Teknoloji Haberleri

Atmosferimizde İnsan Sıhhatini Tehdit Eden Çok Reaktif Bir Kimyasal Tespit Edildi

Bilim insanları, atmosferimizde insan sıhhatini makûs etkileyen ve iklim değişikliği tehdidi oluşturabilecek yeni bir husus tespit etti. Bu çok reaktif kimyasal hususun teneffüs ve kalp hastalıklarına yol açabileceği argüman edildi.

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, Dünya atmosferindeki yeni keşfedilen “reaktif kimyasalın”, teneffüs ve kalp hastalıklarını tetikleyebileceğini ve global ısınmaya katkıda bulunabileceğini sav ediyor.

atmosferimizde insan sihhatini tehdit eden cok reaktif bir kimyasal tespit edildi 0 tXY2cwzy

Daily Mail’in haberine nazaran, araştırmacılar, birbirine bağlı üç oksijen atomuna sahip kimyasal bileşik olan trioksitlerin atmosferik şartlar altında oluştuğunu gösterdi.

Trioksitler, birbirine bağlı iki oksijen atomuna sahip olan peroksitlerden bile daha reaktiftir, bu da onları hayli reaktif ve birden fazla vakit yanıcı-patlayıcı hale getirir.

Bizi çevreleyen havada peroksitlerin var olduğu biliniyor ve trioksitlerin muhtemelen atmosferde de olduğu kestirim ediliyordu, fakat şimdiye kadar hiçbir vakit kesin olarak kanıtlanamamıştı.

atmosferimizde insan sihhatini tehdit eden cok reaktif bir kimyasal tespit edildi 1 pb5DVg6F

Kopenhag Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Profesör Henrik Grum Kjærgaard, “Keşfettiğimiz bileşiklerin çeşidi, yapılarında benzersizdir. Ve çok derecede oksitleyici olduklarından, büyük olasılıkla şimdi ortaya çıkarmadığımız bir dizi tesir getiriyorlar” dedi.

Science’da yayınlanan araştırmada yer alan ve kimya kısmında doktora öğrencisi olan Jing Chen, “Artık direkt müşahede yoluyla, bu bileşiklerin atmosferde oluştuğunu, şaşırtan derecede kararlı olduklarını ve neredeyse tüm kimyasal bileşiklerden oluştuklarını gösterebiliriz” dedi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/atmosferimizde-insan-sagligini-tehdit-eden-asiri-reaktif-bir-kimyasal-tespit-edildi-1071616

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu