Gündem

At Yarışı Gelirleri, Varlık Fonu’na Aktarılacak

Meclis’te kabul edilen yasa teklifi ile at yarışlarından elde edilen gelir, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi yerine Türkiye Varlık Fonu’na aktarılacak.

at yarisi gelirleri varlik fonuna aktarilacak 0 hZme6qKW

Bankacılıkla ilgili torba yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’ndeki görüşmeleri sırasında AKP’li milletvekilleri tarafından verilen önergeyle, Baht Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Hisselerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun‘a yeni bir unsur eklendi. 

Önergeye nazaran, 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve 320 Sayılı KHK ile 49 yıllığına TVF’ye devredilen lisanslarla ilgili kamu hissesi, 49 yıllık müddetin sonuna kadar TVF yahut TVF tarafından kurulacak şirkete gelir kaydedilecek.

“Zarara tahlil için at yarışı gelirlerine mi göz dikildi?”

at yarisi gelirleri varlik fonuna aktarilacak 1 CLNIVMZv

Düzenlemeyi eleştiren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Varlık Fonu ziyanına tahlil bulmak için at yarışı gelirlerine mi göz dikildi? Tarım Bakanlığı’na gitmesi gereken hissenin Varlık Fonu üzere bir kara deliğe gitmesini kabul etmiyoruz. Tarım ve hayvancılığa aslında kâfi kaynak ayrılmıyor. Bu düzenlemenin yasalaşmasıyla hayvancılığın geliştirilmesine yönelik takviyeler daha da azalacak” dedi.

At yarışlarıyla ilgili lisanslar 2018 yılı başından itibaren Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiş, at yarışlarını izleme ve denetleme yetkisi ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nda bırakılmıştı. 

Yeni düzenlemeye nazaran at yarışlarından elde edilecek net gelirler artık at ıslahı ve tesisler ile hayvancılığın geliştirilmesi emeliyle Tarım Bakanlığı’na gitmeyecek. Bu hasılatlar TVF’ye gelir olarak yazılacak.

Sözcü

Kaynak: https://onedio.com/haber/at-yarisi-gelirleri-varlik-fonu-na-aktarilacak-1061846

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu