ASELSAN Sağlık Sektörüne Boyut Atlatacak Çalışmalar Yapıyor

3 dk


Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii kuruluşlarından ASELSAN, gücünü sağlık sektörüne de iletmeye hazırlanıyor. Yapılan açıklamalarda, değişik kategorilerde ürünler üstünde çalıştığı ifade edilirken, ASELSAN imzalı bir takım ürünlerinin bu sene kullanımda olacağı belirtiliyor.

Türkiye, savunma sanayii alanına her vakit ehemmiyet veren bir ülke oldu. Gerek girişimler gerekse devlet doğrulusunda sağlanan destekler, bu sektörde dünya genelinde ses duyurmayı başaran şirketlerin oluşmasını sağladı. Elbette savunma sanayii diye tanımladığımız vakit aklımıza ilk olarak ASELSAN geliyor. ASELSAN, şimdi de savunma sanayisindeki başarılarını sağlık sektörüne iletmeye ve ülkemizin sağlık bölümünde da “amiral gemisi” olmaya hazırlanıyor.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, verilen bir röportajda sağlık sektörü üstüne gerçekleştirdikleri çalışmalara değindi. Bekar, ekosistemde kaldıraç tesiri yaratmayı istediklerini ifade ederek askeri savunma teknolojileri yardımıyla kazandıkları bilgi birikimlerini sağlık sektörüne aktararak hayat destek cihazları, görüntüleme cihazları ile tanı, tespit ve takip cihazları üstünde çalıştıklarını ifade etti.

ASELSAN imzalı ilk sağlık ürünleri, bu sene kullanımda olacak

Dr. İbrahim Bekar, ASELSAN’ın 2018 senesinden beri Biosys ile iş birliği yaparak solunum cihazları üstünde çalıştıklarını, koronavirüs salgını sürecinde de Baykar ve Arçelik ile anlaşarak işleri hızlandırdıklarını ifade ediyor. Tasarladıkları solunum cihazlarının seri üretime geçtiğini ifade eden Bekar, şu an amacıyla 6.000 adet solunum cihazının seri üretim adımında olduğunu ifade ediyor.

Bekar’a göre solunum cihazları, dünya genelinde büyük bir ilgi görüyor ve siparişler gelmeye devam ediyor.
Bekar, solunum cihazlarının yanı sıra elektroşok cihazları üstünde de 1.5 senedir çalıştıklarını ve bu ürünlerin seri üretim adımına geçtiğini, ağustos ya da eylül ayında da tanıtılacağını ifade ediyor. Tasarladıkları ASELSAN imzalı elektroşok cihazlarının pazarlama sürecine de başladıklarını ifade eden Bekar, diğer ülkelerden de siparişler aldıklarını belirtiyor. Bekar’a göre solunum ve elektroşok cihazları, bu sene ortamında kullanımda olacak.

ASELSAN’ın sağlık sektörü amacıyla çalıştığı ürünler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Bekar, üstünde çalıştıkları en karmaşık ürünlerden bir tanesi olan X-ray cihazlarında da sona yaklaşıldığını ifade ediyor. Gerekli protokol işlemlerinin tamamlandığını ifade eden Bekar, bu sene birkaç prototip üreteceklerini, 2021 sonuna doğru da bu ürünlerin seri üretimine geçip satışa başlayacaklarını ifade ediyor.

Dünyada örneği bulunmayan MR cihazı geliyor

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, üstünde çalıştıkları diğer bir sağlık ürününün ise dünyada aynısı olmayan bir MR cihazı olduğunu ifade ediyor. Bilkent Üniversitesi iş birliğiyle tasarlanan MR cihazının dışarıdan classic bir ürün gibi görüneceğini bildiren Bekar, cihazın amacıylainse ASELSAN üretimi bir platforma sahip olacağını söylüyor. ASELSAN’ın MR cihazları, 2022 senesinde ticari bir ürün durumuna gelmiş olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

68
8 Paylaşım, 68 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir