GündemGenelSosyal MedyaTelefonlar

Apple,Türkiye’de Satışlar Hız Kesmeden Devam Etmekte Fakat Fiyatlar Büyük Ölçüde Artmış Durumda!

Apple,Türk lirasının ABD doları karşısındaki sert düşüşüne ilişkin endişeler nedeniyle yakın zamanda Türkiye’deki işini kapattı.Apple,Türkiye’deki ürün satışına yeniden başladı. Enflasyon nedeniyle Apple, ülkedeki tüm ürünlerin fiyatlarını da önemli ölçüde artırdı.

AppleTurkiye teknobizdeyiz
Apple,Türkiye'de Satışlar Hız Kesmeden Devam Etmekte Fakat Fiyatlar Büyük Ölçüde Artmış Durumda! 3

Örnek verecek olursak:Orijinal fiyatı 10999 Yeni Türk Lirasıyken (yaklaşık 885 $) olan iPhone 13 mini şimdi 13999 Yeni Türk Lirası’na (yaklaşık 1.126 $) yükseldi.

Geçmiş günlerde,Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle Apple’ın Türkiye’deki ürünlerinin satışını geçici olarak durdurduğuna dair haberler vardı.Apple çalışanları müşterilere Türkiye ekonomisi istikrara kavuştuğunda normal satışların devam edeceğini söyledi. Apple’ın resmi online mağazası artık Türkiye’de faaliyet gösterse de kur dalgalanmaları nedeniyle alışveriş sepetine herhangi bir cihaz eklemek veya satın almak zor.

Türk Lirası şu anda yaklaşık 0,070 ABD Dolarına eşittir.Bu yıl yaklaşık %40 ve yalnızca geçen hafta %20 değer kaybetti. Geçen yıl, lira ABD doları karşısında %45 değer kaybetti. Enflasyon oranı %20’ye yakın ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranlarını yükseltmeyi reddediyor. Bu, düşüşün devam edebileceği anlamına geliyor.

Ekim ayında işini kaybeden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başkan yardımcısı Semih Tümen, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Başarı şansı olmayan bu mantıksız deneyi bir kenara bırakıp, Türk lirasının değerini koruyacak kalite politikalarına dönmeliyiz. ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu