Kripto Para

Aranıyor! Binance, Stablecoin Konusunu Çözebilecek mi?

Binance, BUSD konusundaki baskıların ve SEC soruşturmasının ardından, ekosisteminde kullanacağı yeni bir stablecoin’i mi arıyor?

Kripto para piyasası, yıllardır haber akışlarının tesiriyle hareket istikametini tayin ediyor. Olumsuz bir haberin gündeme düşmesi anlık fiyat düşüşlerini ortaya çıkarırken, paydaşlık üzere haberler süratli bir yükseliş mümkünlüğünü masaya koyabiliyor. Son zamanlardaki haber akışı, Binance’in ekosisteminde etkin olarak kullanılan BUSD stablecoin’i oldu.

Tüm bu baskıların ve soruşturmaların ortasında Binance, BUSD tarafındaki ekosistem boşluğunu nasıl doldurmayı planlıyor? Bu sorunun üzerindeki dört farklı ihtimali, Coinkolik olarak sizler için derledik.

Binance, Birçok Altcoin’i Neden Yalnızca BUSD Paritesinde Bıraktı?

Binance USD (BUSD) tarafındaki yaşananlara en başından bakıldığında, olayların FTX periyoduna kadar gittiği gözlemlenebiliyor. Geçtiğimiz yılın sonlarına gerçek iflas eden FTX, kripto piyasasında yıkıcı bir tesir yaratmıştı.

FTX’in iflas etmesinin akabinde, Binance CEO’su Changpeng Zhao çarpıcı açıklamalarda bulundu. Zhao, artık en büyük olduklarını ve bu nedenle çok fazla hücuma maruz kalacaklarını açıkladı. Binance CEO’sunun bu açıklamasından aylar sonra, borsa özelinde onlarca olumsuz haberler düştü.

Binance, FTX’in iflasının akabinde likidite istikrarını müdafaaya çalıştığını öne sürerek kimi altcoin’lere atılım yaptı. Borsada listeli olan birçok altcoin, çeşitli paritelerden delist edildi ve yalnızca BUSD paritesinde sürece açıldı. Bu durum Twitter’da, BUSD boğasının yaşanabileceğini düşündürttü.

SelfKey (KEY), Aergo (AERGO), Cream Finance (CREAM) üzere altcoin’ler, fiat para ünitesi olarak yalnızca BUSD ile ticaret imkanı sunuyor. Bu durum, BUSD tarafındaki hacim oranlarını yükseltmeye yarıyor.

Ancak Binance tarafından atılan bu adım, BUSD için bir hacim oluşturma eforu olabilir miydi? Binance CEO’su Changpeng Zhao, olabilecekleri evvelce görmüş olabilir mi? Tüm bu sorulara bakıldığında, Binance’in ileriye dönük tüm FUD dalgasına karşı hazırlıklı olmaya çalıştığı gözlemlenebiliyor. Binance CEO’su, Twitter üzerinden sık sık yaptığı “4” paylaşımıyla da bunu ortaya çıkarıyor.

Binance, Paxos ve SEC Üçgeni: Elveda BUSD!

araniyor binance stablecoin konusunu cozebilecek mi 0 vgTIM6f4

FTX’in iflas etmesiyle birlikte en büyük olduğunu her fırsatta ima eden Binance, global çapta yayılan çeşitli FUD’larla da gayret ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Binance, daldaki hakimiyetini daha fazla artırmak emeliyle çeşitli atılımlarda bulundu. FTX’den ötürü çöken piyasayı toparlamak için milyar dolarlık bir fon oluşturan borsa, öteki taraftan kullanıcılar için rezerv delilini da getirdi. Kripto kesimindeki kaybolan itimadı tekrar geri kazandırmaya çalışan Binance, aylarca ağır bir mesai harcadı. Fakat borsa, yaptığı tüm atılımlarında tekraren sefer sorgulanmak durumunda kaldı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, en büyük oldukları için bu üslup aksiyonların olağan karşılanması gerektiğini lisana getirdi.

Popüler kripto borsası, tam süreçleri oturtmuşken yeni bir haber akışıyla karşı karşıya kaldı. ABD’nin en güçlü düzenleyicisi olan SEC, Binance’in ekosistem eseri olan BUSD için harekete geçti. SEC, BUSD ihraççısı Paxos’u soruşturmaya aldığını duyurdu. Bu haberlerin düşmesi, Binance tarafında FUD dalgasının yayılmasına sebep oldu. Binance CEO’su Changpeng Zhao, BUSD tarafında ihraççı olmadıklarını, yalnızca ekosistemde kullanıldığını tabir etti. Bağımsız bir ihraççı olan Paxos, artık BUSD basmayacağını ve bu hizmeti sonlandırdığını duyurdu.

Bu haber akışı, Binance’in ekosistem eseri olan ve piyasa bedeline nazaran en büyük üçüncü stablecoin olan BUSD için düşüşleri meydana getirdi. Depeg olan stablecoin, çeşitli delistlerle de karşı karşıya kaldı. Son olarak geçtiğimiz günlerde Coinbase, 13 Mart tarihinde BUSD’i delist edeceğini duyurdu. BUSD’den vazgeçmiş üzere görünen Binance, ileriye dönük ne çeşit bir atak yapacağı konusunda merak konusu oldu. Kripto topluluğunda ve birçok yatırımcıda, Binance’in yeni bir ekosistem stablecoin’i oluşturacağı yahut seçeceği söz edildi. Pekala Binance, mümkün yeni bir stablecoin atağında, ne yapabilir?

Binance, Yeni Stablecoin Konusunda İhtimaller ile Gündemde Yer Alıyor

Popüler kripto para borsası Binance, BUSD tarafındaki son haberlerin akabinde ileriye dönük atılımıyla merak uyandırıyor.

BUSD’nin birçok borsada delist edilmesi, BUSD ihraççısı Paxos’un hizmetleri durduracağını belirtmesi, SEC’in BUSD’i kayıt dışı bir menkul değer olarak görmesi ve Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun BUSD’den vazgeçmesi dikkat çeken gelişmeler oldu. Bu gelişmeler, Binance’in yeni bir stablecoin konusunda yapabileceği atılımlar nedeniyle de dikkatleri üzerine çekti. Pekala Binance, hangi ihtimallere hamile durumda?

1- Terra Classic USD (USTC)

araniyor binance stablecoin konusunu cozebilecek mi 1 Z4gkynWR

Bir devrin en tanınan ekosistemlerinden birisi olan Terra, algoritmik stablecoin yapısı nedeniyle 40 milyar dolarlık bir düşüş yaşamıştı. Bu güçlü düşüş, kripto dalında de ayı piyasasının başlangıcına neden oldu. Terra ekosistem eseri olan Terra USD (UST), Terra Luna (LUNA) ile algoritmik bağı nedeniyle depeg olmuştu. 1 dolardan şaşan UST, 0,01 dolar düzeyine kadar gerileyerek kesimde büyük bir yara oluşturdu.

Yaşanan berbat senaryoların akabinde yine yapılanan Terra ekosistemi, Binance’in da takviyesini almayı başardı. Binance, yenilenen Terra coin’lerinin gerisinde durduğunun sinyallerini verdi. Bilhassa Terra Classic (LUNC), Binance’in başlattığı yakım modeliyle tekrar ilgi çekmeyi başardı. Öteki taraftan Terra Classic USD (USTC) ismiyle yine yapılanan stablecoin ise yine 1 dolar düzeyine sabitlenebileceği ihtimaliyle değerlendirildi.

Binance’in BUSD konusunda yaşadığı zahmetlerin ve ekosistem stablecoin’ini dolaylı yoldan kaybetmesinin akabinde, yeni bir stablecoin dedikoduları yayılmaya başladı. Kripto topluluğunun öne sürdüğü yeni Binance stablecoin’i USTC oldu. Birçok kripto fenomeni, USTC’nin artık Binance tarafından faal bir biçimde kullanılacağını argüman etti. Bu savların ortaya çıkmasının akabinde USTC, yüzde 30’dan fazla bir yükseliş yaşamıştı.

Ancak Binance ve Binance CEO’su Changpeng Zhao, USTC’nin ekosistem stablecoin’i olacağı konusunda resmi bir açıklama yapmadı. Yeniden de ileriye dönük bakıldığında, Binance’in stablecoin arayışında USTC de masada yer alıyor. Piyasa bedeli olarak ucuz bir durumda bulunan ve en tanınan stablecoin’ler ortasında yer alan USTC, Binance’in tercihi olabilecek potansiyele sahip olarak öne çıkıyor. Kesin bir şey yok, lakin USTC, BUSD’nin yerini alabilir.

2- True USD (TUSD)

araniyor binance stablecoin konusunu cozebilecek mi 2 a8rOLMAh

Günün erken saatlerinde WuBlockchain, Binance hakkında bomba tesiri yaratan bir haber paylaştı. WuBlockchain, Binance’in, 130 milyon dolarlık True USD (TUSD) bastığını lisana getirdi. Bu haberin akabinde TUSD’nin ardında olan TrueFi, yaklaşık yüzde 50’ye yakın bir yükseliş gerçekleştirdi.

Binance’in 130 milyon dolarlık basımından sonra TUSD, piyasa pahası bakımından en büyük beş stablecoin ortasına yükseldi. TUSD’nin mevcut piyasa kıymeti, son bir hafta içerisinde yüzde 15 artışla 1.12 milyar dolar oldu. WuBlockchain’e nazaran Binance, daha fazla stablecoin ortağıyla çalışacağını söz ediyor.

BUSD tarafındaki darbeyle adeta stablecoin’siz kalan Binance, TUSD tarafındaki bu atağıyla dikkatleri üzerine çekti. Binance ekosistemindeki yeni stablecoin’in TUSD olma ihtimali, yapılan bu atılımla ciddiyet kazanmış oldu.

Ancak başka taraftan bakıldığında TUSD, TrueFi tarafından ihraç ediliyor. Bu durum, BUSD’nin Paxos tarafından ihraç edilmesiyle tıpkı manaya geliyor. SEC’in soruşturmalarıyla uğraş eden Binance, gibisi bir stablecoin atılımına girmeyebilir.

Yine de 130 milyon dolarlık bir TUSD basımı yapan Binance için, yeni stablecoin tercihinin TUSD olacağı konuşulmaya devam ediyor. Bu türlü bir durumun olması halinde, BUSD tarafındaki teminatların da TUSD’ye aktarılabileceği düşünülüyor.

3- USDD

araniyor binance stablecoin konusunu cozebilecek mi 3 WctnHKih

Tron kurucusu Justin Sun tarafından piyasaya sürülen ve birinci başlarda ağır ilgi gören USDD, en yeni stablecoin’ler ortasında yer alıyor.

Tron ağıyla ve Huobi borsasıyla desteklenen güçlü stablecoin, Terra krizinin akabinde “acaba” sorularıyla da uğraş etti. Sun, USDD’nin sağlam bir biçimde teminat dayanağı gördüğünü ve depeg olmasının mümkün olmayacağını söz etti. Lakin USDD, geçtiğimiz aylarda 1 dolardan şaşarak depeg olmuştu. Tekrar de USDD, ardındaki güçlü dayanak sayesinde, piyasa bedeli bakımından en büyük yedinci stablecoin olarak öne çıkıyor.

FTX’in iflas ettiği periyotlarda, birçok kripto kurumsalı iş birliğine gitmişti. Binance tarafında yaşanan ufak likidite sıkıntıları esnasında, Tron kurucusu Justin Sun tarafından bir atılım geldi. Sun, Binance’in likiditesini desteklemek emeliyle milyonlarca dolarlık varlıklarını transfer etti.

Sosyal medya üzerinden de paylaşımlarda bulunan Sun, her kezinde Binance’in yanında olduğunu kelamlarına ekledi. Huobi danışmanlığını da götüren Tron kurucusu, Binance’e verdiği takviye ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ve Tron kurucusu Justin Sun ortasındaki ikili ilgi, birbirlerini teminat olarak da destekleyebileceklerini öne çıkardı. FTX devrini birlikte atlatan ikili, yeni bir FUD dalgasında da birlikte hareket edebilir. Bu durumda Binance, şimdi borsasında da listelemediği USDD için yeni bir atılımda bulunabilir. BUSD tarafındaki açığı kapatması beklenen olan Changpeng Zhao, yeni bir listeleme haberiyle USDD’yi borsasına sokabilir.

USDD’nin piyasa kıymetinin 700 milyon dolar düzeylerinde olması, gerisinde güçlü dayanakların olması ve algoritmik bir yapıda olmaması en kıymetli yapısal özellikleri ortasında yer alıyor. Binance, BUSD’nin boşluğunu USDD ile doldurursa da Justin Sun ile ortak hareket edecektir. SEC’in radarındaki borsa bu hamleyi yaparsa, emniyetli bir imaj sergileyebilir ve böylece baskıları sonlandırabilir.

4- Binance Yeni Bir Stablecoin Oluşturabilir

araniyor binance stablecoin konusunu cozebilecek mi 4 JZbrUB5i

Popüler kripto para borsası Binance, ihraççısı olmadığını söylediği BUSD’nin yerine yeni bir stablecoin oluşturabileceğinin de sinyallerini verdi.

Binance, dolaylı yoldan kullandığı BUSD’den vazgeçtiği için diğer stablecoin’lere yönelmek durumunda kalacaktır. Tether (USDT), USDC ve Dai tarafındaki güçlü takımlar, Binance’in vizyonuyla çatışma içerisinde bulunuyor. Kripto sanayisinin en güzeli olduğunu düşünen Binance, USDT, USDC ve Dai üzere güçlü stablecoin’leri kullanmayı tercih etmeyebilir.

Haberimizin son ihtimaline bakıldığında, Binance’in kendine ilişkin bir stablecoin oluşturması ve ihraç etmesi de masada yer alıyor. SEC’in en büyük dikkat ettiği noktanın kayıt dışı menkul değerler olması nedeniyle Binance, çıkaracağı stablecoin’i kayıt ettirmek durumunda kalacaktır.

Bu duruma aşina olan USDC, klasik bankacılık aktörleri ve düzenleyici kurumlar ile yürüttüğü iş birliği sonucunda teminat gücünü muhafazayı başarıyor. Binance, yeni bir ekosistem stablecoin oluşturma ihtimalinde gerekli teminatları, borsasından yahut algoritmik yapılardan sağlamak yerine, SEC’in kontrolünde merkezi bir yapıya büründürebilir.

Olası bir yeni stablecoin atağında Binance, ihraç edeceği ve piyasaya süreceği eserini, piyasa bedeli bakımından en yeterli üç stablecoin ortasına sokabilecek bir güce sahip.

Yine de yakın vakitte neler olabileceği konusunda, resmileşmiş yahut konuşulmuş rastgele bir durum bulunmuyor.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/araniyor-binance-stablecoin-konusunu-cozebilecek-mi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu