Gündem

Aracı Yol Ortasında Yandı; Yargıtay, ‘Adana Sıcağında Olağan’ Dedi

Adana’da bir kişi yolda hareket halindeyken yanan arabası için mahkemeye başvurdu. Arabasının bütün bakımlarını yetkili serviste yaptırdığını kanıtlayan ve bir kusuru bulunmayan adamın hak arayışında Yargıtay, Adana’da hava sıcaklıklarının fazla olması nedeniyle aracın elektrik kablolarının misyonunu yitirip kısa devre yapmasının olağan, aracın yanmasının da ‘olağan’ olduğuna karar verdi.

Araç sahibinin oğlu ise karar için ‘Mahkeme herkese ‘sen de haklısın’ diyerek karar verdi. Fakat araçsız kalan biz olduk” dedi.

Birinci dava reddedildi, Yargıtay tekrar açılmasına karar verdi

araci yol ortasinda yandi yargitay adana sicaginda olagan dedi 0 vBeXrgKg

Bunun üzerine Coşkun Boysan yetkili servise ve Citroen’e Adana 2.Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. 

Birinci açılan dava reddedildi ve mevzu Yargıtay’a gitti. Yargıtay ise eksiklerin giderilerek davanın tekrardan açılmasına karar verdi. Bunun üzerine Boysan, tekrardan dava açtı ve mahkeme eksper incelemesine karar verdi. Bilirkişi ise yaptığı incelemede arabadaki yangının fan motorundan kaynaklanabileceğini belirledi. 

Dava sürerken Coşkun Boysan 2017 yılında vefat etti.

Coşkun Boysan’ın oğlu Emre Boysan ise davayı devam ettirdi. Mahkemeden olumsuz cevap alan Boysan ailesi kararı Yargıtay 6.Hukuk Daire Başkanlığı’na taşıdı.

‘Yüksek sıcaklık kararı’

araci yol ortasinda yandi yargitay adana sicaginda olagan dedi 1 twl4LNIR

Geçen 3 Mart tarihinde ise Yargıtay 6. Hukuk Daire Başkanlığı araç ile ilgili kararını verdi. Adana sıcaklarının elektrik kablolarına ziyan verdiğinin ve yanmanın olağan olduğunun belirtilen karar ise şu halde:

“6 yaşındaki ve 178 bin kilometredeki bir aracın eski olduğunu, elektrik kablolarının Adana’da yüksek etraf sıcaklığına maruz kaldığı için soğuk sıcak farklarından ötürü niteliğini yitirmiş, kısa devre yapmasının yüksek ihtimal olduğu, 21 Aralık 2012 tarihinde yetkili serviste bakımı yapılan araç için rastgele bir elektrik arızası belirtilmediği, yetkili servisin ise servis prensipleri gereği müşteriden şikayeti öğrenip buna nazaran tamirat süreci yapmak olduğu anlaşılmıştır. Davanın reddine karar verilmiştir.”

“Araçsız kalan biz olduk” ????

Kaynak: https://onedio.com/haber/araci-yol-ortasinda-yandi-yargitay-adana-sicaginda-olagan-dedi-1066327

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu