Artık Telefonlar Birkaç Saniyede Mi Şarj Olacak?

3 dk


Yurtdışı çalışmalarını bırakarak Türkiye’ye dönen bilim insanlarından Betül Uralcan, geleceğin depolama aygıtları üstünde çalışmalarını sürdürüyor. Süper kapasitörler üstünde çalışan Uralcan, telefonları saniyeler ortamında şarj edebilecek bir aygıt geliştiriyor.

Bilim ve teknoloji hem tüketiciler hem de ülkeler amacıyla çok büyük bir ciddiye sahip. Eskiden silahlarla oluşturulan savaşlar bundan sonra teknolojik olarak gerçekleşiyor ve ülkelerin bu teknolojik savaşlardan sağ çıkabilmesi gerekiyor. Bu durumun farkında olan TÜBİTAK da geçen dönemlerde bir uygulama başlattı. “Tersine Beyin Göçü Programı” olarak adlandırılan bu uygulama kapsamında TÜBİTAK, yurtdışına giden kıymetli bilim insanlarımızı tekrardan Türkiye’ye döndürmeye çalışıyor.

Tersine Beyin Göçü Programı kapsamında ülkemize dönen bilim insanlarından bir tanesi de Betül Uralcan. Boğaziçi Üniversitesi yapısında çalışmalarını devam ettiren Uralcan, telefonların birkaç saniye ortamında şarj edilmesini sağlayacak geleceğin depolama aygıtları üstünde çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaları kapsamında çift katlı kapasitörler kullanan Uralcan, etraf arkadaşı ve güvenilir bir depolama aygıtı üretmeyi hedefliyor.

Çalışmalarına dair değerlendirmelerde tespit edilen Betül Uralcan, “Süper Kapasitör” olarak da adlandırılan çift katlı kapasitörlerin her anlamda pek çok üstünlüğünün bulunduğunu söyledi. Bu ürünlerin geleneksel pillere göre biraz daha değişik çalıştığını ve enerjiyi statik olarak depoladıklarını ifade eden Uralcan, bu özelliği yardımıyla süper kapasitörlerin çok süratli bir şekilde şarj olabildiğini söyledi. Hem de enerjinin boşaltılması lüzumlu bulunduğu hallerde deşarj bir hayli süratli olabiliyor.

Uralcan’ın açıklamalarına göre süper kapasitörler, ortalama bir akıllı telefonu saniyeler ortamında şarj edebiliyor. Elektrik motoruna sahip olan bir otomobilin şarj edilmesi ise yalnızca birkaç dakika sürüyor. Süper kapasitörlerin bu özelliği, bu ürünlerin etraf arkadaşı olması ve enerji kullanımını minimalize etmesi manasına geliyor. Üstelik bu malzemelerin geri dönüşümü de hayli basit ve tabiata da zarar vermiyor.

Genç bilim insanı, süper kapasitörlerin geleneksel pillere oranla daha geniş bir sıcaklık aralığında çalışabileceğini söyledi. Bu da yeni kuşak aygıtların çok daha güvenilir bulunduğu manasına geliyor. Uralcan, yapacakları çalışmanın ilaveten süper kapasitörlerin boyutlarının küçültülmesini ve enerji verimliliğinin arttırılmasını da içerdiğini ifade ederek hedeflerinin bir vakit sonra bu süper kapasitörlerinin kullanımının yaygınlaştırılması bulunduğunu ifade etti.

Uralcan’a göre süper kapasitörler, dünyadaki pek çok sektörde kullanılabilir. Genç bilim insanı, bu teknolojinin şu sıralar Çin’deki birtakım otobüs sistemlerinde kullanıldığını, otomobil sektörünün önde gelen isimlerinden Tesla’nın bu teknolojiye çok büyük yatırımlar yaptığını açıkladı. Türkiye’nin de bu sektörün ortamında olması lüzumluliğini ifade eden Uralcan, çalışmalarını büyük bir süratle sürdüreceklerini ve hedeflerini kısa bir vakit ortamında yapmak istediklerini ifade etti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52
7 Paylaşım, 52 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir