası hâkim pozisyonda olsa da yatırım ölçüsü değişmiyor.

Blockchain odaklı data ve tahlil şirketi DappRadar’ın raporuna nazaran; Ayı piyasası sırasında gerçek kazananlar, birinci çeyrekten bu yana yüzde 10’a yakın büyüyen blockchain tabanlı oyunlar oldu. Piyasadaki yatırım ölçüsü sabit kalırken, blockchain’deki etkin kullanıcıların sayısı geçen yıla nazaran yüzde 62 arttı. Lakin, yıl itibariyle yüzde 12 oranında geriledi.

Terra çöküşü sonrası artan kullanıcı güvensizliği ve akınlar, kayıpları beraberinde getirdi. Tüm blockchain platformları ortasında TVL’deki ortalama kayıp yüzde 68 civarında oldu.

ayi piyasasinin kazananlari blockchain oyunlari oldu 0 aHntS3IJ

Oyunlara, NFT ve Metaverse Projelerine İlgi Yüksek

Ayı piyasasındaki faaliyetlerin sabit kalması ve faal kullanıcı sayısının yüzde 62 artış göstermesi, piyasa hakkında optimist bir görünüm ortaya çıkarıyor. Bu olumlu grafiğin gerisinde bir de blockchain uygulamalarındaki etkileşimin Terra çöküşünden evvelkiyle çabucak hemen tıpkı oranda kalması yatıyor.

Metaverse ile ilgili NFT projeleri, ticaret hacminde ve süreç sayısında sırasıyla yüzde 97 ve yüzde 27 artış göstermesiyle bir umut ışığı olarak görülüyor. NFT’lerdeki daha evvel bahsedilen gerilemeye karşın, NFT’lere olan global ilgi güçlü olmaya devam ediyor.

ayi piyasasinin kazananlari blockchain oyunlari oldu 1 4RVH5FCr

Oyunlarla ilgili NFT süreçlerinin oranı ise birinci çeyrekten bu yana yüzde 51 azaldı ve satış hacmi yüzde 82 oranında düştü. Son çeyrekten bu yana NFT’ler için yapılan süreç sayısı yüzde 12’ye yakın azaldı.

Solana geçen yıl yüzde 322 büyürken, Fantom yüzde 455’lik bir gelişme gösterdi. Avalanche, tüm vakitlerin en yüksek bedelinden yüzde 80 düşüş göstermesine karşın, geçen yıla nazaran yüzde 1329 oranında ilerledi.

Hacmi ve süreç sayısı birinci çeyrekten bu yana üçte bir oranında düşen oyunlarla ilgili NFT, yüksek ilgisini Kuzey Amerika, Okyanusya ve Avrupa’nın birtakım bölgelerinden topluyor. Axie Infinity, 112 ülkede en çok aranan NFT koleksiyonunu oluşturuyor. En çok NFT meraklısı ülke ise 18 bin 717 arama ile Singapur oldu.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/ayi-piyasasinin-kazananlari-blockchain-oyunlari-oldu/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu