Kripto Para

Arbitrum, Nitro Yükseltmesini Test Ediyor

Blockchain teknolojileri tüm süratiyle gelişmeye devam ediyor. Son olarak Arbitrum, Nitro yükseltmesini test ağında yayınlamaya başladı. Yapılan açıklamalara nazaran bu testin başarılı olması durumunda Arbitrum, Nitro’yu birkaç hafta içerisinde mainnet‘te yayımlayacak.

Arbitrum için Nitro Yükseltmesi Yolda

Arbitrum, Ethereum’da etkin olarak kullanılan bir Layer-2 tahlili olarak karşımıza çıkıyor. Hâlihazırda TVL ölçüsünde birinci sırada yer alan proje, tüm Blockchain ağları içerisinde ise 7. sırada yer alıyor. Ağın bir müddettir üzerinde çalıştığı Nitro yükseltmesi ise verimlilik odaklı bir yükseltme pozisyonunda.

Nitro’nun piyasaya sürülmesi, Ethereum için çok kıymetli. O denli ki ana ölçekleme tahlillerinden birini daha da verimli hale getirmek ağın trafiğinde de iyileştirmeler manasına geliyor. Abritrum, daha da süratli ve daha ucuz süreçleri destekleyerek ağın daha fazla ölçeklenebilir olmasını sağlayacak.

Konu hakkında konuşan Arbitrum CEO’su Steven Goldfeder şu tabirlere yer verdi:

“Nitro, Ethereum’un kapasitesinin değerli ölçüde artırarak ölçeklerin birçok katına çıkarmamıza müsaade verecek”

Nitro güncellemesinin gerisindeki teknoloji ise WebAssambly’ye (WASM) dayanıyor. Bu, ihtilaflı olmaları durumunda süreçlerin ispatlarını oluşturan ikincil bir kısım misyonu görüyor. WASM uygulaması, L2 Arbitrum motorunun (Arbitrum Sanal Makinesi) standart araçlar ve lisanlarla yazılmasını ve derlenmesine imkan sağlıyor. Böylelikle mevcut özel tasarlanmış lisan, derleyicinin yerini alabiliyor. 

Kaynak: https://www.coinkolik.com/arbitrum-nitro-yukseltmesini-test-ediyor/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu