Gündem

Asus ve MSI, Intel’in yeni kartlarını sunmaya başlıyor!

Intel, Arc A380’i Haziran ayında Çin’de piyasaya sürdüğünden beri, uluslararası pazar hevesle bu kartın diğer bölgelerde de kullanıma sunulmasını bekliyor. Şimdi ise, Intel’in pazarlama hamlesiyle bu kartlar nihayet piyasaya çıkıyor.

Asus, ABD web sitesini, masaüstü sistemlerinden birkaçını Arc Alchemist A380 GPU ile yapılandırma seçeneğiyle güncelledi. Bunlardan biriside, zeki,hızlı ve gizli olarak adlandırılan ROG Strix GT15 G15 oluyor. A380 “e-spor rekabeti” olarak adlandırıyor ve A380’i açıklanamaz bir şekilde Nvidia RTX 3080’in ve diğer GPU’ların üzerine yerleştiriyor.

Asus Intel Arc ekran kartlarıyla geliyor

Firmanın sunduğu İkinci sistem ise iş odaklı ExpertCenter D7 Tower oluyor. Asus, A380’in iddia edilen donanım hızlandırmalı AV1 kodlama becerisi sayesinde onu bir video düzenleme ve işleme makinesi olduğunu iddia ediyor. Yine de bu iddia biraz cömert geliyor ama kim bilir, belki A380 kodlamasıyla rekorlar kırabilir.

asus ve msi intelin yeni kartlarini sunmaya basliyor 0

Sistemler hakkında öğrendiğimiz diğer bilgilere göre, A380’ın giriş seviyesi bir GPU olduğu. İyi bir 6 GB GDDR6’ya sahip RAM var ancak kaputun altında daha fazla güç yok. Kartın Çin’de yapılan bazı erken incelemelerine göre, Nvidia GTX 1650 ve AMD RX 6500 XT’den biraz daha iyi performans sunduğunu gösteriyor.

MSI, bir sızıntıya göre Arc A380’i uygun bir giriş seviyesi ofis donanımıyla listelemeye başlayacak. MSI’ın sistemi ayrıca, 4 GB GDDR6’ya sahip olacak ve yaklaşık 100 $’a mal olacak bir Arc Alchemist A310 ile benzer şekilde güçlü GTX 1650 ve GT 1030 (DDR4) ile yapılandırılabilecek.

Intel, GPU’larını büyük firmalara veya en azından bazı modellerle sunmaya başlıyor gibi görünüyor. Intel, ilk Arc GPU’ları hakkında konuşmak için ülkemize de giriş yapmasını bekliyoruz. Piyasaya sürülmeleri yakın olmalı, ancak hala kesin bir tarih söz konusu değil.

Bunun nedeni, Intel’in sürücülerle mücadele etmesi olabilir. Intel CEO’su Pat Gelsinger geçen hafta, şirketin sahip olduğu tümleşik GPU sürücülerini ayrı GPU sürücülerine hızlı bir şekilde dönüştürmeye çalıştığını ve başarısız olduğunu bundan dolayı bunun gecikmelere neden olabileceğini itiraf etmişti.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/asus-ve-msi-intelin-yeni-kartlarini-sunmaya-basliyor-62e6a70040f57a3a6b67d305

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu