Sıradaki içerik:

Strange Adventures in Infinite Space Ücretsiz Oldu

e
sv

Apple’ın Yeni Tanıtacağı iPhone, Periskop Kameralı Olabilir

133 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, 2022 model iPhone’larda periskop kamera sunmak amacıyla çalışmalara başladı. Şirket, iki yeni tedarikçi ile periskop kamera lensleri görüşmeler başlamış durumda.
Akıllı telefon kameralarında yeni trend periskop kameralar olmuş durumda.

Cihazların fotoğraf çekimi evvel görüntü niteliğini kaybetmeden daha çok yakınlaştırma yapabilmesini olası kılan periskop kameralar, telefoto ya da geniş açılı lenslerin aksine daha ilerlemiş bir lens teknolojini lüzumlu kılıyor.

Dünyaca ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, yatırımcılarla paylaşmış bulunduğu yeni notta Apple’ın bir periskop kamera sistemi ve ses bobini motoru amacıyla yeni tedarikçilerle görüştüğünü aktardı. Kuo’nun açıklamalarına göre Apple, iPhone’ların kamera becerilerini daha da ilerletmek amacıyla iki tedarikçiyle anlaşmış durumda.

Kuo’ya göre Apple, yeni iPhone lensleri amacıyla Güney Koreli lens yapımcısı Semco ve Çinli lens yapımcısı Sunny Optical ile uyuşma sağlamış durumda. Kuo, Semco’nun 2020’nin ikinci yarısında, Sunny Optical’ın ise 2021’de lens üretimine başlayacağını söylüyor. Apple, yeni kuşak lensler amacıyla değişik tedarikçilerle uyuşma sağlayarak maliyetlerden de tasarruf gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Ming-Chi Kuo, geçen mart ayında yayınladığı bir notta, Apple’ın periskop kameraya geçiş yapabileceğini ilk kez dillendirmişti. Apple’ın 2016 senesine kadar uzanan patentlerinde katlanabilir lensler de dahil olmak üzere detaylı lens teknolojilerine dair bulgular yer alıyordu. Dolayısı ile Apple’ın periskop lensler amacıyla atağa geçmesi çok da sürpriz bir ilerleme değil.

Bununla beraber Kuo, iPhone 12 ailesinde kullanılacak lensler ile ilgili da bilgi verdi. Kuo’ya göre iPhone 12 Pro, iPhone 11 Pro’daki 6P ve 5P lenslerin aksine 7P lensler ile gelecek. Bu da kamera niteliğinin bariz bir şekilde artmasını sağlayacak. Hem de Semco’nun 2021 senesinde iPad’ler amacıyla 5P/6P lensler üreteceği de belirtiliyor.

Apple, iki yeni tedarikçi ile anlaşmış olsa da bu şirketlerin 2022 model iPhone’lar amacıyla lens üreteceği net değil. Zira iki şirketin evvelce periskop lens üretip Apple’ın nitelik denetim testlerine girmesi gerekiyor. Kuo’ya göre Sunny Optical, 2020 sonuna kadar Apple’ın nitelik denetim testlerinden geçip bir an evvelce Ar-Ge çalışmalarına geçmeyi hedefliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.