TelefonlariPhone

Apple’ın Yeni Tanıtacağı iPhone, Periskop Kameralı Olabilir

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, 2022 model iPhone’larda periskop kamera sunmak amacıyla çalışmalara başladı. Şirket, iki yeni tedarikçi ile periskop kamera lensleri görüşmeler başlamış durumda.
Akıllı telefon kameralarında yeni trend periskop kameralar olmuş durumda.

iphone periskop kamera teknobizdeyiz
Apple'ın Yeni Tanıtacağı iPhone, Periskop Kameralı Olabilir 4

Cihazların fotoğraf çekimi evvel görüntü niteliğini kaybetmeden daha çok yakınlaştırma yapabilmesini olası kılan periskop kameralar, telefoto ya da geniş açılı lenslerin aksine daha ilerlemiş bir lens teknolojini lüzumlu kılıyor.

Dünyaca ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, yatırımcılarla paylaşmış bulunduğu yeni notta Apple’ın bir periskop kamera sistemi ve ses bobini motoru amacıyla yeni tedarikçilerle görüştüğünü aktardı. Kuo’nun açıklamalarına göre Apple, iPhone’ların kamera becerilerini daha da ilerletmek amacıyla iki tedarikçiyle anlaşmış durumda.

iphone periskop kamera teknobizdeyiz 1
Apple'ın Yeni Tanıtacağı iPhone, Periskop Kameralı Olabilir 5

Kuo’ya göre Apple, yeni iPhone lensleri amacıyla Güney Koreli lens yapımcısı Semco ve Çinli lens yapımcısı Sunny Optical ile uyuşma sağlamış durumda. Kuo, Semco’nun 2020’nin ikinci yarısında, Sunny Optical’ın ise 2021’de lens üretimine başlayacağını söylüyor. Apple, yeni kuşak lensler amacıyla değişik tedarikçilerle uyuşma sağlayarak maliyetlerden de tasarruf gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Ming-Chi Kuo, geçen mart ayında yayınladığı bir notta, Apple’ın periskop kameraya geçiş yapabileceğini ilk kez dillendirmişti. Apple’ın 2016 senesine kadar uzanan patentlerinde katlanabilir lensler de dahil olmak üzere detaylı lens teknolojilerine dair bulgular yer alıyordu. Dolayısı ile Apple’ın periskop lensler amacıyla atağa geçmesi çok da sürpriz bir ilerleme değil.

Bununla beraber Kuo, iPhone 12 ailesinde kullanılacak lensler ile ilgili da bilgi verdi. Kuo’ya göre iPhone 12 Pro, iPhone 11 Pro’daki 6P ve 5P lenslerin aksine 7P lensler ile gelecek. Bu da kamera niteliğinin bariz bir şekilde artmasını sağlayacak. Hem de Semco’nun 2021 senesinde iPad’ler amacıyla 5P/6P lensler üreteceği de belirtiliyor.

Apple, iki yeni tedarikçi ile anlaşmış olsa da bu şirketlerin 2022 model iPhone’lar amacıyla lens üreteceği net değil. Zira iki şirketin evvelce periskop lens üretip Apple’ın nitelik denetim testlerine girmesi gerekiyor. Kuo’ya göre Sunny Optical, 2020 sonuna kadar Apple’ın nitelik denetim testlerinden geçip bir an evvelce Ar-Ge çalışmalarına geçmeyi hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu