Sıradaki içerik:

Red Dead Redemption 2, Xbox Game Pass’e Dahil Edilecek!

e
sv

Artık Telefonlarda Görüşmeler Altyazılı!

319 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google, Canlı Altyazılar (Live Captions) erişilebilirlik özelliğini ilk kez geride bıraktığımız sene Google I/O 2019’da duyurmuştu. Şimdiyse bu özellik, Android 11’le birlikte telefon görüşmelerinde de kullanmak mümkün olacak.

Üç ayrı makine öğrenme ile çalışan özellik, medya dosyalarındaki İngilizce konuşmaları algılıyor ve otomatik olarak altyazı durumuna getiriyor. Canlı Altyazı özelliği ilk olarak Pixel 4’lerde kullanıma sunulmuştu. Pixel 4’ün sonrasında Pixel 3a, Pixel 3, Pixel 2 ve Samsung Galaxy S20, OnePlus 7T ve OnePlus 8’de de Canlı Altyazı özelliği kullanılmaya başlanmıştı.

Bununla birlikte, Google’ın Live Caption’ın telefon görüşmeleri üstünde çalışmasına izin vereceğine dair ispatlar belirleme ettiğimiz için bu yakında değişebilir.

Google Pixel 4 amacıyla Android 11 Geliştirici Önizleme 3’te, Canlı Altyazılardan mesul olan Cihaz Kişiselleştirme Hizmetlerinin 2.13.302920511 sürümü analiz edildi. İçinde, kullanıcıların bir telefon görüşmesi sırasında Canlı Altyazı’yı açabileceğini bildiren dizeler belirleme edildi.

Canlı Altyazı özelliğinin bir telefon görüşmesi sırasında etkinleştirildiğinde telefon görüşmesinin bütün taraflarına görüşmenin altyazılı olarak aktarıldığı bildirildi. Canlı Altyazı’nın şu anda dayandığı API, sesli aramadaki sesleri yakalamaya izin vermiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.